Spektaklis apie Šalčininkus Premjera

Apie

2018 m. pavasario premjera kol kas pristatoma be pavadimo – tiesiog kaip spektaklis apie Šalčininkus. Šio kūrinio premjera pirmiausiai įvyks Šalčininkų kultūros centre (2018 m. kovo 16 d.), o po to – Vilniuje (2018 m. kovo 22, 23 d.)

Sėkmingai debiutavęs dokumentiniame teatre spektakliu „Žalia pievelė“ apie Visaginą, režisierius Jonas Tertelis šįkart renkasi naują „karštą“ tašką Lietuvos žemėlapyje – Šalčininkus. Kitaip nei Visagine, šiam spektakliui kurti naudojama kitokia dokumentinio teatro metodika – verbatim (pažodinio) dramaturgijos kūrimo principas. Spektaklio kūrimo pradžia – meninis tyrimas, kai per reguliarius vizitus Šalčininkuose bendraujama su įvairiais žmonėmis, įstaigų atstovais, nevyriausybinėmis organizacijomis, bendruomenėmis, moksleiviais, senjorais. Pokalbiai su jais kruopščiai dokumentuojami, išlaikomas situacijų ir kalbos autentiškumas, o visa tai vėliau virsta dokumentinio teatro pjese ir perkeliama į profesionalių aktorių lūpas scenoje.

Šiuo atveju teatras tampa patikimu realybės tyrinėjimo instrumentu – pirmiausia tiriama, kuo gi iš tiesų gyvena šis išskirtinis rajonas, o tuomet kūrėjai ieško meninės raiškos būdų, kaip autentiškas patirtis perkelti į sceną – išlaikant su konkrečia vieta, laiku, asmenimis susijusius pasakojimus, dėliojant juos kaip koliažą unikaliam rajono veidui ir jo problemoms pristatyti.

Verbatim metodas padės sustiprinti medžiagos autentiką ir dokumentiškumą, ypatingą šio regiono istoriją ir kalbinę raišką, leis žiūrovams išgirsti tikrų žmonių autentiškas istorijas, tačiau jas perteiks tarpininkais tapę profesionalūs aktoriai. 

Spektaklio koncepcijos autorius ir režisierius Jonas Tertelis:

Man Šalčininkai yra labai mažai pažintas Lietuvos kraštas su sava specifine kultūra. Dėl istorinių peripetijų susiformavęs lenkų, rusų, baltarusių ir lietuvių kultūrinis mišinys kuria visiškai nepažintos žemės įspūdį. Šalčininkams, kaip ir kiekvienam regionui, išgyventi nėra lengva, bet kalbos skirtumas, geografinės ypatybės (ES pasienis su Baltarusija) ir šiai teritorijai keliami reikalavimai kuria papildomus socialinius iššūkius ir įtampas. Jas vietiniai paprasti žmonės stengiasi įveikti itin kūrybingai. 

Neslėpsiu, įdomiausias Šalčininkuose klausimas man yra ten gyvenančios kultūros istorija ir po ja slypinčios asmeninės žmonių patirtys, kalba. Kaip šio regiono susiformavimo procesai iki šiandien tiesiogiai veikia jų kasdienybę ir kas jiems kuria laimę. Noriu surasti Šalčininkų susikūrimo mitą, papasakotą šalčininkiečių lūpomis.
Šis projektas intriguoja susidūrimu su realybe ir jos interpretacija scenoje. Visas spektaklis bus sudarytas iš tikslių šalčininkiečių atpasakojimų (jų kalba, maniera ir pan.), o sąlyginėje teatro erdvėje taps spalvotu nuoširdžių žmonių kasdienybės iššūkių paveikslu.

 

 

Datos

Rodyti daugiau

Kūrėjai

  • Režisierius — Jonas TERTELIS
  • Teksto autoriai — Andrius JEVSEJEVAS, Eglė VITKUTĖ
  • Scenografė — Paulė BOCULLAITĖ
  • Kompozitorius — Martynas BIALOBŽESKIS
  • Choreografė — Airida GUDAITĖ

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.