Įvykę projektai

Lietuvos vizija: 2119

 

2019 m. kuriant Lietuvos viziją buvo siūloma apsvarstyti namų kaip vertybės sąvoką, kuri itin susijusi su teatro išgyvenamu rekonstrukcijos laikotarpiu. Tad ir „Lietuvos vizijos: 2119“ kūrybiniuose ieškojimuose miestelių žmonės buvo kviečiami apsvarstyti savo santykį su namais, gimtuoju miesteliu, tėvyne. LNDT delegavo tris menininkų komandas į tris Vilniaus rajono bendruomenes – Kalvelius, Rukainius ir Nemenčinę. Visi trys projektai buvo kuriami pasitelkiant teatro priemones ir būdus.

 

Kalveliuose esančiame Vilniaus rajono šeimos ir vaiko krizių centre dažnai susirenka vietos gyventojai, tačiau „Lietuvos vizijos: 2119“ kūrėjai pastebėjo, kad plynoje teritorijoje trūksta objekto, kviečiančio susiburti ir ilgiau pabūti kartu. Skulptorius ir tapytojas Darius Bastys ir jo žmona grafikos dizainerė Lina Bastienė kartu su bendruomene šioje vietoje sodino įvairių augalų sodą. Pirmiausia kartu su bendruomene jie kūrė svajonių sodo maketus, o vėliau drauge sodino medelius.

 

Nemenčinės Vaikų ir paauglių socialiniame centre dirbo režisieriaus ir aktoriaus Pauliaus Tamolės vadovaujama komanda. P. Tamolė siekė visuomenei suteikti daugiau žinių apie be tėvų augančius vaikus ir paauglius. Kartu su scenografu Vladu Suncovu jie kūrė interaktyvią lentą, sudarytą iš keturių plokštumų, kuriose atskleidžiami faktai apie šių vaikų gyvenimą. Pirmiausia menininkų komanda susitiko su įvairaus amžiaus vaikais ir jaunuoliais, klausėsi jų istorijų ir visą informaciją susistemino pagal tris amžiaus grupes. Sukurtas objektas iš Nemenčinės keliaus po įvairias vietas ir svarbiausia – po valdžios institucijas, kur priimami sprendimai dėl vaikų likimo.

 

Su Rukainių bendruomene dirbo skulptorius Donatas Jankauskas-Duonis. Sukūręs didžiulį (apie 3 metrų aukščio) rutulį, ant jo skulptorius drauge su vietos žmonėmis sumodeliavo Rukainių žemėlapį. Bendromis jėgomis apipavidalintas kūrinys buvo pastatytas Rukainių kultūros centro kieme, kur puikiai matosi keliaujant pagrindine miestelio gatve.

 

 

 

 

 

  

 

Kūrybinės dirbtuvės „Pasimatuok teatro profesiją“

 

Suvokdami, kaip jaunimui mažesniuose miestuose trūksta konkrečių žinių, kuo užsiima retesnių profesijų atstovai, LNDT rengė kūrybines dirbtuves „Pasimatuok teatro profesiją“. 14–19 metų moksleiviai buvo kviečiami į susitikimus su šešių teatro profesijų atstovais, kur galėjo sužinoti, ką kasdien teatre veikia režisierius, scenografas, aktorius, dramaturgas, kompozitorius ir choreografas.

 

Menininkai (režisieriai Saulė Norkutė, Giedrė Kriaučionytė ir Paulius Tamolė, aktoriai Oskar Vygonovski ir Gediminas Rimeika, kompozitorė Agnė Matulevičiūtė, scenografė Šarūnė Pečiukonytė, dramaturgas Augustas Sireikis, choreografas Laurynas Žakevičius) į susitikimus su jaunuoliais vyko į Anykščių Jono Biliūno gimnaziją, Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnaziją ir Visagino „Atgimimo“ gimnaziją. Kūrybinių dirbtuvių metu buvo ne tik atskirai pristatytos visos minėtos profesijos, bet ir diskutuojama, kuriama, žaidžiama, lavinant moksleivių vaizduotę.     

  

Lietuvos vizija: 2118

Siekiant skatinti pasitikėjimą ir pasididžiavimą savo gimtaisiais miestais LNDT kvietė jaunimą aktyviai įsitraukti į savo miestelio ir šalies ateities kūrimą. Kartu su moksleiviais apžvelgdami konkretaus regiono istoriją, kūrėjai ragino juos kurti ateities vizijos projektus – drąsius, įtraukiančius, netikėtus. Projekto „Lietuvos vizija: 2118“ metu Anykščių, Šalčininkų ir Visagino savivaldybėse menininkų komanda, subūrusi jaunuolių grupes ir naudodamiesi tekstine, vaizdine, garsine bei improvizacine medžiaga kūrė ne praėjusio, o būsimo Lietuvos šimtmečio viziją.