Įdomūs faktai apie kosmosą

Astronomai pirmąkart atrado Žemės dydžio planetą, skriejančią gyvybės zonoje

www.15min.lt, 2014-03-24

Raudonoji nykštukėNASA Eimso tyrimų centro (JAV) astronomas Thomasas Barclay'us kosminiu teleskopu „Kepler“ atrado pirmą stebėjimų istorijoje Žemės dydžio planetą, kuri aplink gimtąją savo žvaigždę skrieja panašiu atstumu kaip ir Žemė – planeta yra gyvybės zonoje.

Daugiau

 

 

 

 


Skrydis per daugybę realių galaktikų – vaizdo klipu

www.15min.lt, 2014-03-16

ŽvaigždėsTurbūt kiekvienas norėtų pasinaudoti erdvės deformacijos varikliu ir įveikti milžiniškus atstumus su kosminiu laivu? Šiuo atveju visiškai nebūtina persikelti į tolimą ateitį. Užtenka pažiūrėti vaizdo klipą, kuriame parodytas skrydis per šiuo metu žinomas galaktikas ir jų sankaupas.

Daugiau

 

 

 

 

 

 


Žvaigždžių dulkes ištyrę mokslininkai: gyvybės prisėta visur

www.delfi.lt, 2014-01-21

Terminas „žvaigždžių dulkės“ skamba taip, tarsi būtų paimtas iš fantastikos knygų. O štai tikrose žvaigždžių dulkėse – dulkių gumulėliuose, klajojančiuose po mūsų Saulės sistemą, yra mažučių vandens kišenių, susiformuojančių, kai į dulkes pataiko krūvį turinčio Saulės vėjo pliūpsniai.

Daugiau

 

 

 


Prie marsaeigio mįslingai „išdygo“ akmuo, kurio sudėtis suglumino NASA mokslininkus

www.technologijos.lt, 2014-01-20

Prie marsaeigio paslaptingai prisėlinęs akmuo<br>NASA nuotr.Maždaug prieš dvi savaites šalia NASA marsaeigio „Opportunity“, kuris iš vietos nepajudėjo nuo praėjusių metų lapkričio ir dirbo tik robotizuotu manipuliatoriumi, atsirado „svečias“ – gerai matomas akmuo, kurio ankstesnėse fotografijose (nuo pat misijos pradžios) nebuvo matyti.

 

 

 


Lietuviški palydovai – jau Tarptautinėje kosminėje stotyje

www.lrytas.lt, 2014-01-12

Raketos „Antares“ į kosmosą sausio 9-ąją iškelta krovininė kapsulė „Cygnus“, kurioje, tarp kitų 1,28 tonas sveriančių krovinių į kosmosą keliavo ir pirmieji Lietuvoje sukurti kosminiai palydovai, sėkmingai pasiekė tarptautinė kosminę stotį.Gaudančią kapsulę robotinę ranką „Candarm“ valdę Japonijos ir JAV astronautai brangaus lietuviams turto kosmose nepametė. Kapsulės prisijungimą prie stoties NASA tiesiogiai transliavo internetu. Ši operacija vyko aparatams skriejant virš Australijos.

Daugiau

 

 


Tikslus visatos erdvėlapis byloja ją esant begalinę ir plokščią

www.technologijos.lt, 2014-01-10

Astronomai ne mažiau kaip 6 mlrd. šviesmečių spinduliu aplink Žemę su 1 proc. paklaida išmatavo atstumus tarp galaktikų. Gautų duomenų analizės rezultatai leidžia daryti tam tikras išvadas apie visatos formą, informuojama internetinėje Nacionalinės Lorenso laboratorijos Berklyje (JAV) svetainėje.

Daugiau

 

 

 


Į žemę nukrito 5 m skersmens asteroidas

www.technologijos.lt, 2014-01-03

Asteroidas 2014 AA buvo atrastas užvakar, sausio 1 d. Jį pastebėjo amerikiečių observatorijos Maunt Lemone astronomai. Į Žemės atmosferą dangaus kūnas įskriejo sausio 2 d., 6:50 val. Lietuvos laiku.

Penkių metrų skersmens asteroidas į atmosferą virš Atlanto vandenyno ties pusiauju įlėkė ankstyvą ketvirtadienio rytą, praėjus parai po jo atradimo. Manoma, kad bolidas visiškai suiro ir vandenyno paviršiaus nepasiekė, tvirtinama Tarptautinės astronomų asociacijos Mažųjų planetų centro medžiagoje. Daugiau 


Pirmojo lietuviško palydovo misijos vadovas: raketos paleidimą gali pavėlinti oro sąlygos

ww.delfi.lt, 2014-01-01

Pirmojo lietuviško palydovo misijos vadovas: raketos paleidimą gali pavėlinti oro sąlygosPirmuosius lietuviškus palydovus „LitSat-1“ ir „LituanicaSAT-1“ sukūrusios komandos laukia žinios, kada raketa „Antares“ galės pakilti iš Volopo salos Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) ir palydovus kartu su kitais kroviniais nugabenti į tarptautinę kosminę stotį. Anot „LituanicaSAT-1“ misijos vadovo Vytenio Bruzo, raketa turėtų būti paleista, kaip ir planuojama, – sausio viduryje, tačiau net menkiausia smulkmena raketos paleidimą gali vėl atidėti.

Daugiau

 


2014 m. įvyks du Saulės ir du Mėnulio užtemimai

www.technologijos.lt, 2013-12-28

Kitais metais mūsų laukia po du Saulės ir Mėnulio užtemimus, be to, bus galima stebėti ir 7 kometų bei 1 asteroido pasirodymą dangaus skliaute, pranešė Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“.

Balandžio 15 dieną bus galima stebėti 78 minutes truksiantį pilną Mėnulio užtemimą, kuris geriausiai bus matomas Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Europos ir Afrikos gyventojai jo nematys, kadangi užtemimas vyks dienos metu. Jį stebėti taip pat galės rytų Azijos gyventojai.

 Daugiau

 


Mokslininkai pirmąkart istorijoje tiesiogiai fotografuos juodąją skylę

www.delfi.lt, 2013-12-19

NASA rentgeno spindulių observatorijos CHANDRA nuotraukoje - galaktika M81, kurios centre, manoma, tūno 70 mln. kartų už Saulę masyvesnė juodoji skylėEuropos astrofizikų grupė planuoja užfiksuoti pirmą pasaulio istorijoje juodosios skylės nuotrauką – įgyvendinti šią idėją jiems padės neseniai iš Europos tyrimų tarybos gauta 14 mln. eurų dotacija.

„BlackHoleCam“ projekto tikslas – pažvelgti tiesiai į supermasyvią juodąją skylę, tūnančią pačiame Paukščių tako centre, ir nufotografuoti jos įvykių horizontą – teorinę ribą, kurią peržengus nuo juodosios skylės negali pasprukti niekas – net šviesa.

Daugiau

 


Marse vis dar teka vanduo?

www.lrytas.lt, 2013-12-17

Anot Danijos fizikos teoretikų, gali būti, kad visata ne tik ruošiasi, bet jau ir pradėjo griūti: visatos griuvimo procesai galbūt jau dabar šviesos greičiu ryja viską, kas pasitaiko jų kelyje. Viskas visatoje – įskaitant ir mus – galiausiai susitrauks į mažą rutulį. Tokius visatos procesus atskleidžia nauji Danijos fizikų matematiniai skaičiavimai.

Išnagrinėję tamsias dėmes Marso paviršiuje mokslininkai nusprendė, kad jos greičiausiai atsirado dėl tekančio sūraus vandens.

„Kai pakyla temperatūra, Marso šlaitais galimai teka sūrus vanduo“, – sakė Arizona-Tucson universiteto tyrėjas Alfredas McEwenas.

Daugiau

 


Nauja teorija: visata neturi pradžios

www.lrytas.lt, 2013-12-12

Pakankamai neįtikėtina jau tai, kad mūsų visatai – 13,8 mlrd. metų. Tačiau gali būti dar labiau neįtikėtinų dalykų. Mokslininkai iškėlė prielaidą, kad visata galbūt apskritai neturi pradžios ir yra begalinė. Tai reikštų, kad niekada nebuvo jokių singuliariųjų taškų ir jokio Didžiojo sprogimo.

Ši prielaida – vadinamosios vaivorykštinės gravitacijos teorijos postulatas. Nors ši teorija fizikų bendruomenėje nėra populiari, daugelis sutinka, kad tokia idėja yra pakankamai įdomi. Teorijos pavadinimas kildinamas iš spėjimo, kad gravitacijos poveikis kosmose juntamas skirtingai, priklausomai nuo skirtingų šviesos bangų ilgių, kurie sudaro vaivorykštės spalvų gamą. Daugiau


Palydovą „Lituanica SAT-1“ teigiamai įvertino su NASA projektais dirbantis lietuvis

www.delfi.lt, 2013-12-11

Palydovą „Lituanica SAT-1“ teigiamai įvertino su NASA projektais dirbantis lietuvisPalydovo „Lituanica SAT-1“ kūrimo metu šilto ir šalto patyrę pagrindiniai komandos nariai Vytenis Buzas ir Laurynas Mačiulis rudens pradžioje stojus prieš Vilniaus universiteto komisiją išgirdo džiugią naujieną: „palydovas skrydžiui parengtas“.

Daugiau

 

 

 


Aptikta toliausiai nuo savo žvaigždės nutolusi egzoplaneta, paneigianti planetų formavimosi teorija

www.technologijos.lt, 2013-12-10

Tarptautinė astronomų komanda,vadovaujama Arizonos universitetą baigusios studentės, atrado toliausiai toliausiai nuo savo žvaigždės skriejančią planetą. Nuo žvaigždės planeta HD 106906 b nutolusi 650 kartų daugiau nei Žemė nuo Saulės.

Sverianti 11 kartų daugiau nei Jupiteris planeta HD 106906 b paneigia ligšiolines planetų formavimosi teorijas. „Ši sistema yra stulbinanti, nes joks modelis ir jokia planeta nepaaiškina to, ką mes matome“, – sako V. Bailey, kuri vadovauja tyrimui.

Daugiau

 

 


Misija Litunica80. Pjezo variklis.

www.TV3play.lt, 2013-12-10


Juodosios nykštukės: žvaigždės, kurių dar nėra

www.technologijos.lt, 2013-12-03

Paskutinis žvaigždės evoliucijos etapas yra juodoji nykštukė. Tai – ne juodoji skylė ir ne neutroninė žvaigždė. Kadangi neišspinduliuoja nei šviesos, nei šilumos, aptikti šiuos objektus kosminėje erdvėje gali būti ypatingai sunku. Tiesa, yra vienas nedidelis "bet": beveik 14 mlrd. senumo visata yra pernelyg jauna, kad joje būtų užgimusi bent viena juodoji nykštukė. Tačiau jų – bus. Kas gi jos tokios, tos juodosios nykštukės?

Pagrindinės sekos žvaigždės, negalinčios pasigirti didele mase ir nevirstančios supernovomis (o po to – neutroninėmis žvaigždėmis ar juodosiomis skylėmis), savo gyvenimo pabaigoje virsta baltosiomis nykštukėmis – "negyvomis" žvaigždėmis, išdeginusiomis visas vandenilio ir helio atsargas. Tačiau baltosios nykštukės kurį laiką išlieka karštos.

Daugiau

 

 


„Kepler“ už 2,5 tūkst. šviesmečių atrado antrąją Saulės sistemą

www.technologijos.lt, 2013-11-28

Europos astronomai atrado antrą Saulės sistemą – identiškiausią mūsiškei planetinę sistemą, kokią tik iki šiol yra pavykę atrasti. Saulės sistemą Nr. 2 sudaro septynios egzoplanetos: arčiau žvaigždės skrieja mažos kieto, uolinio paviršiaus planetos, kiek atokiau – dujiniai milžinai. Saulės sistemos dvynė pavadinta KOI-351.

 Daugiau

 

 


Metų pabaigoje bus perrašyta kosmoso technologijų istorija: kosmosą užtvindys mažieji palydovai

www.technologijos.lt, 2013-11-27

Pagaliau, po 18 metų aktyvaus ir įtempto darbo, mokymosi, eksperimentavimo, padedant ištobulėjusiems ir sumažėjusiems kompiuteriams, visuotinai pasaulį užvaldžiusiam itin sparčiam internetui, plačiau į mūsų kasdienybę besiskverbiančioms naujoms medžiagoms, daugelio šalių mokslininkams, inžinieriams, ypač studentams, privačioms kompanijoms, net ir kariškiams, pavyko pralaužti konservatyvaus, nepaslankaus naujovėms, itin brangaus, didžiagabaritinio ir sunkiasvorio kosmoso stagnacijos skydą.

Daugiau

 


Lietuviškasis „LitSat-1” palydovas praėjo visus NASA testus ir jau integruotas į paleidimo įrenginį

www.technologijos.lt, 2013-11-13

Pirmasis Kauno technologijos universiteto palydovas „LitSat-1” išpildė visus NASA saugumo reikalavimus ir yra pilnai parengtas skrydžiui. Tai vakar patvirtino JAV kompanija „Nanoracks“, pranešusi, kad lietuviškasis palydovas jau integruotas į paleidimo įrenginį.

 

 

Daugiau

 

 

 


Astronomus apstulbino šešiauodegis objektas, pastebėtas tarp Saulės ir Jupiterio

www.technologijos.lt, 2013-11-08

Kosminis teleskopas „Hubble“ rugsėjo 10 ir 23 d. fotografavo tarp Saulės ir Jupiterio pastebėtą objektą P/2013P5 ir plataus lauko fotokamera WFC3 padarė 12 jo nuotraukų. Jose astronomus suglumino ypatingai neįprastas vaizdas – P/2013P5 buvo „užsiauginęs“ net 6 uodegas, nukreiptas skirtingomis kryptimis. Stebėjimo rezultatai publikuoti žurnale „Astrophysical Journal Letters“.

Daugiau

 

 


Misija Lituanica 80. Lietuviško palydovo paleidimas į kosmosą

www.TV3play.lt, 2013-11-08


Saulę pastarosiomis dienomis atakavo 2 savižudės kometos

www.technologijos.lt, 2013-10-11

Ketvirtadienį ir antradienį į Saulę nukrito dvi kometos. Jų agoniją nufilmavo astronomijos observatorijos, informuoja „Space.com“. Keistas kometų lietus, turint omenyje, kad jau po 6 savaičių suartėjimą su Saulę mėgins išgyventi ir ilgus mėnesius laukta, „šimtmečio kometa“ galimai virsianti uodeguotoji ISON.

Daugiau

 

 

 


Inžinieriai kruopščiai sudėjo jau paskutines detales į pirmąjį lietuvišką palydovą.

www.TV3play.lt


Kosminis valgiaraštis: ką valgo astronautai?

www.technologijos.lt, 2010-05-13

44 metų kariuomenės pilotas Yangas Liwei, 2003 metais vadovavęs „Shenzhou 5“ misijai savo autobiografinėje knygoje pasakoja, kuo maitinosi astronautai, rašo telegraph.co.uk.

„Daugelis mano draugų domisi, ką mes valgome kosmose, ir mano, kad astronautai turėtų mėgautis brangiais delikatesais, tokiais kaip ryklio pelekai. Iš tikrųjų mes valgėme gana įprastą maistą, nereikia to slėpti“, – rašė jis.

Daugiau