Pavasarį rekonstruojamas nacionalinis dramos teatras kviečia į 5 premjeras

2018 m. rudenį rekonstrukciją pradėjęs Lietuvos nacionalinis dramos teatras su Didžiosios salės spektakliais intensyviai gastroliuoja visoje Lietuvoje, o 2019 m. pavasarį žiūrovus pakvies net į penkias premjeras (keturios iš jų vyks Mažojoje salėje, viena – ne teatro erdvėse), taip pat pristatys dvi partnerių sukurtas naujienas.

 

PREMJEROS

Pirmoji 2019 metų LNDT premjera – Vytauto Rumšo režisuotos „Scenos iš vedybinio gyvenimo“. Tai antrasis V. Rumšo spektaklis pagal Ingmaro Bergmano kūrybą – 2016 m. jis pristatė „Intymius pokalbius“, kurie sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo. Naujasis spektaklis bus tarsi tęsinys, kurio jungiamosiomis dalimis taps Virginijos Idzelytės scenografija, autoriaus tekstą skaitantis Juozas Budraitis ir kai kurie aktoriai. Spektaklyje „Scenos iš vedybinio gyvenimo“ vaidins Evaldas Jaras, Povilas Budrys, Adrija Čepaitė, Dalia Storyk, Toma Vaškevičiūtė, Jurga Kalvaitytė, Vesta Grabštaitė, Saulius Balandis ir Salvijus Trepulis. Šio spektaklio premjera LNDT Mažojoje salėje įvyks kovo 14, 15, 16 dienomis.

 

Balandžio 25 d. teatras pakvies į debiutinį jauno režisieriaus Nauberto Jasinsko spektaklį „Orfeo. Miesto šviesos. Naubertas Jasinskas yra vienas iš trijų LNDT skelbto Jaunųjų kūrėjų programos konkurso laimėtojas. Savo spektaklyje pasitelkęs klasikinį Orfėjo ir Euridikės mitą jis ketina atskleisti šiuolaikinių jaunų žmonių tragedijas. Spektakliui pjesę rašo dramaturgė Dovilė Zavedskaitė. „Orfėjas pavargęs. Jis mato miesto šviesas ir žino, kad reikia eiti. Bet neina. Orfėjas virsta tuo, kuo visada iš tiesų buvo, – savanaudžiu. Mite bandęs įveikti mirtį, spektaklyje jis žudo pats. Bet Euridikei nebereikia mirti, kad baigtųsi meilės istorija – pabaiga prasidėjo tą dieną, kai jie susitiko“, – sako spektaklio kūrėjai. „Orfeo. Miesto šviesos“ vaidins Nelė Savičenko, Vitalija Mockevičiūtė, Matas Dirginčius ir  Kamilė Lebedytė.

 

Gegužės 16 d. Režisierė Giedrė Kriaučionytė-Vosylienė pristatys premjerą pagal Virginijos Rimkaitės pjesę „Virimo temperatūra 5425“. Ši pjesė 2016 m. buvo pristatyta LNDT festivalyje „Versmė“.

Spektaklyje, nagrinėdami uždarą šeimos gyvenimą, kūrėjai klausia, kaip susitaikyti su savo sunkiausiu išgyvenimu ar net traumine patirtimi? Stipresnes ar silpnesnes traumines patirtis išgyvena daugelis žmonių ir po jų jau nebegali savęs priskirti „normaliesiems“. Kodėl mūsų normalumo suvokimas vis dar toks siauras, ir kas atsitinka iš visų jėgų stengiantis tapti normaliu? Naujame spektaklyje vaidins Rimantė Valiukaitė, Vytautas Rumšas, Algirdas Dainavičius, Paulius Matuzas. Spektaklio premjera įvyks LNDT Mažojoje salėje.

 

Gegužės 25 d. įvyks kitų LNDT Jaunųjų kūrėjo programos konkurso laimėtojų – Romualdo Krężelio ir Monicos Duncan –  premjera „Shell-Ter. Atliepdami teatro išgyvenamą laikotarpį ir atskleisdami savo asmenines patirtis (kūrėjai daug keliauja darbo tikslais, keičia gyvenamąją vietą) jie teatrui pasiūlė originalią idėją. Šiuo metu Berlyne apsistojęs teatro ir performatyvaus meno kūrėjas lenkas R. Krężelis ir Niujorke gyvenanti vizualaus meno kūrėja, choreografė M. Duncan kartu su Lietuvos kūrėjais sukurs judesio instaliacijos projektą, nagrinėjantį namų sąvoką šiandien.  Ar vis dar yra vieta, kurią galime vadinti namais? Nuolat keičiantis aplinkybėms, keliaujant iš vieno projekto į kitą, iš šalies į šalį gal namai keliauja kartu? Gamtoje aptinkamas prisitaikymo prie kapitalistinio pasaulio modelis ir tapo įkvėpimu naujam spektakliui Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.

 

Birželio 5 d. įvyks trečiojo konkurso laimėtojo – queer kultūros atstovo Maciejaus „Gąsiu“ Gosniowskio – performansas „Borderline Queen. Kerštas“. Iš Lenkijos kilęs aktorius, šokėjas, queer grupės „Glitter Confusion“ atlikėjas ir tekstų bendraautorius yra kūręs su režisieriumi Krzysztofu Warlikowskiu spektaklyje „Mes iškeliaujame“ (orig. Wyjeżdżamy), taip pat su Marta Ziółek, Jaceku Łumińskiu. LNDT konkursui jis pasiūlė performatyvaus žaidimo idėją. Kūrybinės grupės, kurią sudarys queer scenos atstovai iš Lenkijos ir lietuvių menininkai, nariai kvies žiūrovus sudalyvauti ryškiame vakarėlyje, leistis į netikėtą nuotykį, kuris vyks ne teatro patalpose, o klubinėje aplinkoje, ir nusimesti mąstymo stereotipus, pažinti įvairialypę ir be galo spalvingą drag kultūrą, kelti klausimus apie lyties raiškos formas, praplėsti individo laisvės sąvokos supratimą. Ekscentriškų idėjų kupinas Maciejus ketina surengti išskirtinį reginį Lietuvos žiūrovams ir sustiprinti queer bendruomenę mūsų šalyje. Į performansą kviečiami visi tolerantiški, atviri žmonės, norintys plačiau suprasti lyties ir lytiškumo sąvokas, laisviau žvelgti į pasaulį.

 

„Nors teatre vyksta intensyvūs rekonstrukcijos darbai ir negalime pakviesti į Didžiąją salę,  Mažoji veikia visu pajėgumu. Pavasarį žiūrovams pristatysime net 5 premjeras, viena iš jų bus ne teatre.  Didžiausias dėmesys šį pusmetį bus skiriamas jauniesiems kūrėjams. Jau antrus metus įgyvendiname Jaunųjų kūrėjų programą, kurią finansuoja Kultūros ministerija. Tai proga jauniems režisieriams pristatyti savo sumanymus, formuoti meninę komandą, kurti su patyrusiais aktoriais. O žiūrovams tai puiki proga pajusti naujus vėjus, suprasti kuo gyvena jaunoji karta ir stebėti pirmuosius būsimų meistrų žingsnius scenoje. Suklysti bandant ne taip blogai kaip išvis nebandyti.

Šiemet Jaunųjų kūrėjų programos konkursas tapo tarptautiniu. Sulaukėme net 38 idėjų pasiūlymų, iš jų pusę pateikė užsieniečiai. Tad smagu, kad žiūrovams galėsime pristatyti net du originalius teatro projektus iš svetur. Be to, balandį Hamburge, „Thalia“ teatre įvyks garsios teatro prodiuserės Marinos Davydovos spektaklio „Checkpoint Woodstock“ premjera, šio spektaklio koprodiuseris yra LNDT. Lietuvos žiūrovams šį spektaklį parodysime 2019 m. rudenį, o balandžio 12–14 d. kviečiame į kitą Davydovos spektaklį, kurį atvešime į „Menų spaustuvę“. Tad laukia labai įdomių naujienų kupinas LNDT pavasaris“, – sako LNDT generalinis direktorius Martynas Budraitis.

 

KITOS NAUJIENOS

 

Taip pat laukia dvi naujienos, kurias pristatys Lietuvos nacionalinio dramos teatro partneriai.

 

Kovo 25 dieną pirmą kartą Vilniuje bus parodytas latvių spektaklis „TWHYS. The war hasn‘t started yet. / Karas dar neprasidėjo“. Latvių režisierė Lera Surkova pasirinkusi Michailo Durnenkovo pjesę, kurią jis parašė Glazgo teatro užsakymu, darbui pakvietė tris skirtingus aktorius: latvę Guną Zariņą, lietuvį Gytį Ivanauską ir rusą Aleksandrą Malikovą. Guna Zariņa – viena garsiausių Latvijos aktorių, dirbanti su Alviu Hermaniu. Ji ne kartą pelnė „Geriausios metų aktorės“ titulus Latvijoje ir gavo valstybinį Latvijos apdovanojimą – ji yra Trijų žvaigždžių ordino kavalierė. Lietuviai kviečiami susipažinti su aktorės kūryba.

Anot kūrėjų, spektaklio „TWHYS“ veikėjai – tokie pat žmonės kaip mes, gyvenantys bet kuriame pasaulio mieste: tėvai ir vaikai, vyrai ir žmonos. Juos slegiančios problemos slegia ir kiekvieną iš mūsų: baimė netekti artimųjų ir nutraukti šeimyninius saitus, naujosios technologijos, apleisti bejėgiai seneliai kaime. Vartotojų visuomenė, įpratusi rinktis tai, kas geriausia, ir pamirštanti apie tikruosius jausmus. Spektaklis vienintelį kartą – kovo 25 d. – bus rodomas LNDT Mažojoje salėje.

 

Balandžio 12–14 dienomis teatro gerbėjų laukia išskirtinis įvykis – LNDT į Lietuvą atveža garsios Rusijos teatro kritikės ir prodiuserės Marinos Davydovos spektaklį „Amžinoji Rusija“, sukurtą Rusijos Vasario revoliucijos 100-ųjų metinių proga sukūrė Berlyno „HAU Hebbel am Ufer“ teatre. „Amžinoji Rusija“ yra Marijos Davydovos kuriamo diptiko apie Rusijos istoriją pirmoji dalis. Antrosios dalies („Checkpoint Woodstock“) premjera jau šių metų balandį įvyks „Thalia“ teatre Vokietijoje, lietuviai jį pamatyti galės rudenį. O „Amžinojoje Rusijoje“ žiūrovai tikrąja to žodžio prasme galės įžengti į Rusijos istoriją. Didžiulė instaliacija suteiks progą atėjusiems judėti erdvėje ir laike ir taip pamatyti Rusiją iškart po 1917-ųjų metų, kai šalis išgyveno politinį, meninį ir seksualinį prabudimą. O vėliau, besivystant spektaklio dramaturgijai, keliauti iš vienos istorinės epochos į kitą, galiausiai suvokiant ne tik epochų skirtumus, bet ir istorijos cikliškumą. Lietuvoje vyks aštuoni spektaklio rodymai „Menų spaustuvėje“, Vilniuje.