Audiovizualinių potyrių spektaklis. JUODA SAULĖ Premjera

 • Spektaklis

  Audiovizualinių potyrių spektaklis. JUODA SAULĖ

 • Režisierius

  Łukasz TWARKOWSKI

 • Trukmė

  1 val. 20 min. (vienos dalies)

 • Salė

  Įvairios teatro erdvės

 • Premjeros data

  2017 m. balandžio 7 d.

 • Spektaklis nepritaikytas žmonėms su judėjimo negalia. Spektaklio metu naudojami ryškios šviesos efektai

Apie

Premjera Vroclavo lenkų teatre – 2015 m. liepos 24 d., premjera Lietuvos nacionaliniame dramos teatre – 2017 m. balandžio 7 d.

DĖMESIO. Balandžio 9 d. 18 val. rodymas vyks anglų kalba.

Visur vien tamsa. Publikos regėjimo pojūtis yra išjungtas – žmonės yra veikiami tik garsų ir kalbos. Vaizduotė kompensuoja dirgiklių trūkumą, atverdama duris į haliucinacijas, iliuzijas ir fantazijas. Saulė akina. Jei į ją per ilgai užsižiūri, paskui jau užsimerkęs matai jos negatyvą. Kad ir kas ten buvo anksčiau, dabar to nebėra. Tamsu ir tuščia. Staiga tave apakina Juoda Saulė. Žodžiai tampa psichoaktyvūs. Atsiminimai išsiveržia į laisvę.

Spektaklio veiksmas vyksta įvairiose LNDT erdvėse. Žiūrovai renkasi prie įėjimo į LNDT Mažąją salę (iš Odminių g.). Būtent čia ir prasideda audiovizualinių potyrių kelionė, kuri dalyvius panardina į kitokią patirtį teatre. Spektaklio kūrėjai „Identity Problem Group“ teigia, kad tai net panašu į tam tikrą meditacijos formą arba tamsos terapiją teatre. Kai žiūrovai atsiduria pagrindinėje spektaklio erdvėje, pasirenka savo pagalvę ir patogiai įsitaiso, prasideda pasakojimas, kuris, sykį prasidėjęs, nebegali sustoti, kažkas ima keistis – įsižiebia blausios šviesos; kai kuriose vietose šviesos tampa ryškesnės ir tarsi susigrupuoja į žvaigždynus...

Audiovizualinių potyrių spektaklis „Juoda saulė“ yra įkvėptas Julijos Kristevos knygos „Juoda Saulė. Depresija ir melancholija.“ 

„Juodą saulę“ pristato „Avant Art“ Festival Poland/Pro Baltica, kuris šiemet pirmą kartą lankosi Baltijos šalyse. Festivalį remia Lenkijos institutas Vilniuje.

Spektaklio partneriai:

        

                                                                                                   

 

Projektą iš dalies finansavo Lenkijos Respublikos Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija

 

 

Atsiliepimai apie spektakį Lenkijoje:

 

TAMSA

Paskelbė filmų ir radijo kritikas Jan Pelczar

Šių metų festivalyje dvi meno sritys, vizualiųjų menų ir teatro, papildė viena kitą precedento neturinčiu būdu. Lenkų teatro Vroclave pastatytas IP Group spektaklis „Juoda saulė“. Nesu tikras, ar visi žino šį kolektyvą. Gal Lenkijoje yra ir kitų meno kūrėjų kolektyvų, tačiau geresnių tikrai nėra. Bent jau aš tikiu, kad nėra ir tas mano tikėjimas sustiprėja po kiekvienos jų premjeros. Šį kartą, taip nutiko po „Juodos saulės“, kuri – ir vėl tas nelemtas tikėjimas – rudenį tikriausiai sugrįš į Vroclavo Lenkų teatrą. Atminties peristaltika, sensorinės atskirties kamera teatre.

Išmintingi žodžiai, graži muzika ir vizualinis eksperimentas vienoje vietoje – tai penas tiek kūnui, tiek sielai.

 

NYRIMAS Į TAMSĄ

Magda Piekarska, paskelbta „Gazeta Wyborcza“ 2015 m. gruodžio 4 d.

Čia ne tik saulė yra juoda – šiame pasakojime, suaustame iš balso, Bogumilo Misalos muzikos, tamsos, ir šviesos blyksnių tarsi priedainis vis pasikartoja tamsių jūros bangų užliejamo paplūdimio vaizdas. Šiame melancholiškame liūdesyje yra kažkas pavojingai viliojančio – muzika ir gražus moteriškas balsas mus užliūliuoja ir gundo galimybe pabėgti nuo beveik ranka pasiekiamo, visai šalia, už teatro durų, esančio pasaulio. Atrodo, vos vienas žingsnis ir liksime anapus ribos, o tuomet galėsime tik stebėti neryškius, išplaukusius tikrovės kontūrus.

 

EFEKTŲ DVIKOVA

Karolina Plint, paskelbta meno žurnale „Szum“ 2015 m. rugpjūčio 22 d.

Turime atiduoti duoklę kuratoriams ir pripažinti, kad jie išsikėlė labai aukštus tikslus. Tikrai nėra lengva sukurti situaciją, į kurią žiūrovas visiškai įsitrauktų, tarsi panirtų į transą. Ypač Lenkijos meno kontekste, kur, kaip taisyklė, naudojamos labai kuklios išraiškos priemonės. Panašios idėjos reikalauja tinkamų sąlygų, ką aiškiai parodė kitas tarptautiniame kino festivalyje  „T-Mobile New Horizons“ pristatytas projektas – aš, žinoma, kalbu apie IP Group kūrinį „Juoda saulė“, pastatytą Lenkų teatre. Po šio spektaklio, kurį galime pavadinti kelione po kosminę techno zoną, žiūrovas išėjo drebėdamas. Teisybę pasakius, nesu tikra, ar publikos panardinimo į tam tikrą būseną patirtis visada turi būti susijusi su tam tikrų technologijų naudojimu, bet Vidurnakčio šou – Juodos saulės dvikovos atveju, būtent taip ir buvo.

Kūrėjai

 • Režisierius — Łukasz TWARKOWSKI
 • Dramaturgė — Anka HERBUT
 • Kompozitorius — Bogumił MISALA
 • Erdvės dizaineris — Piotr CHOROMAŃSKI
 • Vaizdo efektų autorius — Jakub LECH
 • Grafikos dizaineris — Fabien LÉDÉ
 • Projekto vadovė — Dominika KLUSZCZYK
 • Tekstą skaito — Elžbieta LATĖNAITĖ
 • Tekstą skaito — Miglė POLIKEVIČIŪTĖ
 • Tekstą anglų kalba skaito — Mariae SMIAROWSKA
 • Tekstą vertė — Laurynas VAIČIŪNAS
 • Teksto vertimą redagavo — Teklė KAVTARADZĖ

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

2017 m. balandžio 9 d. 20:52 / Justina

Gaila, kad spektaklis, kuriam parinkta tokia potenciali forma bei turintis tokias puikias galimybes sukurti nepaprastą atmosferą ir poveikį lieka taip neišplėtotas ir tiesiog praleidžia tokią galimybę... Veiksmas prieš prasidedant spektakliui pasirodė kur kas įdomesnis nei tas monotoniškas balsas, kurio net labai stengiantis nepavyksta klausytis. Tiesiog šviesos su muzika mano manymu būtų suveikę kur kas stipriau, o jei dar visa tai būtų buvę labiau išplėtota... Ačiū visgi už bandymą, nors ir nelabai vykusį.