PASKENDUSI VASARA (Mariaus Katiliškio kūrinių motyvais)

 • Spektaklis

  PASKENDUSI VASARA (Mariaus Katiliškio kūrinių motyvais)

 • Režisierius

  Julius DAUTARTAS

 • Trukmė

  3 val.

 • Salė

  Didžioji salė

Apie

 

Dviejų dalių spektaklis

Premjera – 2001 m. gruodžio 21 d.

 

Marius Katiliškis – spalvinga, unikali asmenybė. Tikrasis neeilinio talento rašytojo vardas – Albinas Vaitkus. Jis gimė 1914 metų rugsėjo 26 dieną Gruzdžiuose (Šiaulių r.), mokėsi Žagarės progimnazijoje, dirbo tėvų ūkyje, vėliau, atitarnavęs kariuomenėje – Pasvalio bibliotekos vedėju. 1944-aisiais pasitraukė iš Lietuvos, o po penkerių metų apsigyveno Čikagoje, netoli Lemonto miestelio, kur gyveno iki mirties 1980-aisiais. Išeivijoje rašytojas yra išleidęs kelias novelių knygas: „Prasilenkimo valanda“ (1948), „Šventadienis už miesto“ (1963), „Apsakymai“ (1975), taip pat novelių romaną „Užuovėja“ (1952), autobiografinį romaną „Išėjusiems negrįžti“ (1958). Bene stipriausias jo veikalas – romanas „Miškais ateina ruduo“ (1957).

Mariaus Katiliškio kūrinių motyvais sukurta „Paskendusi vasara“ – tai spektaklis apie žmogų, apie jo tikėjimą, įpročius ir papročius. Jame – pasvalietiška tarme iškylanti mūsų  tautos subtilių charakterių galerija, Lietuvos kaimas su senąja atributika, išmintimi ir humoru. Režisierius Julius Dautartas kuria virtinę atskirų scenų, kurias į vieną nuotaikingą reginį sujungia konstruktyvi ir funkcionali Virginijos Idzelytės scenografija. Mediniai vežimai virsta atskiriems epizodams reikalingais atributais, o drauge – simbolišku nykstančios Lietuvos ženklu.

„Dabar kaimo žmonės Lietuvoje sudaro 30 procentų mokesčių mokėtojų, jie taip pat talentingi kaip ir miestiečiai, kurių daugumos yra kaimietiškos šaknys, nors dabar jau stipriai atsiplėšta nuo savo senelių ir tėvų. Mane sudomino Katiliškio meilė paprastam žmogui. Jo kūryboje svarbus ir aistrų pasaulis, atvirumas, meilės istorijos“, – sako Julius Dautartas.

Režisierius įsitikinęs, kad Mariui Katiliškiui labai svarbus žmogaus noras pasikalbėti su savimi per gamtą, neprarasti to ypatingo ryšio. Todėl šioje interpretacijoje ir nėra pagrindinio personažo – spektaklyje bando išsišnekėti visi: vieni iki galo, kiti – puse lūpų.

Kūrėjai

 • Dailininkė — Virginija IDZELYTĖ
 • Kompozitorius — Algirdas MARTINAITIS

Vaidina

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

2014 m. balandžio 28 d. 11:20 / Laura

Nuostabus spektaklis. Labai taikli scenografija, puikūs kostiumai, nepriekaištinga vaidyba.

2014 m. kovo 6 d. 20:57 / me

05.03.2014 Labai daug dumu. Net signalizacija suveike. Pagailekit aktorius. Jems beprotiskai sunku dirbti tuose dumuose.

2014 m. sausio 21 d. 18:28 / veronika

labai fainas spektaklis, krūva gerų aktorių vaidina.

daugiau