MAX BLACK. Vidy-Lausanne teatro (Šveicarija) gastrolės

  • Režisierius

    Heiner GOEBBELS

  • Trukmė

    1 val. 20 min.

  • Salė

    Didžioji salė

Apie

Vienos dalies garso ir šviesų spektaklis

Premjera – 1998 m. Lozanoje

 

Idėjos autorius, kompozitorius ir režisierius – Heiner Goebbels

Scenografas ir šviesų dailininkas – Klaus Grünberg

Pirotechnikas – Pierre-Alain Hubert

Kostiumų dailininkė – Jasmin Andreae

Garso dizaineris – Willi Bopp

Muzikos asistentas ir atlikėjas – Markus Hechtle

Dramaturgas – Stephan Buchberger

Režisieriaus asistentė – Katja Armknecht

Vaidina: André Wilms

Spektaklyje naudojami tekstai: Paul Valéry, Georg Christoph Lichtenberg, Ludwig Wittgenstein, Max Black.

Renginio organizatorius – VšĮ „Vilniaus festivaliai“ 

Renginio partneris ir rėmėjas – Goethe Institut 

 

!!! Lapkričio 8 d. 15 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro fojė vyks susitikimas su šiuo pasaulinio garso vokiečių kompozitoriumi ir režisieriumi Heineriu Goebbelsu. Kviečiame visus jo kūrybos gerbėjus į susitikimą – pokalbį su šia neeiline asmenybe. Susitikimas vyks anglų kalba, įėjimas laisvas. 

 

„Vilniaus festivalių“ ir Goethe’s instituto kvietimu į Vilnių atvyksta pasaulinė teatro įžymybė Heineris Goebbelsas. Garsusis vokiečių režisierius ir kompozitorius pristatys vieną įdomiausių savo veikalų – spektaklį „Max Black“. Šį išgryninto ir netikėto garso bei šviesų dizaino veikalą į Lietuvą atveža Europos teatriniam elitui priklausantis Vidy-Lausanne teatras (Šveicarija). Vienintelis H. Goebbelso spektaklio „Max Black“ parodymas – lapkričio 9 d. Nacionaliniame dramos teatre.
Lietuvos teatrinė ir muzikinė visuomenė puikiai prisimena išskirtinį H. Goebbelso spektaklį „Eraritjaritjaka – museé des phrases“, kurį 2008 m. Vidy-Lausanne teatras parodė Vilniuje „Pasaulio muzikos dienų“ kvietimu. Tame spektaklyje pagrindinį vaidmenį atlikęs legendinis prancūzų kino ir teatro aktorius Andre Wilmsas yra svarbiausia asmenybė ir į Vilnių atkeliaujančiame „Max Black“ pastatyme. Čia charizmatiškasis aktorius sukūrė garsaus filosofo ir matematiko Maxo Blacko vaidmenį ir jį vaidina iki pat šių dienų. Su Andre Wilmsu H. Goebbelsas pradėjo bendradarbiauti dar 1993 m. Paryžiuje, kai šiam aktoriui sukūrė muzikinį spektaklį „Ou bien le débarquement désastreux“ („Arba nelaimingas nusileidimas“). „Max Black“ laikomas savotiška pirmojo spektaklio su Andre Wilmsu tąsa. Spektaklio „Max Black“ premjera įvyko 1998 m. Lozanoje.
„Max Black“ yra nestandartinis, neįprastas teatro veikalas, ypatingas vaidmuo jame tenka šviesų – o iš tiesų, ugnies – dizainui, scenoje netgi naudojama pirotechnika. Muzika tampa čia pat scenoje išgaunami garsai ir šnaresiai, aktoriaus kalba. Šis spektaklis vadinamas idėjų laboratorija, kurią stebėti gali kiekvienas žiūrovas.
H. Goebbelso spektaklį „Max Black“ pastatė vienas labiausiai vertinamų teatrų Europoje – Vidy-Lausanne (Šveicarija). Spektaklis sukurtas pagal Paulo Valéry, Georgo Christopho Lichtenbergo, Ludwigo Wittgensteino ir Maxo Blacko tekstus. Scenografijos ir šviesų dizaino autorius – neprilygstamas Klausas Grünbergas, jau keletą dešimtmečių dirbantis kartu su H. Goebbelsu ir kitais didžiaisiais pasaulio režisieriais.
Dėl milžiniško užimtumo ir įtemptos dienotvarkės H. Goebbelsas dar nė karto nesilankė Lietuvoje (nors kelis jo spektaklius vilniečiai jau galėjo pamatyti), todėl svarbu pranešti, kad šįkart teatro legenda sutiko atvykti į Lietuvą. Mūsų publika galės ne tik pamatyti įspūdingąjį H. Goebbelso spektaklį „Max Black“, bet ir pabendrauti su pačiu autoriumi – lapričio 8 d. vyks susitikimas su šia išskirtine teatro asmenybe.
Heineris Goebbelsas yra pelnęs daugiau nei 35 apdovanojimus, tarp jų – Naujosios teatro realybės prizą, du kartus nominuotas „Grammy“ apdovanojimui. Vien tik spektaklis „Eraritjaritjaka – museé des phrases“ yra pelnęs 6 europinius apdovanojimus: „Herald Angel“ premija Tarptautiniame Edinburgo festivalyje (2004), „OPUS Stage“ prizas už režisūrą (2005), prancūzų kritikų „Grand Prix“ už geriausią užsienio spektaklį (2005), „Grand Prix Mira Trailovic“ BITEF festivalyje Belgrade (2005), serbų dienraščio „Politika“ prizas už geriausią režisūrą (2005), lenkų kritikų „Teatro ateities“ apdovanojimas Varšuvoje (2006). H. Goebbelso kūriniai atliekami bene visuose svarbiausiuose teatro, naujosios bei džiazo muzikos festivaliuose, didžiausiuose šiuolaikinių menų forumuose. Išleista apie 20 jo muzikos kūrinių plokštelių – daugiausia firmos ECM. Jo kūrinius leidžia prestižinė „Ricordi“ leidykla Miunchene.
2012 metų kovą už novatoriškumą muzikinio teatro srityje H. Goebbelsas gavo Norvegijos tarptautinę Ibseno premiją – prestižiškiausią teatro apdovanojimą. Premiją skyrusi žiuri, kurioje dirbo įvairios teatro garsenybės, 60 metų H. Goebbelsą pavadino viena „didžiųjų šiandienos kūrybinių asmenybių“. „Jis yra tikras novatorius, o jo darbai nepaiso įprastų apibrėžimų“, – sakoma žiuri pranešime. Atsakydamas H. Goebbelsas kalbėjo: „Šis pripažinimas man daug reiškia. Bandau eksperimentuoti teatro medijomis ir tyrinėti naujas teritorijas. Tai didelė rizika, nes iš tikrųjų nelaikau savęs teatro sistemos dalimi.“ 2007 metais įsteigtą Ibseno premiją finansuoja Norvegijos vyriausybė; ji teikiama kas dveji metai per H. Ibseno gimtadienį, asmeniui ar institucijai, kurie dramai ar teatrui suteikė naujų meninių dimensijų. Tarp ankstesnių jos laureatų yra legendinis anglų režisierius Peteris Brookas. Premijos įteikimo ceremonija įvyko per Tarptautinį Ibseno festivalį Nacionaliniame teatre Osle.
Pašėlusios jaunystės laikais H. Goebbelsas greta muzikos ir sociologijos studijų bei kiek vėliau grojo improvizacinį džiazą ir art roką su grupe „Cassiber“ (1982–1992) ir lygiagrečiai kūrė muziką teatrui, kinui, baletui (Fankfurto baleto trupei). Devintojo dešimtmečio viduryje Goebbelsas pradėjo kurti ir režisuoti savo paties muzikinio teatro projektus, daugelis jų – pagal žymiausio 20 a. antrosios pusės vokiečių dramaturgo Heinerio Müllerio tekstus.
Nuo 1988 m. iki šiol H. Goebbelsas bendradarbiauja su garsiausiais dabarties muzikos atlikėjais – Berlyno filharmonijos orkestru su Simonu Rattle’u priešakyje, „Strasbūro mušamaisiais“, „Ensemble Modern“, „Ensemble Intercontemporain“, kūrinius jam yra užsakę Frankfurto „Alte Oper“, Donauešingeno festivalis, orkestrai „London Sinfonietta“ bei „Age of Enlightenment“ ir daugelis kitų. 2000 m. Pompidou centro Paryžiuje užsakymu jis sukūrė garso instaliacijas „Timeios“ ir „Fin de Soleil“.
Šiuo metu H. Goebbelsas yra Heseno teatro akademijos prezidentas ir Taikomųjų teatro studijų instituto profesorius J. Liebego universitete Gysene (2003–2011 m. buvo jo vadovas). 2012–2014 m. jis tapo Tarptautinės Ruhro menų trienalės meno vadovu.
Beveik visi Goebbelso muzikinio teatro kūriniai buvo atliekami nuo 50 iki 150 kartų didžiausiose festivaliuose Europoje, JAV, Pietų Amerikoje, Australijoje ir Azijoje. Per pastaruosius 30 metų H. Goebbelsas su koncertais ir spektakliais aplankė daugelį pasaulio šalių. Džiugu, kad lapkritį šį sąrašą pagaliau papildys ir Lietuva.

 

 

Kūrėjai

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.