„Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ 2017“ kviečia išsakyti ir parodyti nepritarimą patyčioms

Lietuvos nacionalinis dramos teatras šiemet jungiasi prie „Vaikų linijos“ inicijuotos „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“, ir dalijasi jų parengtu pranešimu spaudai:

 

Kovo 20–26 dienomis visoje Lietuvoje jau aštuntą kartą vyks „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, kurią organizuoja emocinės paramos tarnyba „Vaikų linija“. Daugiau nei tūkstantis Lietuvos ugdymo įstaigų, kelios dešimtys partnerių ir palaikančių organizacijų, pilietiškų žmonių savo veiklomis sutelks visuomenės dėmesį į patyčių problemą, dalinsis efektyviomis patyčių prevencijos patirtimis ir skatins kiekvieną prisidėti, kad mūsų visuomenėje mažėtų patyčių ir dėl jų kenčiančių žmonių.

„Patyčių ir kitokio žeminančio elgesio Lietuvoje nepaprastai daug. Tačiau džiugu, kad atsiranda vis daugiau nepritariančių kitų žmonių žeminimui viešojoje erdvėje. Nors trūksta žinių ir supratimo apie suaugusiųjų patyčias darbovietėse, jau daugiau pastebime ir išmanome apie mokyklose vykstančias patyčias, turime adaptuotų prevencinių programų, kurias mokyklos gali taikyti. Tinkamai reaguodami į patyčias ir kitas agresyvaus elgesio apraiškas, galime užkirsti kelią smurto plitimui mūsų visuomenėje, – teigia „Vaikų linijos“ vadovas, psichologas dr.Robertas Povilaitis. –  Šiemet, organizuodami „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“, norime padrąsinti žmones, matančius, kaip yra užgauliojami, žeminami kiti asmenys, aiškiai išsakyti ir parodyti savo nepritarimą patyčioms – ar tai vyktų darželyje, mokykloje, socialiniame tinkle, darbovietėje, parduotuvėje ar bet kur kitur. Kuo daugiau mūsų, matydami atvejus, kai yra užsipuolamas ir žeminamas kitas žmogus, ryžtingai ir tvirtai išsakys savo nepritarimą, tuo greičiau patyčios ir jų iniciatoriai bus stabdomi.“

Šių metų „Veiksmo savaitėje BE PATYČIŲ“ jau užsiregistravo dalyvauti daugiau nei 1100 mokyklų, vaikų darželių, jaunimo centrų ir kitų ugdymo įstaigų, kurios savo bendruomenėms pasiūlys įvairių renginių ir veiklų, skirtų patyčių stabdymui ir jų prevencijai. Susipažinti su „Veiksmo savaitės“ dalyvių veiklomis ir jų idėjomis galima „Vaikų linijos“ kampanijos „BE PATYČIŲ“ svetainėje (http://www.bepatyciu.lt/veiksmo-savaite-be-patyciu-2017/dalyviai/), kur visi dalyviai kviečiami skelbti savo naujienas ir dalintis patyčių prevencijos patirtimis. „Vaikų linija“ šių metų „Veiksmo savaitei BE PATYČIŲ“ paruošė informacinės medžiagos ir rekomendacijų veikloms (https://goo.gl/noZZd7), kuriomis visi norintys kviečiami laisvai naudotis.

Stabdyti patyčias ir atkreipti dėmesį į patyčių problemą šiemet kvies „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ partneriai bei iniciatyvą palaikančios organizacijos. Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota nacionalinė socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“, sutelkusi atsakingo verslo įmones, prisideda prie „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ 2017“,  pristatydama dvi socialinės lauko reklamos kampanijas. Viena jų skatins būti atsakingais ir reaguoti į matomas patyčias, o kita atkreips visuomenės dėmesį į psichologinį smurtą prieš vaikus.

Paramos vaikams centras, skatindamas saugią vaikystę be patyčių ir kitokio smurto, kvies skirtingo amžiaus vaikus dalyvauti saugumo mokymuose, skatins savanorystės idėją bei informuos visuomenę pagalbos vaikams temomis. Lietuvos vaikų ir jaunimo centras mokinius ir pedagogus pakvies į praktinį psichodramos seminarą, pristatys interaktyvią apklausą patyčių tema, o bendradarbiaudamas su „Vaikų linija“, surengs šventinį „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ“ renginį visai šeimai, kuriame bus apdovanoti „Vaikų linijos“ organizuotų mokinių konkursų nugalėtojai. Organizacija „Vaiko labui“ kvies mažuosius kurti savo klasės ar grupės „Draugystės knygą“, o tėvus ir pedagogus pakvies į paskaitą-diskusiją. „Vaikystės Sodas“ surengs atvirą visiems renginį-diskusiją „Vienas prieš visus, visi prieš vieną: kaip gimsta patyčios ir ką su jomis daryti?“.

Prisidėdamas prie „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ 2017“, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras organizuos paskaitas tėvams, kurių vaikai susiduria su patyčiomis. Švietimo informacinių technologijų centras organizuos situacijų konkursą „Nebylus kinas“, kviesdamas vaikus filmuoti pamokančias situacijas apie elektronines patyčias. Saugesnio interneto jaunimo forumo nariai surengs susitikimą Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje elektroninių patyčių tema. Lietuvos moksleivių sąjunga kvies mokyklas surengti mokinių pokalbį su mokyklos bendruomene prie arbatos puodelio #emocijąkuriamepatys, taip pat pakvies dalyvauti Lietuvos miestuose vyksiančiuose susitikimuose su „Emocija+“ ambasadoriais, kvies dalyvauti konkurse „Prašau, suprask mane“. Pagalbos vaikams linija vykdys vaikų ir tėvų internetines apklausas patyčių tema, o suaugusiuosius kvies pasidalinti sėkmingomis patyčių tarp vaikų sprendimo patirtimis.

Vilniaus, Trakų, Švenčionių policijos komisariatų bendruomenės pareigūnai kartu su jaunaisiais ir vyresniais policijos rėmėjais per „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“ švietimo, globos įstaigose, vaikų dienos centruose, jaunimo klubuose, vietos bendruomenėse rengs informacinius susitikimus, paskaitas-diskusijas, viktorinas, organizuos konkursus patyčių ir smurto prevencijos tema, dalyvaus sporto renginiuose. Kovo 26 d. bendruomenės pareigūnai kartu su policijos kapelionu Algirdu Toliatu Šv. Ignoto bažnyčioje po mišių surengs diskusiją suaugusiems, kaip padėti vaikams apsisaugoti nuo patyčių.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras kovo 21-23 dienomis surengs specialias teatro meno dirbtuves „Drąsi klasė“, skirtas 9-11 klasių mokiniams. Dirbtuves ves ir jaunimą socialinės drąsos bei bendradarbiavimo mokys aktorius Paulius Tamolė. Kauno kino centras „Romuva“ per „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ” pristatys specialias edukacines programas vaikams ir jaunimui su filmų peržiūromis ir diskusijomis, kurias ves psichologai, socialinės pedagogikos studentai, menininkai.  

Kovo 21 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje „Vaikų linijos“ specialistai organizuos atvirą paskaitą-diskusiją „Patyčios? Humoras? Kritika?“, kviesdami visus padiskutuoti apie patyčių apraiškas ir jų prevencines priemones mokykloje, internete, visuomenėje. Vilniaus visuomenės sveikatos biuras pakvies mokinius kovo 20-24 dienomis Lietuvos vaikų ir jaunimo centre dalyvauti interaktyvioje parodoje, kurioje bus eksponuojami vaikų sukurti atvirlaiškiai geriausiam draugui, o lankytojai galės sukurti ir savo atviruką. Vilniaus miesto psichologinė pedagoginė tarnyba pakvies Vilniaus mokyklas dalyvauti socialinėje akcijoje „Aš nepritariu patyčioms, o tu?“, surengs apskritojo stalo diskusiją mokytojams „Patyčių prevencija ir intervencija mokykloje“.

Lietuvos krepšinio lyga, bendradarbiaudama su „Vaikų linija“, padėjo sukurti edukacinius filmukus ir pristatys plakatus, atkreipiančius dėmesį į vaikų sporto treniruotėse vykstančias patyčias. Tokiu būdu profesionalūs Lietuvos krepšininkai padrąsins paauglius stabdyti patyčias ir stiprinti draugišką komandinę dvasią.

Išsamią informaciją apie visas „Veiksmo savaitės BE PATYČIŲ 2017“ organizatorių ir partnerių veiklas, renginius ir jų laikus galima rasti čia: https://goo.gl/BGOaEX

„Vaikų linijos“ konsultantai, siekdami išklausyti daugiau vaikų ir paauglių, norinčių pasidalinti skaudžiomis patyčių patirtimis, šiemet pirmą kartą visą kovo mėnesį kasdien budi ilgiau – nuo 11 iki 23 val. O per „Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“, kovo 20-26 dienomis, tęsiant „Vaikų linijos“ tradiciją, į vaikų skambučius numeriu 116111 bus atsiliepiama visą parą.

„Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ 2017“ palaiko: nacionalinė socialinio saugumo kampanija „Už saugią Lietuvą“, Švedijos ambasada, Nyderlandų Karalystės ambasada, Norvegijos Karalystės ambasada, Lietuvos psichologų sąjunga, asociacija „Langas į ateitį“, Ryšių reguliavimo tarnyba, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, Švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie SADM, Vilniaus savivaldybė.

„Veiksmo savaitę BE PATYČIŲ“ remia: „Western Union Foundation Lithuania“, Europos Sąjungos programa „Saugesnis internetas“, „Mediaskopas“, „Spinter tyrimai“, „Girteka Logistics“, „Smiltainis ir ko“.