Teatras pasirašė rekonstrukcijos darbų sutartį

Gegužės 23 dieną Lietuvos nacionalinis dramos teatras pasirašė sutartį su tarptautinį atvirą viešąjį konkursą, skelbtą teatro rekonstrukcijos darbams (kartu su projektavimu ir projekto vykdymo priežiūra), laimėjusiais jungtinės veiklos grupės partneriais: UAB „Infes“, UAB „Ekstra statyba“, UAB „Irdaiva“ ir UAB „Kaminta“. Informuojame, kad įgyvendinant projektą konkurso laimėtojai ketina pasitelkti subrangovus ir subtiekėjus: UAB „Dzūkijos statyba“ ir  UAB „Kauno liftai“.

Lietuvos nacionalinio dramos teatro pastatas nebuvo atnaujintas beveik 35 metus – nuo 1982 metų, kai rekonstrukcijos projektą įgyvendino architektai Vytautas ir Algirdas Nasvyčiai. 2005–2010 m. buvo pakeista Didžiosios scenos kėlimo įranga, tvarkytos priešgaisrinės apsaugos sistemos, tačiau esminių pastato pertvarkų nebuvo. Lietuvoje pastarąjį dešimtmetį rekonstruota ir iki šiol rekonstruojama daug valstybinių teatrų – Kauno nacionalinis dramos teatras, Klaipėdos dramos teatras, Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras, Kauno filharmonijos, Valstybinis jaunimo teatras, o Lietuvos nacionalinio dramos teatro žiūrovai iki šiol skundžiasi, kad žiemą spektaklius Didžiojoje salėje dėl žemos temperatūros turi žiūrėti su paltais ir striukėmis. Tokios sąlygos kenkia ir aktoriams bei kitiems darbuotojams. Be to, teatro negalima maksimaliai eksploatuoti, nes vienu metu neįmanoma rodyti spektaklių Didžiojoje ir Mažojoje salėse –  nėra tinkamos garso izoliacijos, žiūrovai girdi kito spektaklio muziką ir garsus. Teatrui labai trūksta erdvių repeticijoms, kadangi tą pačią dieną ne tik rodomi spektakliai trijose erdvėse (Didžioje ir Mažojoje salėse bei Studijoje), bet ir turi vykti mažiausiai dviejų, naujai kuriamų spektaklių repeticijos. Repeticijoms tenka naudoti tam nepritaikytas erdves: teatro fojė, dekoracijų dirbtuves, neveikiančios kavinės prie Mažosios salės patalpas ir t.t. Tai tik kelios iš probleminių sričių, kurios bus sprendžiamos rekonstruojant Lietuvos nacionalinio dramos teatro pastatą, įtrauktą į kultūros paveldo registrą.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras apie vykdomas rekonstrukcijos darbų (įskaitant projektavimą ir projekto vykdymo priežiūrą) pirkimo procedūras nuolat informavo Viešųjų pirkimų tarnybos atstovus. Rekonstrukcijos darbų viešųjų pirkimų konkursas vyko beveik metus, paskelbtas jis buvo 2016 birželio 1 d. Pasiūlymus pateikė 4 dalyviai. Ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikė minėti jungtinės veiklos grupės partneriai. Šių metų pavasarį Lietuvos nacionalinis dramos teatras, reaguodamas į viešojoje erdvėje pasirodžiusias publikacijas ir atsižvelgdamas į Viešųjų pirkimų tarnybos atstovų rekomendacijas, prieš pasirašydamas sutartį siekė pakartotinai įsitikinti potencialių laimėtojų skaidrumu. Teatras ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikusių jungtinės veiklos partnerių, subrangovų ir subtiekėjų pakartotinai paprašė pateikti jų kvalifikaciją įrodančius dokumentus dėl juridinio asmens teistumo nebuvimo, įmonių vadovų ir buhalterių teistumo nebuvimo bei akcininkų, turinčių balsų daugumą juridinių asmenų dalyvių susirinkime, teistumo nebuvimo. Visi juridiniai asmenys iki teatro nustatyto termino pateikė dokumentus, įrodančius jų skaidrumą.

Pakartotinai atlikęs procedūras, užtikrinančias galimo laimėtojo skaidrumą, ir nenustatęs jokių neatitikimų, Lietuvos nacionalinis dramos teatras priėmė sprendimą toliau tęsti pirkimo procedūrą, nustatyti laimėtoją ir pasirašyti sutartį.

Po rekonstrukcijos teatras žiūrovus pakvies į naują modernią Mažąją salę, kuri planuojama vidiniame teatro kieme ir į naują Studiją, skirtą teatro eksperimentiniams darbams ir jauniems kūrėjams. Įėjimas į visas teatro erdves bus vienas – iš Gedimino prospekto, tad žiūrovams nereiks eiti iki Odminių gatvės, kaip iki šiol, bus kur kas patogiau patekti į Mažąją salę ir Studiją. Žiūrovų patogumui bus suprojektuota nauja kavinė, kuri veiks ne tik spektaklių metu, o visą dieną. Šioje erdvėje bus organizuojamos diskusijos apie teatrą ir kiti susitikimai. Taip pat bus sutvarkytos teatro fojė, rūbinė ir kitos žiūrovų erdvės. Įgyvendinus energetinio efektyvumo projektą, salėse bus galima užtikrinti tinkamą šildymą žiemą bei vėdinimą vasaros metu. Atnaujinus teatrą bus teikiamos kokybiškesnės žiūrovų aptarnavimo paslaugos, įdiegtos šiuolaikinės technologijos spektaklių kūrimui, pagerintos darbo sąlygos aktoriams, sutaupyta lėšų, skiriamų šilumos energijai

Numatomos sudaryti teatro pastato rekonstrukcijos darbų sutarties suma – 15,33 mln. eurų su PVM. Projektas „Lietuvos nacionalinio dramos teatro renovacija ir modernizavimas“ planuojamas finansuoti 2014-2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų (Europos regioninės plėtros fondo (toliau – ERPF)) investicijų veiksmų programos 4 prioriteto „Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas“ 04.3.1-VIPA-V-101 priemonės „Valstybei nuosavybės teise priklausančių pastatų atnaujinimas“ lėšomis; 2014-2020 metų Europos Sąjungos struktūrinių fondų (ERPF) investicijų veiksmų programos 7 prioriteto „Kokybiško užimtumo ir dalyvavimo darbo rinkoje skatinimas“ 07.1.1-CPVA-V-304 priemonės „Modernizuoti kultūros infrastruktūrą“ lėšomis; Valstybės kapitalo investicijų programos ir/arba kitų šaltinių lėšomis, nuosavomis lėšomis. Lėšas skirs LR kultūros ministerija ir LR energetikos ministerija. Statybos darbų pradžia ir įgyvendinimo terminai priklausys nuo projektui gauto finansavimo ir teatro rekonstrukcijos projekto parengimo terminų.