Kviečiame į XVIII–XIX amžiaus dekoracijų eskizų parodą teatre

Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė atidaryta paroda, kurioje eksponuojami teatro dekoracijų eskizai ir brėžinių faksimilės iš Vilniaus universiteto bibliotekos. Parodoje pristatoma nemaža dalis unikalaus, Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje saugomo rinkinio, atspindinčio XVIII a. pabaigos–XIX a. teatro vaizdines formas. Dauguma eskizų ir brėžinių – nedatuoti ir nepasirašyti, rinkinio chronologines ribas galima nuspėti pagal jų stilistiką – nuo vėlyvojo baroko ir klasicizmo iki realizmo ir natūralizmo.

Rinkinyje – ypač vertingas dekoratoriaus ir teatro dailininko Antano Smuglevičiaus (1740–1810) pasirašytas dekoracijos eskizas – tai vienas iš trijų Lietuvoje išlikusių šio jau Lenkijos teatruose išgarsėjusio menininko darbų teatrui.

Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje taip pat saugomas unikalus kostiumų eskizų komplektas – tai personažai iš gyvųjų paveikslų „Mozė“ ir „Priamas“, kurie 1842 metais buvo parodyti vakare, skirtame nuo gaisro nukentėjusių Kazanės gyventojų paramai. Jų autorius – tapytojas Martynas Januševičius (1780/82–po 1842), Vilniaus universiteto auklėtinis, Pranciškaus Smuglevičiaus ir Jono Rustemo mokinys.

Įdomūs rinkinio eksponatai su įrašais, kurie leidžia spėti, kokiems spektakliams dekoracijų ar butaforijos objektų brėžiniai buvo sukurti. Viename jų veikiausiai – Józefo Damses (1789–1852) operos „Robertas Birbanduchas“, kitame – Danielio François Aubero (1782–1871) operos „Mūrininkas ir šaltkalvis“ dekoracijų fragmentai.

Du eskizai tikriausiai skirti teatro salės rekonstrukcijai ir vaizduoja prabangiai dekoruotas teatro ložes.

Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriaus eksponatai – nevienodo dydžio, todėl faksimilės pateikia bendrą jų vaizdą, o išmatavimai nurodyti etiketėse. Eskizus ir brėžinius skenavo Raimundas Malaiška, spaudai parengė Daiva Mikalainytė, atspaudė Vilniaus dailės akademijos Spaudos centras.

Paroda surengta bendradarbiaujant Lietuvos kultūros tyrimų institutui, Vilniaus universiteto bibliotekai, Vilniaus dailės akademijai ir Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui.

Paroda Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiosios salė fojė veiks iki 2017 metų.

 

Helmutas Šabasevičius