Tarp meno pasaulio žvaigždžių Amsterdame bus pristatyta ir Vilniuje sukurta „Respublika“

Techniškai sudėtingiausias ir didžiausią scenografiją turintis Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklis „Respublika“ šiandien ir rytoj, birželio 22 ir 23 d., bus rodomas prestižiniame „Holland Festival“ Amsterdame. Čia Lukaszo Twarkowskio režisuotas kūrinys bus išdėstytas kitaip nei ankstesniuose rodymuose ir yra pristatomas greta didžiausių meno pasaulio žvaigždžių.

„Holland Festival“ yra vienas iš svarbiausių meno festivalių Europoje kartu su Briuselio „Kunstenfestivaldesarts“, Vienos „Wiener Festwochen“, Avinjono festivaliu ir Rūro trienale (Ruhrtriennale), kurioje „Respublika“ buvo rodyta praeitų metų rugsėjį. Sulaukti kvietimo į „Holland Festival“ yra didelis pripažinimas, todėl visa „Respublikos“ komanda labai atsakingai ruošiasi dviem rodymams olandų publikai“, – sako gastrolių organizatorius, LNDT vadybininkas Vidas Bizunevičius.

Amsterdame pristatomos pačios įspūdingiausios, populiariausios scenos menų žvaigždės iš viso pasaulio. Kartu su lietuviais naujausius darbus festivalio lankytojams parodys Romeo Castelluci, Meridith Monk, Ed Atkins, Sigur Rós, Julien Rosefeldt, Laurie Anderson. „Respublika“ festivalio interneto svetainėje pristatoma greta šių garsiausių vardų, kaip vienas iš festivalio traukos objektų.

„Holland Festival“ menininkai leisis į kelionę per praeitį, dabartį ir ateitį, plėtodami temas, kurios rūpi šiandien, ir išsakydami savo nuomonę. Pasikartojanti festivalio tema – empatija: tiek tarp individų, tiek tarp socialinių grupių, tiek tarp kūrėjų ir žiūrovų. Siekdami atkreipti dėmesį į žmonių ir gamtos išteklių išnaudojimą, įvairūs kūrėjai skatina žiūrovus ne atsiriboti, o leisti sau būti pažeidžiamiems. Ir raginti juos matyti kitą, įskaitant kūrėją, ne kaip „egzotišką nepažįstamąjį“, o kaip žmonijos dalį.

Festivalio anonsas:

„Transpersonalinė meno dimensija reiškia, kad nesame vieni. Meno patyrimas sukuria empatijos ir ryšio su kitais sritį: tikrais ir išgalvotais personažais, taip pat tais, kurie priklauso abiem būties būdams, kurie yra tarp jų. Kaip ir mūsų protėviai – esantys ir nesantys, svarbūs, bet nepasiekiami. Juk mūsų pačių kūnai primena gyvą afektų, vaizdų archyvą, terpę, kuri nutiesia tiltą tarp praeities ir ateities. Olandijos festivalio programoje dalyvaujančių kūnų įvairovė reiškiasi savitomis formomis ir intensyvumu“, – sako festivalio šokio ir teatro programos direktorė Kasia Tórz.

„Respublika“, pasak K. Tórz, yra kūnai, prieštaraujantys kapitalistinei kolektyvinio gyvenimo vizijai ir ieškantys alternatyvos reivo kultūroje.

Įvairiose Amsterdamo vietose vyksiančius „Holland Festival“ šokio, muzikos, dramos, operos ir tranpdisciplininius renginius publika galės aplankyti nuo birželio 1 iki liepos 1 d. 76-ąjį kartą rengiamame festivalyje bus pristatyta daugiau kaip 200 kūrinių, apimančių minėtas sritis. Susitikimai, pokalbiai, parodos, tinklalaidės, dirbtuvės, filmai, renginiai ir ritualai su menininkais ir apie juos papildys novatoriško, įkvepiančio ir aktualaus festivalio programą.

„Mes labai džiaugiamės dėl šių naujų „Respublikos“ rodymų, naujos vietos ir žmonių, su kuriais dirbame Olandijoje. Donau erdvė, kur bus rodoma „Respublika“ ir kur anksčiau vykdavo vakarėliai, visai nepanaši į Kino Klasterį, kur buvo premjera, ar į erdves Miunchene bei Rūro trienalėje. Didžiausias skirtumas, kad šįkart reivo komuna veiks ne vienoje didelėje patalpoje, o keliose. Tai užima kur kas daugiau vietos, todėl įdomu, kokie bus šie du rodymai, į kuriuos priimsime net po 600 žiūrovų“, – sako „Respublikos“ režisierius Łukasz Twarkowski.

„Respublikoje“ vaidina Nelė Savičenko, Airida Gintautaitė, Rasa Samuolytė, Jan Dravnel, Rytis Saladžius, Valentinas Novopolskis, Vainius Sodeika, Augustė Pociūtė, Gediminas Rimeika, Ula Liagaitė, Martynas Nedzinskas, Diana Anevičiūtė, Algirdas Dainavičius, Komi Togbonou. Už darbą šiame spektaklyje aktorių ansamblis buvo apdovanotas „Auksiniu scenos kryžiumi“.