6-asis NOA festivalis pristato: ĮSTABUSIS IR GRAUDUSIS PLANAS B

 • Režisierius

  Vidas BAREIKIS

 • Trukmė

  1 val. 20 min. (vienos dalies)

 • Salė

  Didžioji salė

 • Premjeros data

  2013 m. gruodžio 5 d.

 • * spektaklyje naudojamas stroboskopo efektas, galintis sukelti epilepsijos priepuolį

Apie

6-asis NOA festivalis pristato:

Muzikos, teatro ir vaizdo spektaklis pagal Herlufo Bidstrupo karikatūras – „Įstabusis ir graudusis PLANAS B“

 

Spektaklis sukurtas bendradarbiaujant Lietuvos muzikos ir teatro akademijai ir Lietuvos nacionaliniam dramos teatrui.

„Įstabusis ir graudusis PLANAS B“ – spektaklis, kuriame kartu veikia muzika ir teatras, vaizdas ir garsas, studentai ir absolventai, dar nežinomi ir jau išgarsėję, kuriantys Lietuvoje ir čia specialiai sugrįžtantys jaunosios kartos menininkai. Visi kartu jie pastatė ir apgyvendino teatrinį „namą“, kuriame viskas tarsi taip pat, kaip pasaulyje už jo sienų, bet ir visiškai kitaip. Čia galioja savi įstatymai, sava logika, savas dangus ir pragaras, angelai, žmonės ir velniūkščiai. Kaip ir dera, PLANO B tapatybę įtvirtina sava kalba. Patikėkite, po spektaklio tikrai norėsis pasakyti: „Čkė!!!“

Spektaklis sukurtas remiantis danų dailininko Herlufo Bidstrupo (1912–1988) karikatūromis. Iš užmaršties prikelti juokingus piešinėlius, matytus vaikystėje „žalios spalvos knygoje“, naujai kartai pasirodė patraukli užduotis. Spektaklio režisierius, teatrinio judėjimo „No Theatre“ lyderis Vidas Bareikis ieškojo improvizacinio rakto taip tiksliai Bidstrupo nupieštoms kasdienėms situacijoms. Kompozitorė Rūta Vitkauskaitė sukūrė joms garsų piešinį, kurį scenoje gyvai atlieka muzikantų ansamblis ir spektaklyje vaidinantys aktoriai. 2013 metų gruodžio 5 d., minint Lietuvos muzikos ir teatro akademijos 80-metį, Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiojoje scenoje pirmą kartą pristatytas spektaklis Oskaro Koršunovo vadovaujamo kurso studentams buvo pirmas didelis išbandymas profesionalaus teatro scenoje, kur scenografė Simona Biekšaitė sukonstravo konceptualią gyvą tarpdisciplininio spektaklio erdvę, o kostiumų dailininkė Liuka Songailaitė suteikė kiekvienam personažui išbaigtą grafinę formą.

Spektaklyje naudojama aranžuota Mariah Carey daina „All I Want for Christmas Is You“.

 

Komentarai

Spektaklio pavadinimas „Įstabusis ir graudusis PLANAS B“ akcentuoja ne tik savo plano, savo kalbos paieškas, bet ir vadinamąjį antrąjį žmogaus planą, kuris slypi kiekviename mūsų. Herlufo Bidstrupo karikatūros rodo žmogaus „fasadinę“ pusę ir tą PLANĄ B, kuris išryškėja tik tam tikromis aplinkybėmis. Be to, ši humoristinė medžiaga yra puiki inspiracija jauniesiems spektaklio kūrėjams.

Vidas Bareikis, režisierius

 

 

Nuo mažumės besimokydama muzikos niekada nesupratau, kaip galima šį fenomeną laikyti „foniniu elementu“. Muzika turi spalvą, emociją, būseną, tempą, kūną – ir dar muzika turi neeilinę savybę niekada nebūti ignoruojama – jeigu sutelksi savo racionalųjį protą į kokį kitą elementą, tuo metu skambanti muzika nusės ir įsiės į tavo pasąmonę, iš kurios jau ją bus ne taip lengva iškrapštyti. PLANAS B – savotiškas žaidimas, kur  muzikos piešinys, egzistuojantis paraleliai su nuostabiais vaizdais ir vaidyba, brėžia savo sintezuojančią, bet individualią ir aiškią liniją.

Rūta Vitkauskaitė, kompozitorė

 

 

Paveikslėlių gauja tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nepavojingai –

Užuolaidoms atsiskleidus išvysi save

Ir mane

Juodai baltai.

Pasiruošęs?

Sek istorijos vingį!

Simona Biekšaitė, scenografė

 

 

„Planas B“ kostiumų atžvilgiu turėjo tik planą A: nuėjau į repeticiją, pamačiau, susapnavau. Jauna energija, nepažįstama, bet puikiai visiems suprantama muzikinė kalba, scenografija išprovokavo ir apibrežė

kostiumo koncepciją: jaunatviškas maksimalizmas išreiškiamas minimalizmu,kad liktų vietos nuostabiai muzikai ir jaunystei. Mažiau yra daugiau – ko gero, tinkamiausias apibūdinimas.

Liuka Songailaitė, kostiumų dailininkė

 

 

... pirmiausia reikia pasakyti, jog spektaklis ar, tiksliau tariant – projektas, iš tiesų yra gana smagus. Smagu įkelti koją ir užmesti akį į šmaikščių karikatūrų pasaulį, dvelkiantį švelniai ironišku atsitiktinumu bei aukštyn kojom verčiantį rutininę socialinio gyvenimo logiką. Dar smagiau visa tai daryti Nacionalinio teatro scenoje, kuriai tam tikra logikos, temų, spalvų ar tiesiog teatro rutina anaiptol nesvetima. Negana to, svarbią projekto dalį sudaro ir gyvai atliekama muzika. Muzikinis ansamblis svarbiausio šalies dramos teatro „duobėje“ – taip pat maloniai prablaškantis, gaivinantis vaizdas, o kartu ir dar vienas iš vis dažnėjančių lietuviškojo muzikinio teatro vaiduoklio apsireiškimų.

Paulius Javsas, Literatūra ir menas (2013-12-13 nr. 3453)

 

 

Tiems, kas nori atsargiai paragauti, koks tas šiuolaikinės lietuviškos muzikos skonis, geriausia būtų pradėti degustaciją būtent šiame spektaklyje – apetitas tik išaugs.

Agnė Biliūnaitė, www.kafehauzas.lt (2014-07-01)

Kūrėjai

 • Režisierius — Vidas BAREIKIS
 • Kompozitorė — Rūta VITKAUSKAITĖ
 • Scenografė — Simona BIEKŠAITĖ
 • Kostiumų dailininkė — Liuka SONGAILAITĖ
 • Garso režisierius — Kastytis NARMONTAS
 • Šviesos dailininkas — Matas ŠIMONIS
 • Pianistė — Marija GRIKEVIČIŪTĖ
 • Klavišininkė — Lukrecija PETKUTĖ-DAILYDIENĖ
 • Fleitininkas — Kristupas GIKAS
 • Saksofonininkas — Rafal JACKEVIČ
 • Trimitininkas — Apolinaras DUBAUSKAS
 • Tūbininkas — Patrikas KIŠŪNAS
 • Smuikininkė — Toma BANDZAITYTĖ
 • Smuikininkė — Enrika ŪSELYTĖ
 • Gitaristas — Paulius VAŠKAS
 • Būgnininkas — Adas GECEVIČIUS

Vaidina

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

2015 m. balandis 14 d. 22:02 / Įstabusis žiūrovas ponas Bynas

Turiu pasakyti, kad visai neblogai. Tikrai linksma. Jauni, talentingi žmonės, nuotaikingas absurdo siužetas.