„Kankinyje“ mokytoją Rot nuo šiol vaidins Beata Tiškevič

Aktorė Beata Tiškevič. Nuotr. Tomo Ivanausko.

Rugsėjo 16 dieną Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklyje „Kankinys“ (rež. O. Koršunovas) žiūrovai išvys naują aktorę – nuo šiol biologijos mokytoją Eriką Rot vietoje Monikos Vaičiulytės vaidins Beata Tiškevič. Tai ne pirmas Beatos Tiškevič vaidmuo Lietuvos nacionaliniame dramos teatre – ji taip pat vaidina Árpádo Schillingo režisuotame spektaklyje „Didis blogis“. Šiuo metu aktorė intensyviai repetuoja ir ruošiasi naujam pasirodymui „Kankinyje“.

Visi bilietai į rugsėjo 16 dienos „Kankinio“ rodymą jau išpirkti, tačiau galima įsigyti vietų į vėlesnius rodymus – lapkričio 29 ir 30 dienomis.

„Kankinio“ centre – paauglys Benjaminas (akt. Kęstutis Cicėnas), kurį augina vieniša motina (akt. Jolanta Dapkūnaitė / Nelė Savičenko). Pradėjęs skaityti Bibliją, moksleivis čia ne tik randa visus atsakymus į jam rūpimus klausimus – Šventąjį Raštą jis paverčia aplinkinių kankinimo priemone, nes manosi vienintelis žinąs, kas gerai, o kas blogai. Į motinos ir mokytojų pastabas jis atsakinėja žodžiais iš evangelijų, o menkas mokykloje dėstančio pastoriaus autoritetas ir silpna ideologinė dvasiškio pozicija tampa nuolatinių ginčų objektu. Benjaminui iššūkį meta tik jo biologijos mokytoja (akt. Beata Tiškevič). Pati pradėjusi gilintis į Bibliją, ji sulaukia žiauraus mokinio keršto... Prasideda mokytojos ir mokinio karas.

Šiuolaikinės vokiečių dramaturgijos atstovas Marius von Mayenburgas (g. 1972) pjesę „Kankinys“ parašė 2012 metais. Tais pačiais metais pats ją pastatė Berlyno teatre „Schaubühne“. Iš 27 gana trumpų ir konkrečių scenų sudėliota pjesė „Kankinys“ primena kino scenarijų: vyksta idėjų kova, svarstoma apie ekstremizmą ir religijos vaidmenį visuomenėje. Aistringai, kartais su humoru, dramaturgas atskleidžia vakarietiškos visuomenės prieštaravimus. Pjesės idėja kilo apmąstant Biblijoje matomus akivaizdžius prieštaravimus: Šventraštyje kalbama apie meilę artimui, o čia pat – apie baudžiantį kalaviją.

Spektaklyje taip pat vaidina Algirdas Dainavičius, Marius Repšys, Džiugas Siaurusaitis, Remigijus Bučius, Laurynas Jurgelis, Martynas Ališauskas, Inga Šepetkaitė. Spektaklio dailininkė – Lauryna Liepaitė, kompozitorius – Gintaras Sodeika, šviesos dailininkas – Vilius Vilutis.