BLOGI ORAI (7-asis šiuolaikinės operos festivalis NOA)

 • Režisierius

  Arturas BUMŠTEINAS

 • Trukmė

  50 min.

 • Salė

  Mažoji salė

 • Premjeros data

  2017 m. spalio 10 d. Krokuvoje

 • Anglų kalba su subtitrais anglų kalba

Apie

Barokinio teatro triukšmų mašinų performansas „Blogi orai“

 

„Blogi orai“ – tai performatyvus garso meno įvykis; jo centre – barokinio teatro triukšmų mašinos, kuriomis kūrinio idėjos autorius Arturas Bumšteinas domisi jau nuo 2012 metų. Pirmąkart su triukšmų instrumentų garsais menininkas dirbo projekte „Epiloghi. Six Ways of Saying Zangtumbtumb“ (2013, Deutschlandradio Kultur).

„Blogų orų“ projektui kartu su teatro scenografijos meistru jis atkūrė vėjo, lietaus, jūros ir griaustinio garsus imituojančias mašinas, identiškas toms, kurių kanonas nusistovėjo XVII amžiaus Europos teatruose.

Baroko epochoje triukšmų mašinos buvo tik maža viso teatrinio iliuzijono dalis – nepastebima žiūrovo akiai, užėmusi pozicijas teatro kulisuose. Kūrinyje „Blogi orai“ triukšmų mašinos yra konceptualaus „klimato“ generatoriai, tačiau, kaip ir bet koks kitas žmogaus sukonstruotas mechanizmas, vėjo mašina nėra autonomiškai veikiantis amžinasis variklis, jo stichiškumas yra veikiamas žmogaus raumenų įtampos bei jo kūrybinės valios. „Bloguose oruose“ atlikėjų ansamblis savo koordinacijai vietoj muzikinių natų ar choreografinių instrukcijų naudoja įvairių epochų meteorologinius žemėlapius ir jų dekontekstualizuotus fragmentus, kurie organizuoja kūrinio dinamiką ir metaforiškai „įsuka“ natūralių bei dirbtinių gamtos reiškinių ratą. Performansų meno kūrėjas Ivanas Chengas specialiai „Blogiems orams“ parašė performatyvų tekstą, atspindintį kūrybiniam procesui įtaką dariusias temas.

Kiekviena „Blogų orų“ versija visada truputį kitokia. O ką galėtume pasakyti apie dainuojantį balsą...? Arija skrajoja garsinėje erdvėje, ieškodama kūno, į kurį galėtų įsikūnyti.

„Atlikėjai nekuria garso efektų per se. Tai, ką šiame kūrinyje jie daro, yra panašiau į patyrusius džiazo muzikantus, improvizuojančius jiems gerai žinomo standarto tema“ (John Doran, The Quietus, apie „Bad Weather“ premjerą „Unsound“ festivalyje, 2017 10 30).

 

Idėjos autorius ir režisierius – Arturas Bumšteinas

Teksto autorius ir atlikėjas – Ivan Cheng

Triukšmo mašinų atlikėjai – Gailė Griciūtė, Greta Grinevičiūtė, Rūta Junevičiūtė, Aaron Kahn

Gyvo garso apdorojimas – Antanas Dombrovskij

Garso režisierius – Ignas Juzokas

Šviesų dailininkas –  Julius Kuršys

Triukšmo mašinų rekonstrukcijos meistras – Ernestas Volodzka

Prodiuseris – OPEROMANIJA

 

Premjera: 2017 m. spalio 10–12 d., Krokuva, Tadeušo Kantoro kūrybos dokumentavimo centras „Cricoteka“, festivalis „Unsound“.

Kūrėjai

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.