Joanna Bednarczyk. QUANTA Premjera

  • Režisūra

    Łukasz TWARKOWSKI

  • Trukmė

    3 val. 30 min. (dviejų dalių)

  • Salė

    Didžioji salė

  • Premjeros data

    2024 m. rugsėjo 13 d.

  • N-16, spektaklyje naudojama ryški stroboskopo šviesa, dūmai ir stiprus garsas

Apie

Pjesę iš lenkų kalbos išvertė Vyturys JARUTIS

 

„Some places are like people: some shine and some don’t“ – cituojant klasiką. Viešbutis „Les Moires“ – vienintelis spindintis taškas daugelio kilometrų spinduliu. Toli nuo populiarių turistų takų jis egzistuoja, tarsi nebūtų laiko, – nesensta, nejaunėja, tiesiog yra. Sakoma, kad aukštai kalnuose laikas teka greičiau, nors žmogui tokie skirtumai nepastebimi. Nors pats „Les Moires“ nepatiria laiko, jo gyventojų likimai greitėja palyginus su tuo, kas vyksta arčiau žemės. Tai, jog šis pagreitis pastebimas, prieštarauja bet kokiems klasikinės fizikos dėsniams. Minutės ir sekundės, regis, yra labiau sugrūstos laike, todėl vienoje dienoje ir vienoje naktyje jų esti daugiau, nei išmatuotų paprastas laikrodis. Įtartinai greitėjančiame laike greitėja ir tam tikra fizinio pasaulio savybė, kurią būtų galima pavadinti įvykių kvantais.

Ką reiškia sąvoka „kvantas“? Žodis quantum lotyniškai reiškia „kiek“. Fizikoje kvantas apibūdina mažiausią porciją, kokią gali turėti arba kokia gali pakisti koks nors fizikinis dydis vienetiniame įvykyje. Paprasčiau tariant, kvantas – tai porcija, kurios negalima padalyti. Torto negalima pjaustyti be galo. Egzistuoja mažiausias galimas gabaliukas, kokiu galima pavaišinti svečią.

Gyvenimą sudaro įvykių kvantai. Įvykiai vyksta vienas po kito, susirikiuodami į tam tikrą istoriją. Reiškinių, jausmų ir sąryšių daugetas susividurkina pasakojime, skylančiame į praeitį, dabartį ir nežinomą ateitį. Vadiname tai gyvenimu, biografija, likimu. Kiekvieną istoriją valdo laikas, tai jis lemia, jog istorijos tampa suprantamos. Iš pradžių būna priežastis, tada pasekmė, o veiksmas sukelia atoveiksmį. Tačiau kai laikas ima greitėti, jis liaujasi buvęs laiku ir tampa tuo, ko prigimties nebesuprantame, kvantinių įvykių daugetas liaujasi vidurkinęsis į tikrovę, kurią įmanoma suprasti ir suvokti.

Būtent taip nutinka vieną 1938 metų vasaros vakarą vos galą su galu suduriančiame „Les Moires“ viešbutyje Šveicarijos kalnuose. Sutrinka fizinės erdvės ir laiko savybės. Sutrikimą patiria ir patys viešbučio svečiai. Kažkas ima keistis jų atmintyje, nuostatose, emocijose, troškimuose. Niekas nesupranta, kas dedasi.

Tarp svečių yra garsus vokiečių fizikas Werneris Heisenbergas, neapibrėžtumo principo autorius. Nejau didelių objektų, tokių kaip rašomasis stalas, viešbutis ir kalnai, realybė ima elgtis kaip elementariųjų dalelių realybė? Pasak Heisenbergo, apie daleles galima kalbėti tik apytikriai, apibūdinant veikiau jų būsenas, o ne jas pačias. Tik pakeitę mąstymą koks yra daiktas į kokia yra daikto būsena viešbučio svečiai gali suprasti, kas vyksta su jais ir aplink juos. Jie atvyko į „Les Moires“ pažvelgti į pasaulį iš aukštų kalnų perspektyvos. Plačiame vaizde ieškoti gilesnės prasmės. Kas, jei šią prasmę galima atrasti ne gėrintis šveicariškais kraštovaizdžiais, o pavieniame kvante: emocijos, įvykio, bendravimo?

Spektaklis kuriamas bendradarbiaujant su:


Onassis Stegi menų centru Atėnuose

 

Antverpeno De Singel teatru 

 

 

Tarptautiniu teatro festivaliu „Boska Komedia“

 

 

Nacionaliniu Brno teatru Čekijoje

 

Adomo Mickevičiaus institutas Lenkijoje

Spektaklį finansuoja: 

     

 

Dramaturginį spektaklio tyrimą parėmė:

Partneris:


Datos

Rodyti daugiau

Kūrėjai

  • Režisierius — Łukasz TWARKOWSKI
  • Dramaturgė — Joanna BEDNARCZYK
  • Scenografas — Fabien LÉDÉ
  • Kostiumų dailininkė — Svenja GASSEN
  • Vaizdo projekcijų autorius — Jakub LECH
  • Kompozitorius — Lubomir GRZELAK
  • Choreografas ir kūrybinis bendradarbis — Paweł SAKOWICZ
  • Šviesos dailininkas — Eugenijus SABALIAUSKAS
  • Režisieriaus asistentė — Bartė LIAGAITĖ
  • Kostiumų dailininko asistentas — Pijus DULSKIS
  • Dramaturgės ir teksto autorės asistentė — Simona JURKUVĖNAITĖ
  • Prodiuseris — Vidas BIZUNEVIČIUS
  • Prodiuserė — Kamilė ŽIČKYTĖ
  • Prodiuserė — Lukrecija GUŽAUSKAITĖ

Vaidina

Recenzijos

Gėlės ir žmonės: „Quanta“ ir „Requiem“ Dovilė Zavedskaitė, „Literatūra ir menas“ Nr. 3799 / 17 (2024-10-04)

Gėlės ir žmonės: „Quanta“ ir „Requiem“

Dovilė Zavedskaitė, „Literatūra ir menas“ Nr. 3799 / 17 (2024-10-04)

 

Recenzijoje neminimas nė vienas aktorius ar solistas – esu tikra, kad visi jie bus paminėti kitose recenzijose. Šiame tekste kalbama apie Jono Meko ir Łukaszo Twarkowskio režisūrinius principus.

Paskutiniame Jono Meko filme „Requiem“ rodomos gėlės. Naujausiame Łukaszo Twarkowskio spektaklyje „Quanta“ rodomi žmonės. Man atrodo, negali būti geresnio „Quanta“ tęsinio nei J. Meko „Requiem“. Nes po „Quanta“ nebėra ko pasakyti. J. Mekas nieko ir nesako: tiktai žiūri į žiedus. Kartkartėmis dar parodo nuotraukų iš to „didelio dalyko“, apie kurį kalba Ł. Twarkowskis. Taip jiedu ir susikalba.

„Requiem“ – paskutinis J. Meko filmas, sukurtas rodyti gyvai skambant Giuseppe’s Verdi kūriniui „Messa da Requiem“ ir tokiu formatu ligi šiol rodytas tik kartą Niujorko meno erdvėje „The Shed“. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre antrą kartą parodytas kūrinys J. Mekui būdingu dienoraštiniu stiliumi liudija pasaulio esmę – gamtą, dieviškąją dimensiją ir žmogaus žiaurumą. Bet liudija ne kaip nors įmantriai, o lengvai, nesureikšmindamas, mekiškai: turbūt 95 proc. filmo skiriama įvairių parkų, pievų, terasų, patvorių, laukų žydėjimui, visokių spalvų, formų, tekstūrų žiedams.

Keletas scenų skirta bažnyčių fasadų, religinių skulptūrų, freskų, vitražų fragmentams, tačiau jie negarbinami ir netgi nerodomi išbaigtu pavidalu – tai tik atskiros galvos, plaštakos, rankovės ar klešnės, kitaip tariant, detalės. Žiūrėdamas tikrai galėtum pritarti kūrinio atlikimo Lietuvoje kuratoriui Edvardui Šumilai, minėjusiam, kad filmas švenčia gyvenimą. Bet būtent tie keli likę procentai kadrų pakeičia visą filmo kraujotaką: tarp žiedų ir altorių J. Mekas įdeda karo aukų ir budelių nuotraukų, televizijos reportažų su viską naikinančiomis gaisro ir cunamio stichijomis. Užtenka tiek nedaug, kad gėlės nustotų liudijusios pasaulio grožį ir virstų būdu žmogui ištverti tikrovę. Kitaip tariant, gerai, kad yra gėlių, į kurias galima nusukti akis.

Nuo ko nusukamos akys, Lietuvos nacionalinio dramos teatro 85-ojo sezono premjeroje kalba Łukaszas Twarkowskis: kartu su dramaturge Joanna Bednarczyk kurtame spektaklyje „Quanta“ matome 1938-uosius, kai Hitleris tapo „Times“ metų žmogumi. Šveicarijos kalnų viešbutyje apsistoję mokslininkai čia kuria santykius, stebi dangų ir Urano planetą, kalba apie elektronus, atsitiktinumus ir sapnus. Jie šoka, kalbasi, klaidžioja viešbučio erdvėse, yra išsiblaškę ir lengvai apsvaigę. Spektaklio aprašyme teigiama: „Jie atvyko į „Les Moires“ pažvelgti į pasaulį iš aukštų kalnų perspektyvos. Plačiame vaizde ieškoti gilesnės prasmės.“ Bet iš tiesų jie panyra vieni į kitus, vieni kituose ieško to paties nerimo, kurį patiria patys, bando drauge vilkinti laiką, kuris pritvinkęs Antrojo pasaulinio karo nuojautų. Jie užsiima žmogiškais dalykais, slėpdami juos po „kvantinių įvykių daugetas liaujasi vidurkinęsis į tikrovę“ stiliaus retorika. Veikėjai dirgina įvairias jusles, kad artėjančios istorijos laukimas taip nespengtų. Jie beveik visą laiką dairosi, jų kūno motorika – paruošta tam kažkam, ko dar nėra.

„Quanta“ manęs pernelyg nenustebino: pagal jau gerai pažįstamą Ł. Twarkowskio braižą sukurtas darbas visų pirma darsyk sukėlė klausimą, ką daryti su visais tais „braižais“, kuriuos atradę menininkai nebeieško naujų formų, tik ištikimai tęsia tai, dėl ko yra užtikrinti: veikė vakar, veiks ir rytoj. Gal ir veiks, tik nieko nebenustebins. Bet jaudintis neverta – ir nenustebus ten bus kuo užsiimti: kaip kiekviename drebančia buitine kamera filmuotame, besiužečiame J. Meko filme, taip ir kiekviename tarp kino ir teatro įstrigusiame, reivo, amžino tikrovės loopo ir egzistencijos svaigulio kupiname Ł. Twarkowskio spektaklyje kaskart yra naujų būdų apžiūrėti pasaulį.

Keistas sutapimas, bet abiejų menininkų raiškos būdas – nemanipuliatyvus menas, nepasiglemžiantis žiūrovo dėmesio, neįtraukiantis į raiškų pasakojimą. Veikiau tai kvietimas sąmonei slankioti, slampinėti, lunatikuoti, nuobodžiauti ir tame nuobodžiavime staiga pasijusti iš visų pusių suspaustam realybės tankio. Galėtume klausti – kas čia tokio ypatingo J. Meko filme? Raganės, kosmėjos, rožės, bijūnai, viendienės? Bet užtenka trumpai savęs klustelėti, kodėl jame tiek įkyriai daug gėlių, kieno vietą jos užima. Ir galvoje ima spengti: J. Mekas filmuoja gėles, nes nebenori žiūrėti į žmones. Ne tiesiog nebenori, o įnirtingai.

Kaip ir dėl J. Meko „gėlyčių“, taip ir dėl spektaklio „Quanta“ manieringumo teko girdėti nemažai priekaištų: esą forma sunaikina turinį. Bet Ł. Twarkowskį visada buvo galima tuo kaltinti: mano supratimu, formos čia nėra per daug, tiesiog tokia šio režisieriaus forma. Tokia ji buvo ir „Lokyje“, ir „Respublikoje“ (tiesa, visai kitokį Ł. Twarkowskį, sugulę ant LNDT didžiosios scenos grindų, matėme jo „Juodoje saulėje“). Toks yra šio režisieriaus metodas: jis nenori pasakoti nieko, kas būtų nuoseklu ir išbaigta. Jis leidžia išgirsti pokalbių fragmentus, vakuume pakibusius sakinius, žodžius-kaip-žmones, kurie praeina pro šalį. Bet jei jis kviečia žiūrovo sąmonę slampinėti, tuomet viskas stoja į vietas: juk tikrieji pasaulio slampinėtojai taip ir klausosi tikrovės – su kitais tik prasilenkdami, netyčiomis kažkur pastoviniuodami, nuvogdami kieno nors pokalbį restorane, įsiterpdami į esatį tik tos nakties kadrui, tik vienai cigaretei. Čia nėra tokios sąvokos kaip prisirišimas. Tai struktūra, kuria juda nomadai, beviečiai. Tiesa, jų labai ryškūs veidai. Jie iš tų, kurie paskui sapnuojasi. Ar sapną irgi kaltiname, kad buvo nerišlus ir neleido veikėjams pabaigti minčių? Vis dėlto net nerišlus, bet stiprus sapnas kūne palieka pėdsaką, kuris persikelia į gyvenimą.

Man regis, panašų užmojį turi ir Ł. Twarkowskis – sukurti kažką, ką pajustume kūnais, bet žodžiais būtų sunku nupasakoti. Lyg ir nieko neįvyksta, bet kažką pajuntame. Stebėti tokius kūrinius labai įdomu: juose niekas nespaudo aiškių emocinių mygtukų, niekas tvarkingai nepasakoja istorijos, nėra aiškių protagonistų ir antagonistų. Juose galima judėti, kaip tik norisi, – visaip bus negerai ir neteisingai. Bet išėjęs vis tiek jausiesi kitoks, nei atėjai. Teks atsakyti sau į klausimą – kas yra tas kažkas, ką jaučiu?

Tiesą pasakius, kažką panašaus visada išgyvenu ir žiūrėdama J. Meko filmus, nors jo meninė pozicija kardinaliai priešinga Ł. Twarkowskiui. J. Mekas buvo griežtai PRIEŠ ambiciją būti dideliu menininku ir meno kvietė ieškoti veikiau rudens lapų mirgėjime nei teatro scenoje. Vis dėlto jo filmai irgi kviečia žiūrovą klaidžioti nerandant vietos. Juose lygiai taip pat aptinki save nežinantį, kur eiti, ką sekti, kuo domėtis. Ir tik išėjęs, apimtas filmo įspūdžio, aplinką pamatai kitaip. Stipriausiai mane paveikė filmai „Reminiscences of a Journey to Lithuania“, „Lost, Lost, Lost“, „As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty“. Filmo „Requiem“ į šį sąrašą, tiesa, neįrašyčiau – jame man trūko paties kūrėjo balso, jo komentarų, kurie pakeičia vaizdo suvokimą dažnai ironišku, kartais plečiančiu, kartais nureikšminančiu būdu. Tačiau tai, kad J. Mekas filme „Requiem“ nieko nekalba, irgi yra svarbi žinia: tą gėlių grožį palyginus su žmogaus žiaurumu, nėra ko pasakyti. Kūrėjas tik siunčia raštelius Dievui, kuriuose arba jį garbina, arba kalba ką nors apie paskutiniąją dieną ir pelenus. Man regis, čia slypi ne tiek baimingas mirties laukimas, kiek senas geras J. Meko humoro jausmas.

J. Mekas niekada nesiliovė stebėti: jis tiesiog fiksavo aplinką nieko prie jos nepridėdamas, tik parinkdamas stebinius. Jo kūryboje nėra svarbesnių objektų ir subjektų (išskirti galima tik kai kuriuose filmuose matomą motiną ir Semeniškių kraštovaizdžius), viskas vienodai verta ir tiek pat neverta patekti į kadrą. Spektaklyje „Quanta“ irgi svarbus ne tiek veiksmas, kiek jo stebėjimas. Tačiau J. Mekas stebi tikrovę, o Ł. Twarkowskis visų pirma sukuria tai, ką galėtų stebėti, tada įjungia kameras (šįsyk naudotos pavidalus stipriai deformuojančios infrared bei thermo kameros) ir stambiais planais dėlioja savo stebinių kolekciją. Su žiūrovu jis elgiasi naudodamas prievartą – ne žiūrovas sprendžia, į ką žiūrės. Visa žiūrėjimo architektūra yra kruopščiai sudėliota iš anksto: kieno ranką, veidą ar nerimą stebėsime, nuspręs režisierius. Bet būtent vaizdų choreografija ir yra jo režisūros esmė: čia svarbiausia, kaip kas su kuo susisieja ir kas tame ryšyje gimsta.

Ne vienas, žiūrėdamas Ł. Twarkowskio spektaklius, skundžiasi: „Noriu teatre matyti teatrą, o ne kiną.“ Galvodama apie tai, ką su mumis daro režisieriaus kinematografinė obsesija, stoju spektaklio pusėn: Ł. Twarkowskio kameros leidžia fiziškai uždaryti ketvirtąją sieną ir spektaklį kurti ne iš gyvų kūnų, o iš jų atvaizdų ir kūnais patiriamo jausmo, kad čia esame ne vieni. Režisieriaus kuriamai tikrovei šitas netiesioginis, nereprezentatyvus aktorių buvimas yra labai svarbus – jie gali nustoti rengti „pasirodymą“ ir vietoj to pasiduoti klaidžiojimui, kurti savo būseną, o ne ją demonstruoti.

Kuo tai skiriasi nuo kino? Tuo, kad aktoriai vis tiek yra, mes juos matome už langų, kartais trumpam jie pasirodo iš arčiau. Bet visada yra daugybė kūnų, kurie tūno ne užkulisiuose, o netoliese, kažkur už stiklinio viešbučio sienos, už durų, už vitrinos, už vitražo: nematomi, bet gyvi, jie kažką veikia, kažką jaučia. Iš to gimsta šito pasaulio nejaukumas. „Kažkas čia yra“, – sakome, kai užėję į pastatą kažką pajuntame, bet prieblandoje negalime įžiūrėti. Visas Ł. Twarkowskio teatras ir yra tokia prieblanda, toks „kažkas čia yra“, smeigiantis tiesiai į kaulus ir nebūtinai parodantis savo pavidalą.

Tiek „Quanta“, tiek „Requiem“ laikosi saugaus atstumo nuo pasaulio blogio: abu kūriniai tik apmąsto, kaip paveikslėlį ar peizažą apžiūri istoriją ar istorijos galimybes, praėjusį ar gresiantį siaubą. Tai kūriniai-mąstytojai, pasižymintys šveicariška ar amerikietiška laikysena; jų kieme žydi gėlės, o horizonte boluoja tykūs kalnai. Kita vertus, šiandien, gyvenant šiame geografiniame centimetre, tokia laikysena būdinga ir daugeliui mūsų: mes irgi įnirtingai žiūrime į gamtą, į medžių ir ežerų kilnumą, ieškome kūnų, kurie nešiojasi tos pačios prigimties nerimą, kažką filmuojame ir fotografuojame, kažkur judame, nežinia ko laukdami. Man šie du kūriniai – turbūt meniškai tiksliausias laikmečio ir mūsų nusigandusių veidų atvirukas.

Pranykti Loïe Fuller suknelės klostėse // Kristina Steiblytė, menufaktura.lt, 2024-09-21

Pranykti Loïe Fuller suknelės klostėse

Kristina Steiblytė, menufaktura.lt, 2024-09-21

 

Jupiterio ir Saturno konjunkcija atveria juodąją trobelę, kur privalai susitikti su savo šešėliu, tamsiąja puse, o Saulės, Žemės ir Urano išsidėstymas vienoje linijoje atveria šios planetos vaizdą žemiečiams ir suskaldo viešbučio „Les Moires“ lankytojų realybę į paralelines tikroves, kurių bent vienoje dar yra tikimybė išvengti karo ir neprisidėti prie atominės bombos sprogimo. Žiūrėdama Lietuvos nacionaliniame dramos teatre rugsėjo 13 dieną įvykusią premjerą „Quanta“, negalėjau dramaturgės Joannos Bednarczyk ir režisieriaus Łukaszo Twarkowskio sukurtos vizualios kelionės kvantinės fizikos įkvėptame pasaulyje nesusieti su kultiniu, legendiniu, daugybę kartų žiūrėtu serialu.

„Tvin Pyksą“ priminė ne skirtingus veikėjus apgyvendinęs viešbutis ar pasirinkta konkrečiame laikmetyje panardinanti estetika, o įprastą realybės suvokimą transformuojantis pasakojimas. Jame mistika, mitologija, o „Quantos“ atveju – mitologiją primenančios sunkiai perprantamo mokslo sąvokos, pinasi su asmeniniais žmonių santykiais. Mitas ir mokslas lemia, kas nutinka žmonėms ir tarp žmonių, o žmonės lemia, kas nutinka mitui ir mokslui. Abiejuose yra tų, kurie gyvena valdomi nepažįstamų taisyklių, ir tų, kurie taisykles pažinti bando, bei tų – nuo kurių jos priklauso. Ir, galiausiai, abu kūriniai mitologija ar mokslu naudojasi tam, kad savo žiūrovams pasakotų apie žmones.

Abiem kūriniams taip pat labai svarbūs 1945 metai. „Tvin Pyksui“ tai – pradžia: „Trejybė“ atveria kelią į Žemę blogio jėgai Bobui. Jį reikės atpažinti, surasti, išgyventi ir sunaikinti. „Quantai“ šis įvykis – pabaiga. Atominės bombos sukūrimas ir spektaklyje su atominiu sprogimu gretinamas Loïe Fuller šokis visas paralelines tikroves, visus mažus ir didelius jų skirtumus suveda į vieną tašką, kuriame susinaikina ir iš naujo gimsta visata.

Abiejuose kūriniuose pasakojimas kuriamas per daug neaiškinant. Pirmi du Davido Lyncho ir Marko Frosto serialo sezonai aiškumo ir sąsajų su mūsų gyvenama realybe dar siūlė, bet jau trečiasis paliko žiūrovus keistame naujame pasaulyje klaidžioti savarankiškai ir niekam nebebuvo svarbu net užsiminti: kodėl staiga pasikeičia užkandinės klientai, bet niekas to nepastebi; iš kur atsiranda nauji veikėjai ir kur dingsta senieji; kodėl keičiasi vienų pavidalai, o kitų lieka, kokie buvę; ir apskritai – kas čia vyksta. Panašiai ir „Quantoje“ – pirmame veiksme pasirodantys šiuolaikiniai vlogeriai Alisa (Aistė Zabotkaitė) ir Bobas (Marius Čižauskas) paaiškina sąvokas ir kvantinės fizikos principus, kuriuos svarbu turėti omenyje žiūrint spektaklį, bet kodėl ir kieno santykius stebime scenoje – taip ir nesužinome (nors kelis mokslininkus čia įmanoma atpažinti), o galiausiai tai lieka ir visai nesvarbu.

Scena iš spektaklio „Quanta“, dramaturgė Joanna Bednarczyk, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Nes „Quantoje“ svarbu ne asmenybės, o ryšiai ir galimybės. Kelis kartus vis kitaip pasakojant to paties vakaro įvykius, vis pasikeičiant kelioms detalėms, atstumui tarp veikėjų didėjant ar traukiantis, galutinio varianto, kaip iš tiesų viskas įvyko ar turėjo įvykti pjesės pasaulyje, taip ir nesužinome, nes prieš mus – daugybė versijų, kurios veikėjus ištinka vis iš naujo, pasiūlydamos vis kitokią ateities variaciją. Kol nežengtas žingsnis, nepriimtas sprendimas, tol dar gali nutikti bet kas. Tad scenoje žiūrime į 1938 m. vasaros vakarą, kai būrelis fizikų ir jų antrų pusių stebi Uraną ir laukia, kol bus žengtas kitas žingsnis, nulemsiantis jų ir žmonijos likimą. O kol jie laukia, kol jų ateity dar įmanoma bet kas, prieš mūsų akis vyksta pirmas, antras ar trečias tos ateities bandymas. Vyksta lėtai, skirtumai tarp jų kartais vos pastebimi, o veiksmas klampus ir judantis į priekį kiek nenoriai – tarsi vengiant tos akimirkos, kai reikės iš tikrųjų pasirinkti.

Lėtumo ir klampumo įspūdis stiprus pirmame ir antrame spektaklio veiksmuose, uždarius aktorius sumaniai sukonstruotoje, stilingoje Fabieno Lédé scenografijos konstrukcijoje. Ši konstrukcija – tai viešbučio „Les Moires“ restoranas, holai ir kambariai. Su vitražais, sietynais, veidrodžiais ir lengvomis, beveik nepermatomomis užuolaidomis. Viešbutyje vakarojantys personažai, juos vaidinantys aktoriai, pirmame veiksme užtraukus veiksmo vietą ribojančias užuolaidas, didžiąją laiko dalį lieka matomi tik virš jų pakibusiame ekrane. Ir tik kartais šmėsteli kaip šešėliai už tiulio. O gal ten visai ne aktoriai, gal kas iš operatorių ar didelės, spektakliui būtinos techninio personalo komandos? Antrame veiksme, perstumdžius scenografijos elementus, atitraukus užuolaidas, aktorius jau matome, kad ir atitolintus. Tad galima stebėti ir stambų planą ekrane, ir tolimą, bet tikrai priešais mus kuriamą, veiksmą. Taip pat ir priešais jausmų istorijas pasakojančius aktorius vis išnyrančius juodus siluetus prie kamerų: XXI a. gyventoją Alisą ir 1938 bei 2024 m. čia dirbančius viešbučio savininkus (Sofi, Morisą, Žaną Klodą – Nelę Savičenko, Algirdą Dainavičių, Arūną Vozbutą), kurie vis prieina pasižiūrėti, ką fiksuoja avanscenoje stovinčios kameros.

Scena iš spektaklio „Quanta“, dramaturgė Joanna Bednarczyk, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Klampiuose ir dažnai nelabai įdomiuose pašnekesiuose užsibūti – bent jau mintimis – neleidžia ne tik šviesos ir tamsos, šiltų ir šaltų atspalvių (šviesos dailininkas Eugenijus Sabaliauskas), tylios foninės muzikos ir grėsmingo jaudinančio garso (kompozitorius Lubomiras Grzelakas) kontrastai, bet ir aktorius iš stilingosios scenografijos konstrukcijos ištraukiančios scenos. Man pačiai įspūdingiausia pasirodė pirmo veiksmo pabaigoje, kai spektaklio veikėjai išėjo į lauką stebėti Urano. Scenografiją patraukus į šonus, šiltą viešbučio restorano šviesą pakeitė tamsa, virš scenos kybojęs ekranas apsiblausė, giliau scenoje stovėję mažesni – priartėjo prie avanscenos. Juose imta projektuoti termokamera stambiu planu filmuojami nespalvoti aktorių veidai, o priešais ekranus vis išnirdavo kūnų siluetai. Prieblandoje paraleliai plėtojami personažų pašnekesiai – trūkinėjantys, persipinantys, jungiantys dabartį, praeitį ir tai, kas vyko, vyksta ir vyks – suskambo tarsi aidas kalnuose. Kai negali perprasti, kas tiksliai sakoma, bet atsikartojantis garsas užburia ir magišku ritmingumu, ir pavojinga galia. Kuri galų gale išsprogsta.

Twarkowskio ir Lyncho neskubà pasakoti skirtinga. Lynchas, ypač 2018 m., sukūrė pasaulį su sava mitologija. O Twarkowskis, regis, pasidavė Bednarczyk teksto plepumui, todėl spektaklio trukmė „Quantoje“ atrodo ne kaip pasirinkimas, svarbus norint sukurti tinkamą atmosferą ir joje panardinti žiūrovus, o kaip dramaturgijos padiktuota neišvengiamybė. Tarsi kalbėjimas, kuriame daug ekspozicijos ir drauge nupasakojama tai, ko nepamatome scenoje, būtų svarbiausias spektaklio kūrimo įrankis. Nors aprašytoji pirmojo veiksmo pabaigos scena bando tam pasipriešinti, bet antras spektaklio veiksmas žodį ir vėl stato į pirmąjį planą ir leidžia jam nutildyti žvilgsnių, gestų, prisilietimų, apsikeitimų, lėto kūnų buvimo vienoje erdvėje poeziją.

Scena iš spektaklio „Quanta“, dramaturgė Joanna Bednarczyk, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Nepadeda čia ir kameros žvilgsnis – kaip visada Twarkowskio spektakliuose Lietuvoje įdomią ir kūriniui atsidavusią aktorių komandą priartinantis prie žiūrovų tik ekrane (spektaklyje taip pat vaidina Martynas Nedzinskas, Rasa Samuolytė, Airida Gintautaitė, Gediminas Rimeika, Rytis Saladžius, Vainius Sodeika, Rimantė Valiukaitė). Visa matome per žvilgsnį kontroliuojantį tarpininką, kuris nebūtinai draugiškas ir atlikėjams, ir spektakliui. Ypač šį kartą, kai taip ilgai ir taip primygtinai tarpininkas rodė tai, ko teatre renkamės nematyti ir nesureikšminti, kad patikėtume jame kuriamu pasauliu. Pavyzdžiui, prie aktorių veidų priklijuotus mikrofonus.

Ir vis dėlto, kameros prozą bei teksto melodramą spektaklio finale paskandina serpantino šokio poezija. Tarytum lengvų audinio klosčių plazdėjimas ore ir būtų tas žingsnis ar apsisprendimas, kuris išsprogdina iki tol kurtą begalinių pasirinkimų visatą.

Scena iš spektaklio „Quanta“, dramaturgė Joanna Bednarczyk, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

„Tvin Pykse“ Lynchas sukūrė pasakojimą, kuriame nenorinti keistis bendruomenė pražudo merginą. Tačiau čia blogio triumfas laikinas, arba tikras tik vienoje iš galimų realybių: kitur šią simboliu virtusią merginą įmanoma apsaugoti ir palikti vilties susinaikinimą sąmoningai ar atsitiktinai vis pasirenkančiai žmonijai. Panašiai ir „Quantoje“ – spektaklis rodo, kaip vienas sprendimas gali pakeisti pasaulio tvarką. Ir dar, kad gyvename laikais, kai tokių sprendimų reikia. Nes nenorint keistis mums ir mūsų pasauliui gali tekti ir vėl pranykti Fuller suknelės klostėse.

Kito gyvenimo ilgesys // Ieva Tumonavičiūtė, „7 meno dienos“, 2024-09-27

Kito gyvenimo ilgesys

Ieva Tumonavičiūtė,  „7 meno dienos“, 2024-09-27

 

Trijuose Lietuvos nacionaliniame dramos teatre lenkų režisieriaus Łukaszo Twarkowskio sukurtuose spektakliuose svarbus šokis. „Lokyje“ (2017) elektroninės muzikos ritmu aktoriai sinchroniškai atlieka choreografiją – hipnotizuojančią ir keliančią norą judėti kartu. Tai išsipildo „Respublikoje“ (2020): trečioje jos dalyje žiūrovai kartu su aktoriais šoka reivo vakarėlyje. O naujausiame spektaklyje „Quanta“, kurio premjera įvyko rugsėjo 13, 14 d., šokama poromis (choreografas Pawełas Sakowiczius). Taip pat čia svarbus „Serpantino šokis“, daugiau nei prieš šimtą metų ištobulintas Loïe Fuller ir tapęs vienu pirmųjų kino filmų. „Serpantino šokis“, per kurį šokėja ilgomis lazdomis valdo prie jų prisegtą audinį, „Quantoje“ sulieja prieštaravimus, paradoksus ir įvykių tikimybes. Apskritai Twarkowskio kūriniuose šokama tada, kai protas prieina ribą, „Kai liaujamės suprasti pasaulį“ – kaip vadinasi Čilės rašytojo Benjamíno Labatuto romanas, įkvėpęs spektaklį, vis dėlto netapusį knygos pastatymu.

Savo knygoje Labatutas stebina gebėjimu iš vienos detalės išplėtoti pasakojimą, susiejantį kelių šimtmečių istoriją, mokslo atradimus ir politiką. Ne tuo šaukštu pamaišyta tapybos dažų masė virsta stipriu nuodu, kare pražudžiusiu milijonus. Knygoje mokslininkai vaizduojami kaip ribinės asmenybės, apsėstos savo tyrimų ir jų užvaldytos, – karščiuodamos jos sprendžia lygtis, o ryte negali jų suprasti. Visa tai rodo begalinį žmogaus troškimą pažinti. Twarkowskį įkvėpė priešingai subatominį pasaulį aiškinę fizikai Werneris Heisenbergas ir Erwinas Schrödingeris. „Quantoje“ sujungdamas įvairių mokslininkų figūras ir išgalvotus veikėjus režisierius kuria autonomišką scenos tikrovę, kurioje tvenkiasi emocijos ir jausenos, atliepiančios dabartį.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Spektaklyje vyrauja kvantinės mechanikos ir astronomijos mokslo įkvėptos idėjos, jau ne kartą plėtotos kituose meno kūriniuose: tai linijinio laiko sampratos problemiškumas, paralelinių tikrovių su mūsų pačių antrininkais ir kitų gyvybės formų visatoje galimybės, atsitiktinumo galia, neapibrėžtumas bei didesnės tvarkos, kurią galėtume perprasti, nebuvimas. Tik ką nors stebint tai tampa tikrove, be to, egzistuoja begalė tikimybių. Apie nežinomybę, ateities paslaptį ir katastrofos nuojautą tvenkiasi viešbučio „Les Moires“ (pranc. „likimo deivės moiros“) svečių mintys ir emocijos.

„Quantos“ veiksmas vyksta teatro scenoje, tačiau ji veikia ne tik kaip spektaklis, bet ir kaip šviesos instaliacija bei kino filmas – dėmesys sutelkiamas į filmuojamas ir didelių ekranų itin apčiuopiamomis paverčiamas medžiagiškas detales (šviesos dailininkas Eugenijus Sabaliauskas, vaizdo projekcijų autorius Jakubas Lechas). Spektaklio pasauliui elegancijos ir grožio suteikia prabangus praėjusio amžiaus viešbučio interjeras su spindinčiais sietynais, spalvotais langų vitražais, permatomomis užuolaidomis... Fabieno Lédé scenografiją sudaro perstumdomos konstrukcijos dalys, vientisumą įgaunančios ekrane: tai viešbučio koridorius su sunumeruotomis durimis, ištaigingas miegamasis, restoranas, kuriame bendraujama ir lošiama kauliukais.

Kūrinys neatsiejamas nuo technologijų ir sudėtingos techninės įrangos, bet svarbiausi čia aktoriai, šįkart pasižymintys kino žvaigždžių patrauklumu. Ekrane priartinami išraiškingi jų veidai ir Svenjos Gassen sukurti praeito šimtmečio madas menantys kostiumai, jų kokybiškų medžiagų faktūros, papuošalai. Twarkowskio talentą kurti nuotaiką rodo gebėjimas suburti aktorius, kurių svaigus buvimas drauge žadina ir žiūrovo svajonę prie jų prisijungti.

Viešbučio svečių bendravime po truputį ryškėja geismo linijos, sujungiančios jausmingą Airidos Gintautaitės Geilę ir paslaptingą Rimantės Valiukaitės Džiną, įsitempusią Rasos Samuolytės mokslininkę Ireną Kiuri (Irène Joliot-Curie) ir provokatorių Martyno Nedzinsko rašytoją Patricką Wonderlandą bei Ryčio Saladžiaus mokslininką Vernerį ir Vainiaus Sodeikos fiziką Wernerį Heisenbergą. Ryšiai čia ne pastovūs, o tik galimi, kaip ir tapatybės. Nustatyti „Quantoje“ aktorių atstovaujamus veikėjus nėra paprasta, painiavos neišsklaido ir spektaklio programėlė, kurioje nėra įvardyti jų vaidmenys, kitaip nei, tarkim, „Lokyje“, kuriame aišku, kas atkuria Bertrand’o Cantat, Marie Trintignant ar Vito Luckaus istorijas.

Iš visų trijų Lietuvoje Twarkowskio pastatytų spektaklių „Quanta“ – pats romantiškiausias. Jame subtiliai perteikiama pati įsimylėjimo pradžia, traukos blyksnis – netikėtas, paslaptingas ir nedrąsus kaip pirmieji virpantys prisilietimai nakties sodo tamsoje, tratant fejerverkams, o gal karo sprogimams?

Pagrindinis spektaklio laikas – 1938-ieji, metai prieš Antrąjį pasaulinį karą. „Niekas nieko nedarys!“ – sušunka Nedzinsko rašytojas Wonderlandas, keldamas taurę. Viešbučio kapsulėje svečiai klaidžioja šventiškai apsvaigę, bet už viso to slypi nerimas – „Ką darysime, kai prasidės karas? Kaip pasielgsime?“ Fizikams, kai jų atradimai panaudojami masiniams ginklams kurti, tai neeilinės atsakomybės klausimas. Vieninteliame epizode be vaizdo efektų, tuščioje scenoje Sodeikos Heisenbergas ir Gedimino Rimeikos fizikas Wolfgangas Ernstas Pauli rūkydami aptaria nacių elgesį (ar jie tokie kvaili, kad išvarytų geriausius savo mokslininkus tik dėl to, jog šie žydai) ir ateities karus, sukelsiančius abejingumą tiems, kurių tiesiogiai jie nelies.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Praeitis su dabartimi susiejama ne tik per aktualias analogijas. Į 4-ojo dešimtmečio pasaulį įsiterpia Alisa (Aistė Zabotkaitė) ir Bobas (Marius Čižauskas) – pora instagramerių iš 2024-ųjų. Savo vaizdo tinklaraštį jie kuria anglų kalba ir didžioji dalis mokslo bei istorijos faktų pateikiami arba ekrane tirštai prirašytuose titruose, arba angliškai, o tai apsunkina suvokimą. Bet aiškumas ir nėra tikslas, veikiau siekiama iš įprastų rėmų išmušti žiūrovo sąmonę, išjudinti vaizduotę, sukelti pojūtį, jausmą. Šviesomis ir ekranų vaizdais mirgančioje scenoje žiūrovas laisvas pagauti tą dalelę, kuri suvirpintų būtent jį, suteiktų malonumą ar sukeltų nerimą. Intensyvus „Quantos“ pasaulis nekasdieniškas, žadinantis ilgesį ir troškimą tapti jo dalimi – apsivilkti stilingą kreminės spalvos kostiumą, pavakarieniauti viešbučio sietynų šviesoje ir su veikėjais, apsvaigus nuo buvimo drauge, pasikalbėti apie jausmus bei suvokimą praplečiančius fizikos atradimus.

Viešbučio svečių išėjimas į sodą danguje stebėti Urano planetos perteikiamas per kelis ekranus transliuojamais nespalvotais deformuotų aktorių veidų vaizdais, šiurpinančiais šiluminės kameros perkeistais jų bruožais. Mįslingumo spektakliui suteikia ir viešbučio darbuotojų trijulė, kuriama Nelės Savičenko, Algirdo Dainavičiaus ir Arūno Vozbuto. Jie žino daugiau už kitus, dar prieš sudūžtant taurei, pasiruošia šluotą. Ne veltui spektaklio aprašymas prasideda nuoroda į Stepheno Kingo ir Stanleyʼio Kubricko „Švytėjimą“, tačiau spektaklio viešbutis „Les Moires“ – ne krauju užlietas „Švytėjimo“ viešbutis „Panorama“. „Les Moires“ gaubia ne siaubo, o melancholijos aura, čia slypi ne kraupios, bet jautrios paslaptys: aistros ir sąžinės priekaištų virpesiai susipina su kvapą gniaužiančia atsakomybe, baime ir bejėgystę žadinančia karo grėsme. Įdomu tai, kad „Quantos“ viešbutis įsikūręs Šveicarijos kalnuose, kaip ir „Užburto kalno“ sanatorija Krystiano Lupos Jaunimo teatre sukurtame spektaklyje pagal Thomo Manno romaną. Ir abiejų kūrinių laikas susijęs su pasauliniais karais.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Savo struktūra „Quanta“ primena anksčiau sukurtą „Lokį“, ir tai rodo, kad skirtingoms temoms plėtoti Twarkowskis naudoja savo atrastą kūrybos schemą, pagrįstą keliomis ašinėmis istorijomis. Kartu su Joanna Bednarczyk į dramaturgiją režisierius įtraukia ne tik veikėjų žodžius ir veiksmus, bet ir vaizdo, galingo, fiziškai paveikaus garso (kompozitorius Lubomiras Grzelakas) ir šviesų technologijas tam, kad sukurtų dokumentiką ir fikciją suliejantį hibridinį pasaulį, atspindintį šiandienos jausenas. Twarkowskio kūrinių turinys neatsiejamas nuo raiškos priemonių. Neverta mėginti atskirai vertinti to, kas „Quantoje“ skirta žiūrovo protui, nes tai gali pasirodyti per seklu, tik kartu su pojūčius ir emocijas dirginančia estetika sukuriama visavertė visuma, pasižyminti atpažįstamu režisieriaus braižu. „Quantos“ pasaulis žadina kito gyvenimo ilgesį – troškimą išsivaduoti iš aiškiai apibrėžtos tapatybės ir vienintelės biografijos versijos.

Nauji Lietuvos teatro drakonai // Aušra Kaminskaitė, LRT.lt, 2024-09-20

Nauji Lietuvos teatro drakonai

Aušra Kaminskaitė, LRT.lt, 2024-09-20

Frazė „Drakonas mirė – tegyvuoja drakonas“ skamba banaliai – taip, kaip ir visos žmoniją tiksliai apibūdinančios frazės. Kartais galvojama, kad ji nusako diktatorių kaitos principą – t. y. vienam pasitraukus, jo vietą netrunka užimti kitas. Tačiau iš tiesų posakis reiškia, kad žmonių masei palikti savo įpročius yra labai sunku. Kitaip tariant, formą gyvenime keičiame dažniau ir lengviau nei turinį.

Apie formą ir turinį pirmos dalies pabaigoje filosofuoja Łukaszo Twarkowskio premjeros „Quanta“ personažai. Patirtis ir nuojauta kužda, kad jau trečią spektaklį Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) statantis lenkų režisierius vertintojų dažnai apibūdinamas kaip turinį užgožiančios formos meistras. Naujausiame spektaklyje fikcinių mokslo profesionalų ir mėgėjų lūpomis jis tarsi atsako į tokią kritiką: formos ir turinio skirtis gamtoje neegzistuoja, tai tėra žmonių pramanas. Teisybė. Negana to, kultūra ir natūralius dėsnius peržengti siekiantis mokslas taip pat yra ne gamta, o žmogaus pramanai. Tad kai prieš gamtą žingsniuojantys žmonės jos dėsnius pradeda telktis vietoje argumentų, tai skamba kiek veidmainiškai ir labai paradoksaliai.

Kita vertus, mokslinėse knygose žmogus nuolat aprašomas kaip paradoksali ir nenuosekli būtybė. Ir tai yra viena prielaidų egzistuoti minėtam drakono principui. Ne veltui jį prisiminiau spektaklio „Quanta“ premjeros kontekste: LNDT sezono pristatymo konferencijoje Twarkowskis iškeltas aukščiau kitų kūrėjų, aukščiau bendros tvarkos, taip pat – aukščiau publikos. Taip aukštai, kad situacijos priminė pasakojimus apie lietuviškos režisūros meistrų pagarbinimą.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Visų pirma, konferenciją pradėti turėjusi spektaklio „Quanta“ ištrauka vėlavo apie dvidešimt minučių. Galiausiai prasidėjusi, ji truko ilgiau nei žadėtas dešimt minučių. Ištraukai pasibaigus, žurnalistai bei žiūrovai pakviesti sėsti į fojė sustatytą kėdžių ratą bei klausytis LNDT meno vadovų ir šį sezoną teatre statysiančių režisierių pokalbio. Pagrindinei jo daliai pasirinktas tikrai įdomus formatas: atsižvelgiant į premjerų chronologiją, režisieriai – tarsi perduodami estafetę – vienas kitam uždavė po klausimą. Pirmasis apie meninio tyrimo metu patirtus atradimus atsakinėjo Twarkowskis. Jo atsakymas glūdėjo dviejuose sakiniuose, tačiau iki jų eita keliolika minučių (įskaitant vertimą į lietuvių kalbą), nes režisierius panoro papasakoti apie spektaklyje neatsispindinčias smulkmenas, kurios žurnalistams neturi jokios reikšmės. Be abejo, toks eterio išnaudojimas asmeninio dėmesio pritraukimui teatralams yra įprastas. Tai patvirtino ir pokalbį moderavę LNDT meno vadovai, nematę reikalo sustabdyti į lankas nuklydusį režisierių ir nukreipti susirinkusiems aktualesne linkme.

Vėliau, paklaustas apie spektaklio trukmę, režisierius šypsodamasis įvardino pustrečios–pusketvirtos valandos rėžius. Toks atsakymas likus mažiau nei savaitei iki premjeros signalizavo nepagarbą būsimiems spektaklio žiūrovams, kurią patvirtino ir premjeriniai vakarai. Pirmąją dieną dėl techninių kliūčių spektaklis vėlavo pusantros valandos, antrąją – keturiasdešimt minučių. Suprantama, teatre pasitaiko problemų. Tačiau prisiminę, kad spektaklis rodytas namų erdvėje, ir kad daug vėluota du vakarus iš eilės, akivaizdu, kad apie žiūrovus čia pagalvota nebuvo. Taisydama skriaudą, pabandysiu bent jau čia išvardinti kelis atvejus, iš kokios tikrovės žiūrovus pabudino LNDT: dešimtą valandą palikti teatrą nusiteikę žmonės galbūt prarado staliuko rezervaciją restorane, galbūt privalėjo daugiau sumokėti už mašinos stovėjimą mėlynoje zonoje, galbūt turėjo išleisti papildomus pinigus vaikų auklės paslaugoms. O galbūt tiesiog nenuėjo miegoti pageidaujamu sau įprastu laiku.

Žinoma, žiūrovams dėmesio tiesiog nebelieka, kai artėjanti premjera turi didelius koprodiuserius ir mesijumi vietinių laikomą režisierių. Dar spaudos konferencijoje buvo galima pastebėti, su kokiu susižavėjimu į Twarkowskį žiūri jauni teatro kūrėjai, dar visai neseniai priešinęsi Jono Vaitkaus, Gintaro Varno ar kitų lietuvių meistrų kurto genijų kulto pasekmėms. Greta to prisiminus prieš kelis mėnesius toje pačioje fojė po „Girtų“ premjeros vykusį susitikimą su dramaturgu Ivanu Vyrypajevu ir jį ilgesingai stebėjusį pokalbio moderatorių, tampa akivaizdu, kad teatre nauji drakonai yra gyvybiškai reikalingi.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Ypač tie, kurie apžavėję abstrakčiomis ir niekur nevedančiomis kalbomis vis dėlto pastato sėkmingus spektaklius. Šiandien Lietuvoje sėkmingu spektakliu galima vadinti kiekvieną, kurį įmanoma žiūrėti nepatiriant nuolatinės laiko švaistymo kančios. Nors „Quanta“ jau paskutiniame pirmos dalies trečdalyje paleidžia iki tol puikiai plėtotą intrigą, iš principo viso spektaklio metu siūlo pakankamai žiūrovą dominančios medžiagos. Kartais išryškėja teksto viražai, kartais – vizualinis įspūdis, o kartais savalaikis klausimas, pamąstymas ar idėja.

Pastarųjų nekomentuosiu, nes jų spektaklyje keliama daug ir pabirai. Be to – daugumą jau seniai svarsto įvairių sričių mokslininkai bei mąstytojai, o Twarkowskis su komanda neparodo nieko, ko neskaitėme anksčiau. Džiugu, kad dramaturgė Joanna Bednarczyk (asistentė Simona Jurkuvėnaitė) sugebėjo taikliai ir aktualiai supinti mokslinio bei filosofinio žmonijos pažinimo kelyje sutinkamas dilemas ir egzistencinius svarstymus. Spektaklio siužetas remiasi į 1938-aisiais Šveicarijos kalnuose esančiame viešbutyje „Les Moires“ vykstantį mokslininkų ir mąstytojų bei jų antrų pusių susitikimą. Skoninga prabanga besimėgaujantys intelektualai vakarą pradeda socialiai priimtinais gestais, aktualijų aptarimu ir dalindamiesi naujausiomis fizikos atradimų idėjomis. Tačiau ilgainiui jie išsisklaido, užsidaro mažesniuose kambariuose ir ten išryškėja tikrosios jų varomosios jėgos – logikai bei moralės vertybėms dažnai svetimi jausmai ir emocijos. Siekiant aktualumo ir realybės bei fikcijos susijungimo, į kūrinį įliejami šių laikų vlogerių Alisos ir Bobo personažai. Taip žiūrovai pakviečiami kvestionuoti laiką: ar scenoje matome tai, kas vyksta realiu laiku, ar tai, kas jau įvyko ir ką drauge su aktoriais atkuria socialinių tinklų meistrai?

Kūrėjai pasielgė išmintingai pasirinkdami šiems laikams tematiškai artimą periodą: susitikimas „Les Moires“ vyksta Antrojo pasaulinio karo išvakarėse, svarstant apie atominės bombos sukūrimą bei galimas to pasekmes. Saugiõs valstybės prabangoje susirinkę pasiturintys narcizai samprotauja apie tolesnę karo eigą, apie aneksuotos žemės gyventojų tautybę, apie mokslo pažangos vaidmenį karo strategijose ir apie nacių kultūrą, dėl kurios pralaimėjimo yra įsitikinę (nors neneigia, kad Hitleris savo tikslų pasieks). Taip režisierius ir dramaturgė suaktualina senas žinias bei idėjas ir išryškina juos lydėjusias amžinas žmonijos dilemas.

Nors spektaklyje kalbų nepaprastai daug, ne jos ir ne jas sakantys žmonės čia svarbiausi. „Quanta“ publiką veikia vizualiais sceniniais sprendimais, kuriuos įgalina žmonės, tačiau įkūnija mechanizmai. Apie pasakojimo vietą, laiką ir veiksmą jau kalbėjome. O štai scenos vietą, laiką ir veiksmą kuria filmu tampančios tiesioginės transliacijos, žmonių šešėliais užpildytos projekcijos, šviesų menas ir viskam apčiuopiamą formą suteikianti muzika.

Tokią kūrybos formą Twarkowskis atrado jau pirmajame savo spektaklyje „Lokis“, kuris dėl Didžiosios salės rekonstrukcijos ilgai nebuvo rodomas, trumpam ją atvėrus porai vakarų grįžo į sceną, o šiandien, nors salė pagaliau atidaryta ilgam, nauji jo rodymai nenumatomi. Tačiau tai nebesvarbu, nes „Quanta“ yra geresnė „Lokio“ versija. Kryptinga Twarkowskio kūryba neaugtų, jei režisierius neturėtų patikimos komandos. Jį patį galima matyti kaip think tankʼą, kuriame idėjas apriboja vieno žmogaus protas. O jo nežymiai kintanti komanda – tai bendražygiai ir palydovai, kurie leidžia vizijoms išvysti dienos šviesą.

Judančios Fabieno Lédé kambarių konstrukcijos išplečia scenos erdvę iki pokylių salės, viešbučio kambarių ir net iki personažų pasąmonės. Dramaturgija tame padeda pamatyti dar ir Vokietiją bei Austriją, taip pat – visą kariaujančią Europą, kurioje net tamsiausiais periodais likdavo filosofuoti ir džiaugtis prabanga leidusių ramybės oazių. Sujungus Lédé ir vaizdo projekcijų autoriaus Jakubo Lecho bei šviesų dailininko Eugenijaus Sabaliausko kūrybą, iki begalybės išsiplečia ir laikas. Tiksliau, jis tampa toks, apie kokį kalba personažai: subjektyvus, visoks, joks. Na, o abstraktybes spektaklio laike ir formoje suguldo Lubomiro Grzelako muzika, kurios tėkmė ir ritmas neleidžia žiūrovui pamesti spektaklio ir paskaitas apie neapibrėžiamus dalykus nuleidžia į „čia ir dabar“ situaciją. Keista, kad bene sunkiausiai apibūdinamas menas spektaklyje „Quanta“ nustato didelių informacijos srautų ribas.

O štai gyvi žmonės scenoje Twarkowskiui nelabai rūpi. Jei ekrane matomas tiesiogines transliacijas pakeistų iš anksto nufilmuota medžiaga, žiūrovo suvokimas nė kiek nesikeistų, nes scenoje veikiančių aktorių publika ne tik nemato, bet ir neturi jokio pagrindo jausti ryšį tarp scenos ir ekrano. Juolab transliuojamoje medžiagoje matyti, kad scenoje veikiantys žmonės vaidina kameroms, o ne gyvai susirinkusiems žiūrovams. Tad sunku suprasti, kam kelias valandas kankinti aktorius, kurių gyvas darbas turi labai nedaug prasmės. Tiesa, prisiminus Twarkowskio „Respubliką“, kurioje vaidino dauguma spektaklio „QUANTA“ aktorių, galima spėti, kad jiems patiems patinka būti netradicinėse sceninėse aplinkybėse: jie linksminasi savo vakarėlyje, o publikai pateikiamas su tuo nedaug tesusijęs rezultatas. Tik „Respublika“ šiuo atveju turėjo svarbų pranašumą: žiūrovai nebuvo pririšti prie meninio veiksmo ir galėjo kada panorėję eiti pasivaikščioti, prisėsti bare, parūkyti ar pasikaitinti pirtyje.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Paradoksalu, kad nors tris iš penkių savo spektaklių Twarkowskis pastatė LNDT, kol kas didžiausia tarptautine sėkme laikomas jo Rygos dailės teatre statytas „Rotkho“. „Quanta“ taip pat turi potencialo būti kviečiamas į Europos teatrus bei festivalius – net ir ten, kur tiesioginės įtakos neturi penkios spektaklį koprodiusuojančios užsienio įstaigos. Tai yra tradicinis, didelės apimties spektaklis, integruojantis puikius aktorius ir drauge atiduodantis reikšmingą išraiškos dalį technologijoms. Kitaip sakant, tai yra teatro klasika, tenkinanti žmogiško ryšio vis labiau vengiančios visuomenės poreikius. Skamba paradoksaliai, tačiau iš tiesų taip nėra. Teatras atspindi žmones, kurie yra socialinės būtybės, todėl svarbiausia jam visuomet buvo žmonių santykių anatomija. O šiandien technologijos yra neatskiriama santykių dalis: vis daugiau jų perkeliama į skaitmeninę erdvę ir apsimetama, kad tai nieko iš mūsų neatima.

Tad „Quanta“ leidžia prisiminti, kad teatras ir kūryba tėra visuomenės prisitaikėliai. Menininkai nežino kažko daugiau, jie tiesiog išreiškia žinias išskirtinėmis priemonėmis. Jie moka kurti formą, o turinys vis tiek lieka žiūrovo atsakomybėje. O ši priklauso nuo to, prie kokių drakonų žiūrovas yra pripratęs.

Schrödingerio spektaklis // Vaidas Jauniškis, 15min.lt, 2024-09-17

Schrödingerio spektaklis

Vaidas Jauniškis, 15min.lt, 2024-09-17

 

Lygiai prieš trejetą metų lenkų teatro kritikas ir lietuvių teatro fanas Łukaszas Drewniakas straipsnyje „Vade, nevesk mūsų į Vilnių!“ apgailestavo, kad lenkų režisieriai kolonizuoja lietuvių teatrą, taip ne tik atimdami iš jo originalumą, bet ir scenos erdves, kurios galėjo būti skirtos jauniesiems mūsų režisieriams.

Šį sezoną du sostinės teatrai taip pat atveria scenas lenkų spektakliais – Krystianas Lupa Jaunimo teatre pristatys „Užburtą kalną“ pagal Thomą Manną, o „Quanta“ – jau trečias lenkų režisieriaus Łukaszo Twarkowskio kūrinys Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, ir jam, lyg paneigdami kritiką, laisvanoriškai vietą užleidžia jaunieji teatro meno vadovai.

Visai be juoko galima būtų teigti, kad Nacionalinis teatras yra daugiausia užsieniečių darbų pristatantis teatras Lietuvoje, ir tai nėra kritika, – ar tai ir neturėtų būti viena veiklos krypčių šios dosniausiai finansuojamos dramos scenos aikštelės?

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Twarkowskis, daugelį vietinių teatralų sužavėjęs „Lokiu“, pateikusiu mūsų scenoje nebūtą vaizdų ir technologijų mašineriją, vėliau pakvietęs į ilgą abejotinu aktorių ir žiūrovų bendravimu grįstą reivo vakarėlį „Respublikoje“, turėtų savo sumanymais keliauti kylančia linkme.

Taip, regis, ir vyksta, kai spektakliui pasitelkiami solidūs Europos scenų koprodiuseriai (tarp jų – „Onassis Stegi“ ir „DeSingel“), o spektaklio bendra sąmata, kaip išdavė teatro vadovybė, artėja prie 400 000 Eur. Lietuvos pusė tesudaro ketvirtadalį, ir jei ši suma taip pat ką nors piktina – sveiki atvykę į meno rinką, kurioje menas taip pat kainuoja.

Tačiau koprodiuserių prisidėjimai nebūtinai žymi meno įtaigą – greičiau menininko gebėjimą užburti teatrų ar festivalių vadovus, ypač „Respublikos“ pavyzdžiu ir šio teatro gastrolėmis pasiūlant neįprastą teatrą, net labiau – teatralizuotą patirtį.

Režisierius – multimedijinio reginio išpažinėjas ir kūrėjas, žino, kad patirtis šiandien yra paklausiausia prekė. Ji jam svarbesnė už turinį ir prasmes, kurios į šį paketą neįeina. Kokia prasmė turistui milijardieriui išeiti į atvirą kosmosą? Twarkowskis prasmės nepaiso, todėl ir siūlo mums patirti bent kiek nesvarumo

„Pabusk iš tikrovės“ – šios sezono Nacionalinio teatro šūkis. Bet ar „busti į netikrovę“ yra šios dienos būtinybė, teatro kūrėjų siūlomas eskapizmas? Regis, jis suveikė: dar neprasidėjęs spektaklis ėmė gąsdinti – dėl techninių kliūčių kviesta laukti bent pusvalandį, ne nutildyti, o visai išsijungti telefonus ar įjungti skrydžio režimą. Prie patirties sėkmingai prisidėjo ir žiūrovų evakuacija iš teatro – dažnas pagalvojo, kad ir tai surežisuota (nors normaliu, nebežaidybiniu požiūriu, tokia reakcija šiandienos tikrovėje jau pavojinga).

Scenos garsai – labai stiprūs, vaizdai – stroboskopai, aštrūs blyksniai. Daug dirgiklių, kurie čia yra pagrindinė režisieriaus išpažįstamos klubinės estetikos dalis. Bet kai jie tampa svarbiausi, komunikacijai lieka nedaug vietos, jei ji apskritai įmanoma. Arba – komunikuoji kitaip. Todėl ir žodžiai ar siužetas čia pasitraukia už dūmų uždangų.

O siužetas fiktyvus: 1938 metais garsiausi pasaulio fizikai susitinka Šveicarijos viešbutyje aiškintis ne savo atrastų principų, o neprincipingo gyvenimo su buvusiomis žmonomis ir būsimais partneriais. Apie fiziką kalba, tarsi kolegos būtų pirmaklasiai: supažindina su Heisenbergo neapibrėžtumo principu, su kvantais, Schrödingerio paradoksu – kol viena veikėja ištaria „Man jau gana!“ Gana, nes tai į niekur neveda.

Gresiantis karas lieka tik fone, ir klausimas, kaip mes elgsimės, kai mus pakvies tobulinti bombas? – pats aštriausias per visą spektaklį – giliau nenagrinėjamas. Pasitraukiama iš realybės į melodraminius santykius, į narkotikus, plepalus, ir viskas dvelkia nesurežisuota nuobodybe.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Scenoje – išties graži viešbučio art deco siena (scenografas Fabienas Lédé), už kurios gyvų aktorių nesimato, todėl viską, nuo šukuosenų iki „Tiffany“ lempų, stebime tik dideliame ekrane. Kelių kamerų montažai, jų kelionės, įžambūs rakursai bando gyvinti vakarėlį, į kurį įklimpome visi, bet klipas negimsta.

Priešingai šokiui tarp kamerų ir scenos veikėjų, sinchroniškai scenos ir ekrano choreografijai bene sėkmingiausiame Twarkowskio spektaklyje „Rotkho“ Rygos Dailės teatre, čia apsistojama ties ekranu, ir visą pirmą dalį žiūrime prastą filmą teatre. Nes principas, kodėl pasirinkta tokia estetika, koks santykis tarp vaizdų scenoje ir ekrane, niekuo nepagrindžiamas, materija nekonceptualizuojama. Bet tuo ir nesirūpinama, lieka stroboskopai ir galingas garsas (ar jis tikrai mediciniškai saugus ir tinkantis širdies masažui?).

Todėl spektaklis – kaip Schrödingerio katinas: drama tarsi bandoma pateikti, bet tokia supinkliota, kad jos kaip ir nėra. Ir tai viena iš pagrindinių kliūčių istorijos įtaigumui. Dramaturgė Joanna Bednarczyk veikiau ne originaliai kuria, bet imituoja pjesės kūrimą tam tikrais metodais – bandydama sukurti mįslingumo įspūdį du ar tris vienu metu vykstančius dialogus išskaido į atskirų frazių maišalynę.

Į tiesų klausimą veikėjas niekad negaus tiesaus atsakymo, ir tai jau tampa blogos dramos kliše. Blefuojama mintis, kuri nepagaunama, tad bandoma sukurti pagal savas dėliones. Viskas regisi lyg ir svarbu, bet antroje dalyje išvirsta į banaliausią melodramą.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Kita to blankaus filmo teatre priežastis – vaidyba. Pačioje spektaklio pradžioje Floriano Illieso knygų („1913“, „1914“) pavyzdžiu pristatoma, kas vyko 1938 metais. Paskutinė frazė – mirė Konstantinas Stanislavskis. Štai ji galėjo tapti esmine nusprendžiant, kur link keliaus aktoriai. Bet panašu, kad tokio klausimo kūrėjams net nekilo, ir čia dar vienas „šriodingeris“: ar aktoriai vaidina, ar tik nuduoda, kad vaidina? Koks jų santykis su personažais, su laiku?

Nei stilizacijos, nei drastiško jos paneigimo, aktoriai, tiesiog pamiršti tame viešbutyje, bando mėgėjiškai kepurnėtis, nes režisierių domina tik fizikos ir technologijų kosmosas be jokių užuojautos kvantų. Todėl ekrane regime kadrus iš eilinio prasto lietuviško TV serialo. Aktoriams lieka mįslingai kalbėti ir nešioti gražius kostiumus, o sujungti epochas patikėta tik puikiai prikeltam Loïe Fuller „Serpantino šokiui“.


Jį Fuller pastatė 1891 m. Madison Square teatre ir Paryžiaus „Folies Bergère“ kabarete, sujungdama kinų šilko klosčių plazdėjimą su iki tol nebūtu apšvietimu ir muzika. Vaizdo ir garso sintezė būrė publiką, grynas estetinis malonumas reikalavo tik pasitelkti fantaziją, o scena įgavo abstraktų matmenį.

„Quantos“ finalas – tarsi nuoroda į šviesos ir garso jungties kilmę. Bet, tarsi to nebūtų pakakę, mums pusketvirtos valandos kalbama apie neaiškią prasmę, o kiekviena scena sureikšminama. Puiki Lubomiro Grzelako muzika augina įtampą, bet visa tai niekaip neišduoda spektaklio esmės: kodėl man tai svarbu žinoti. Tačiau plojimai ir ovacijos išduoda, kad publika, lyg XIX a. Paryžiuje, pakerėta, nes matė didį grožį kelionėje po iliuziją.

Gal kaip tik tai ir reiškia pabusti iš tikrovės.

Maišyti meną ir mokslą // Sigita Ivaškaitė, 15min.lt, 2024-09-17

Maišyti meną ir mokslą

Sigita Ivaškaitė, 15min.lt, 2024-09-17

 

Rugsėjo 13 ir 14 dienomis Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vyko pagrindinė šio sezono premjera „Quanta“. Pagrindinė ji, visų pirma, savo techninėmis apimtimis, kurių, jau dabar neabejoju, šiemet neperspjaus nė vienas dramos spektaklis. Neseniai septyniems tūkstančiams žiūrovų Graikijoje rodęs savo ankstesnį kūrinį „Respublika“, Łukaszas Twarkowskis grįžta į scenos erdvę ir vakarėlį rengia tarp paralelinių realybių įstrigusioje viešbučio kapsulėje.

Apie kvantinę fiziką ir kapsules

Labai plačiai, o kartais net abstrakčiai pristatant premjerą „Quanta“, bandyta užčiuopti spektaklio tema, vis kartojant, jog jis bus „apie kvantinę fiziką“. Stebint kūrinį pasirodė, lyg tokiu apibūdinimu buvo bandoma išvengti siužeto pristatymo, vardan žiūrovo patirties. Vargu, ar reikėjo tiek stengtis, nes režisieriaus ir dramaturgės Joannos Bednarczyk pasakojimas primena daugiasluoksnį sumuštinį, kurio ingredientai krenta per kraštus, todėl valgyti jį gaunasi tik dalimis, nepajuntant pilno skonio.

„Respublikoje“ svarbią vietą užėmė galimybė žiūrovui judėti, taip kuriant labai individualų potyrį. Šį kartą lieki įstrigęs priešais vaizdą transliuojančius ekranus. Žinoma, istorija, patiriama per kameros objektyvą (vaizdo projekcijų autorius – Jakubas Lechas ir operatoriai), nėra naujiena nei šio režisieriaus darbuose, nei šiuolaikiniame teatre. To minėti net nebūtų verta, jei ne jausmas, jog premjeroje buvo ilgu gyvų aktorių, didžiąją laiko dalį uždarytų išmanioje Fabieno Lédé scenografijoje. Lyg kapsulė, ji tai susijungdavo į vieną, tai iširdavo į daug pavienių dalelių.

Bandant „išardyti“ spektaklį, paprasčiausia grįžti į pradžią. Ł. Twarkowskį įkvėpė Benjamíno Labatuto knyga „Kai liaujamės suprasti pasaulį“. Išleista 2021 m. ji tapo vienu didžiausiu metų bestseleriu, įrašytu ir į Baracko Obamos socialiniuose tinkluose skelbiamą vasaros skaitinių sąrašą. Supindamas biografinius, istorinius faktus su fikcija taip, jog skaitytojas sunkiai suprato, kur baigiasi viena ir prasideda kita, rašytojas (populiariai) kalbėjo apie ryšius tarp pasaulinių karų blogio ir kvantinės mechanikos kūrėjų bei kėlė atsakomybės klausimą.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Šios temos ryškiai atskamba šiandien, kalbant apie geopolitinę situaciją, kurios aplinkybės dažnai lyginamos su Antruoju pasauliniu karu. Trečiojo, kaip branduolinio, karo tikimybė popandeminiame būvyje gimdo ir naujus svarstymus, artimus B. Labatuto knygos keliamiems klausimams. Taip gimsta Christopherio Nolano „Openheimeris“, kurio epiškumas, pagardintas to paties režisieriaus „Inception“ (liet. „Pradžia“) fantastika, persipynęs su Bazo Luhrmano „Didžiojo Getsbio“ estetika, ataidi į „Quantos“ pasaulį, kur svarbiausios yra ne teorijos, o jas kūrusių žmonių atsitiktinės, realios ir fiktyvios sąveikos. Čia, prie visko, kas rimta, bandoma prieiti prisimenant „Populiariojo mokslo“ formuluotes, lyg antrinant serialo „The Big Bang Theory“ scenarijaus lengvumui.

Iš esmės režisierius su dramaturge sukuria savąją B. Labatuto knygos variaciją, pristatydami rašytoją – pasakotoją Patricką Wonderlandą (aktorius Martynas Nedzinskas), gudriai sukurdami jam ir Wikipedia puslapį. Jame aprašomos iki 1938 m. „parašytos“ P. Wonderlando knygos lyg atkartoja realios B. Labatuto knygos struktūrą, o iš kitos pusės nupasakoja spektaklyje girdimas personažų istorijas.


Eugenijaus Sabaliausko šviesos srautai

Veiksmas prasideda žiūrovams tik įėjus į salę, scenoje už didžiulio ekrano blyksint šviesai (dailininkas – Eugenijus Sabaliauskas). Tokiu pat vaizdu jis ir pasibaigs, lyg uždarydamas trumpam pravertą laiko skylę, per kurią gauname galimybę persikelti į (ne)įvykusius 1938-uosius, kai viename Šveicarijos viešbutyje (ne)susitiko to meto ryškiausi fizikai.

Iš gaubto ekrano ir jo formą atkartojančių, tvorelę primenančių šviesos instaliacijų kuriamas scenos rėmas gali priminti ir netoli Ženevos esantį Didįjį hadronų priešpriešinių srautų greitintuvą. Savąsias daleles į jį po vieną suleidžia ir šokiui „užsuka“ režisierius. Iš tamsos, kaip kosmoso, išnyra baltas kvadratinis ekranas, kuriame be kitų vaizdų, išryškėja ir dvi aktorių figūros, po truputį imančios judėti, kol ima suktis šokio rimtu. Prie jų prisijungia likę atlikėjai.

E. Sabaliauskas šviesomis padeda pasakojimui ne tik išnirti iš tamsos, bet ir sukuria gyvą nespalvotos kino juostos įspūdį. Jį vėliau pakeis sodri geltona spalva apipavidalinanti ne tik mobilią scenografiją, bet ir viso spektaklio atmosferą. Ji perkels žiūrovus iš nespalvotos dokumentikos į sepijos atspalviais išmargintą paralelinę fikcijos ir faktų istoriją viešbutyje, kartais pertraukiamą „realių atspalvių“ influencerių patirtimi, taikliai perteikta Aistės Zabotkaitės (Alisa) ir Mariaus Čižausko (Bobas).

Iš daugybės įvairiausio dydžio ir skirtingų tekstūrų šviesos šaltinių kuriama E. Sabaliausko dailė vienu metu tarnauja kaip kino aikštelės apšvietimas, padalina ir įveiksmina sceną bei antrina režisieriaus ir projekcijų autoriaus pasirinktiems naktinio matymo sprendimams. Juose taip pat atsikartoja juodai baltos ir geltonos spalvų sprendimai, antruoju būdu primindami per termovizorių matomą vaizdą, aštrinantį šiandienos karo aidą.


Tarp mokslo, karo ir meno

Daugiausiai paralelių tarp atsikartojančių karo būvių rasime pirmajame veiksme. Nuo Nedzinsko personažo lažybų „ar kas nors ką nors darys?“ prasideda ir pagrindinė pasakojimo dalis, atkartojanti septynias veikėjų gyvenimo viešbutyje valandas. Skaičius septyni čia veikia dažnai. Jį matome ir pradžios ekrane, kuriame lyg stebint seną vaizdo juostą, vyksta atgalinis skaičiavimas nuo septynių. Kine naudotas sinchronizuoti garsui su vaizdu, šiame spektaklyje šis skaičiavimas tampa Ł. Twarkowskio įsivaizduojamų realybių paleidimo mechanizmu, lyg kelionės laiku startu.

Septyni yra ir dažniausiai dvejais kauliukais išridenamas skaičius, taip pat – priešingų kauliuko sienų suma. „Dievas nežaidžia kauliukais“, – žymią Alberto Einsteino citatą panaudoja ir B. Labatutas ir „Quanta“ kūrėjai. Žaidimas, tikimybės, matematika, paklaida, paprasčiausias atsitiktinumas ir chaosas domina tiek mokslininkus, tiek menininkus. Tokius kauliukus mėto ne tik spektaklio personažai, bet ir pats režisierius.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Menas kaip ginklas

Sekant meno ir mokslo jungtimi, spektaklyje pasirodo legendinė šokėja ir šviesos iliuzijų autorė Loïe Fuller. Pirmą kartą matoma blyksniu ekrane, vėliau – aktorių tekstuose, o pabaigoje per gyvai A. Zabotkaitės atliekamą kompoziciją (choreografas – Pavełas Sakowiczius). Kartu su E. Sabaliausko šviesų partitūra (jei už „Quantą“ dailininko nepastebės „Auksinių scenos kryžių“ komisija, teatro istorija negalės to paaiškinti) sukuriama viena įspūdingiausių spektaklio scenų. Staiga prieš žiūrovų akis atgyja istorinis filmuoto šokio kadras, kuriame susipina visos mokslininkų apmąstomos galimybės ir atsitiktinumai, forma ir materija, o užburiantis vaizdas iš tiesų panaikina laiko pojūtį. Menas, kaip ir mokslas, gali būti fizikos dėsnius keičiantis ginklas.

Į tai dėmesį atkreipia ir režisierius, apie laiko reliatyvumą, paralelines tikroves kalbantis klasikinės architektūros scenoje. Teatro aikštelėje laikas taip pat neegzistuoja ir tuo pat metu jame susiduria visos įmanomos laiko juostos. „Quanta“ dramaturgijoje ir formoje gausu, net sprangu, temų, sąsajų, citatų ir populiariojo mokslo įkvėpimų, į šoną nustumiant, rodos, patį teatrą.

Suprantama, jog ši komanda nesitaiko į tradicinius sceninės kūrybos modelius, kaip sakė pats režisierius, jam svarbiausias yra poveikis žiūrovo pasąmonei, tuo pat metu sąmoningai siekiant atsisakyti linijinio pasakojimo. Bėda ta, kad besirenkant nuolatines pasakojimų ir laiko kilpas, vietoje tiesios linijos paprasčiausiai grįžtama į žiedinę struktūrą. Lyg teatrinę prozą iškeitus į poeziją.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Nutolę aktoriai

Gediminas Rimeika, Rytis Saladžius, Airida Gintautaitė, Rimantė Valiukaitė, Rasa Samuolytė, Nelė Savičenko, Vainius Sodeika, Algirdas Dainavičius ir Arūnas Vozbutas – dar nepaminėti šiame tekste aktoriai kuria realius ir kūrėjų išgalvotus personažus. Jų esatis, nors taip artimai transliuojama įvairiais kamerų rakursais, labiausiai save reiškia tekstais, kurie kartais atsikartoja vieni kitų lūpose, skirtingose situacijose ir skirtinguose laikuose, taip sukurdami patį laiką. Jie yra šio laikino ir iš esmės fiktyvaus spektaklio pasaulio kvantai, kurie tai susijungia, tai išsiskiria, kurdami didelius ir mažus pasaulius, realias ir išgalvotas istorijas, komentuodami ir pasirinkdami realybes. Kaip ir su dalelytėmis, – mes vienu metu žinome tik vieną jų buvimo vertę, tačiau už uždarų durų, nematomi, jie staiga tuo pat metu ir praranda ir įgauna savo būties realumą.

Visgi kalbėti apie atskirus vaidmenis būtų sunku. Bandydami priešais kameras daugiau būti, nei vaidinti, aktoriai atrodė pernelyg prislopinti. Pirmajame veiksme tam antrino ir prastokas garso lygių suvedimas, – tekdavo kliautis angliškais subtitrais. Visgi pasirodymo prasta vaidyba pavadinti negalėčiau. Viskas, kas vaidyboje atrodė nenatūralu, kilo iš pačių tekstų. Ne pirmą kartą galima pastebėti, kaip dirbant su tarptautinėmis komandomis, kartais pritrūksta „vietinės ausies“, ar tai būtų atlikimo kalbą žinantis dramaturgas, ar konsultantas iš šalies, galintis objektyviai pajausti gyvo teksto skambesį.


Nuovargio mechanika

Daugeliui, tikiu, nepadėjo premjerinis nuovargis, palaužęs visų pirma pačią scenos techniką. Pirmąjį vakarą sėkmingai spektaklį pradėti pavyko valanda vėliau, nei numatyta, o antrąjį – žiūrovams teko evakuotis dėl suveikusio evakuacijos įspėjimo. Neslėpsiu, jog stebint spektaklį rugsėjo 13 d., neapleido jaudulys, jausmas, lyg LNDT sudėtas spektaklis braškėtų per siūles ir neplyštų tik atsitiktinumo dėka. Tai nepadėjo įsijausti ir išjausti sceninio vyksmo, nors į jį visuomet grąžindavo kompozitoriaus Lubomiro Grzelako darbas, – lyg pilno metro juostai sukurtas garso takelis nepalikęs garsinio audinio skylių. Lygiai kaip ir stilistiškai tolygūs ir personažus kurti padėję Svenjos Gassen kostiumai. Tiesa, išlydėjimas į pertrauką su fejerverkų / karo sprogmenų garsais pasirodė kiek perdėtas baksnojimas į žiūrovo „poilsio privilegiją“.

Finale sunku nusakyti jausmą po „Quanta“ spektaklio, išskyrus begalinį dėkingumą didžiulei techninei ir aptarnaujančio personalo komandai, padariusiai viską, kad spektaklis visgi įvyktų. Turinio sluoksnių gausybė neleidžia nuobodžiauti analizuojant, tačiau negali pamiršti nuobodulio jausmo pačiame trijų valandų trukmės reginyje. Viskas, apie ką daugiausiai norisi kalbėti, yra dramaturginė ir sceninė formos, jų įvairovė, tačiau vis persekioja jausmas, jog būtent jos „pavogė“ aktorius.

Scena iš spektaklio „Quanta“, režisierius Łukaszas Twarkowskis (Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 2024). Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

Atsitraukus nuo ekranų vis aplankydavo jausmas, kad pati scena pernelyg statiška, mokslinių ir filosofinių tekstų lavinos imdavo migdyti, skambėdamos kaip deklamacijos. Manau tai, kas patį režisierių labiausiai sužavėjo šiame procese, buvo neaprėpiamų kontekstų platybės, kurioms atitenka daugiau dėmesio, nei bandytiems kurti žiūrovų pojūčiams, ar vaizduojamų mokslininkų žmogiškiesiems potyriams. Kuo daugiau norėta sudėti, pasakyti ir parodyti, tuo mažiau prasmės tame išliko. Limbo būsena, apėmusi po spektaklio, šiuo atveju nėra pats geriausias įvertinimas. „Nemaišykime mokslo su politika“, darkart aktualizuodami karo temas ironiškai spektaklyje sako veikėjai. Įdomu, kaip pavyks toliau meną su mokslu, „Quanta“ pradėtoje trilogijoje, maišyti režisieriui.

Interviu

„Quanta“ režisierius Łukaszas Twarkowskis: Žmogus ir kvantinė fizika turi daugybę panašumų // Aušra Pociūtė, Delfi.lt, 2024-09-05

 
„Quanta“ režisierius Łukaszas Twarkowskis: Žmogus ir kvantinė fizika turi daugybę panašumų
Aušra Pociūtė, Delfi.lt, 2024-09-05

Łukaszas Twarkowskis QUANTA repeticijoje. Nuotr. D. Matvejevo.

85-ąjį Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezoną rugsėjo 13 d. atidaro lenkų režisierius Łukaszas Twarkowskis, tarptautinę režisieriaus karjerą pradėjęs būtent LNDT Didžiojoje salėje spektakliu „Lokis“. Dabar jis – Europoje gerai žinomas ir įvairių teatrų trokštamas režisierius, žiūrovams pristatantis netikėtas temas, kurias, pasak jo, vienija noras kalbėti apie sąmonę, jos gimimo fenomeną ir padovanoti žiūrovams ne spektaklį apie patirtį, o pačią patirtį, įgalinančią visus pojūčius. Šįkart kūrybinė grupė gilinasi į kvantinę fiziką ir jos siūlomus naujus mūsų egzistencijos suvokimo būdus. Spektakliui „Quanta“ pjesę rašė jo kūrybinė bendradarbė Joanna Bednarczyk, kūrusi tekstą ir „Respublikai“.

 

Taigi, Łukaszai, Vilnius jau matė tavo sukurtus spektaklius „Lokis“ ir „Respublika“, nustebinai žiūrovus ir teatro kritikus, o ką sumanei šįkart?

 

Pirmiausia tai po to beprotiško, gal net savižudiško „Respublikos“ proceso vėl grįžtame į teatro salę. Po tiriamojo, interaktyvaus teatro grįžtame prie scenos ir žiūrovų. Manęs nedomina tai, kas vyksta scenoje, mane domina tai, kas vyksta žiūrovų galvose. Todėl naudojame hibridinį teatro metodą, kur jungiame skirtingas priemones – garso dizainą, muziką, triname ribas tarp vaizdo projekcijų, kino, gyvos vaidybos ir choreografijos, kad sukurtume unikalią patirtį, surastume unikalią kalbą, kuri jau nebereprezentuoja scenarijaus, nebepasakoja istorijos, o veikia sensoriniais lygiais. Labai stengiamės surasti būdą, kaip kurti įgalinant visus pojūčius ir paveikti auditoriją mentaliai, intelektualiai bei fiziškai tuo pačiu metu. Sakyčiau, kad režisūra nepasikeitusi, pasikeitusi tema. Šiuo spektakliu pradėsime mokslo trilogiją, pirmoji dalis bus apie kvantinę fiziką, sieksime pamatyti šį fenomeną iš skirtingų rakursų.

Kai išgirsti žodžius „kvantinė fizika“, pagalvoji: „O Dieve, tai taip sudėtinga. Net fizikai jos nesupranta.“ Gali būti baisu eiti į tokį spektaklį, nes bijai teorijų, uždavinių, bet galiu užtikrinti, kad spektaklyje tikrai nebus kalbama apie fizikos teorijas, jame bus kalbama apie patirtį, kurią įkvėpė kvantinė fizika. Vis cituoju Marką Rothko, nes, mano manymu, jis pasakė vieną svarbiausių dalykų: „Paveikslas neturėtų išreikšti patirties, paveikslas pats turi būti patirtis.“ Tai galioja ir mūsų praktikoje – kaip sukurti laiko ir erdvės realybes, kurios ne kalba apie kažką, bet yra pačios savaime ir komunikuoja su publika nekalbiniu lygiu.

 

Kaip sugalvojai gilintis į kvantinės fizikos pasaulį? Kaip atėjai iki šios temos?

 

Kai pradėjome kurti šį spektaklį, pagalvojau apie buvusius darbus per pastaruosius 6 ar 7 metus ir supratau, kad mes jau esame sukūrę labai daug scenų, kurios tobulai tiktų šiam spektakliui, nes jos paremtos kvantiniu pasaulio suvokimu. Bet nenorime savęs kartoti, todėl jų negalime rodyti. Tačiau pirmą kartą tai įgavo pavadinimą. Net neperskaitę Labatuto knygos (Benjamíno Labatuto kūrinys „Kai liaujamės suprasti pasaulį“ įkvėpė šio spektaklio atsiradimą – A. P.), mes vienu ar kitu būdu labai greitai būtume priėję prie kvantinės fizikos. Tai labai susiję su visais mūsų tyrinėjimais.

Kad ir kokia būtų tema, galiausiai kalbama apie sąmonę ir sąmonės paslaptį, kaip gyventi ir jausti pasaulį ir apie ekstremalius būdus jį patirti. Tai gali būti transcendencija kaip „Respublikos“ atveju, tai gali būti nusikaltimas ir aistra, kaip yra „Lokyje“, tai gali būti humanoidai ir dirbtinis intelektas. Visgi visa tai yra būdai matyti ir patirti sąmonės gimimo fenomeną. Tiesa, kad pirmoji inspiracija atėjo perskaičius Labatuto knygą, galvojome kurti jos adaptaciją. Šiaip jau man nepatinka dirbti su adaptacijomis, bet tai buvo viena iš išimčių, nes ši medžiaga mane pribloškė, įsimylėjau ją. Deja, o gal laimei, sužinojome, kad autorius teises jau pardavė Holivudui. Tai priėmiau kaip atsitiktinumą, kuris nuveda link sėkmės, nes toje knygoje mane labiausiai domino fizikų Erwino Schrödingerio ir Wernerio Heisenbergo istorijos, tad, negavę teisių, galėjome atmesti neįdomias dalis (nereikėjo statyti visos knygos) ir sukurti kažką savo jėgomis. Džiaugiausi, kad susiaurinome savo temą.

Planuojame daryti trilogiją, kurios dalys atskleistų skirtingus XX amžiaus mokslo aspektus. Ne tik XX amžiaus, bet ir šiuolaikinių dienų, nes pasitelkus faktus ir mockumentary metodą, visuomet kalbame ir apie dabardieną. Planuojame, kad antroji dalis bus apie Alaną Turingą ir dirbtinį intelektą, veiksmas vyks per II Pasaulinį karą, o „Quantoje“ susitelksime į 1938 metus.

 

Kūrybiniame procese jūs visi labai daug gilinatės į temą – skaitote įvairias knygas, žiūrite filmus, nagrinėjate istorinius šaltinius. Po viso to, ką perskaitei ir sužinojai, ar gali pasakyti, kokių panašumų turi kvantinė fizika ir žmogus?

 

Žinoma. Daugybė panašumų. Man atrodo, kvantinė fizika labai įdomi dėl to, kad reikalauja kitokio mąstymo, turi pamiršti viską, ką žinojai apie fiziką. Kvantinių dėsnių visiškai suprasti negalime, nes mūsų fizikos supratimas yra paremtas Newtono modeliu. Tad kai žmogus pradeda galvoti apie kvantinę fiziką, mano, kad ji tiesiog neįmanoma, nes paremta kontradikcijomis, neturi logikos. Visgi galima atrasti, kokia ji graži, nes suteikia galimybę tikėti laisva valia. Ji teigia, kad subatominiame lygyje dalykai yra atsitiktiniai. Ir nori tikėk, nori netikėk, bet tiesiog nėra jokios priežasties. Tai gali priversti tave jaustis prislėgtą arba ypač laimingą, nes nėra predeterministinio mąstymo būdo. Tai nesibaigiantis procesas, vykstantis dabar.

Schrödingeris buvo vienas iš pirmųjų fizikų, sukūrusių pagrindus mąstyti apie multivisatų galimybes. Tiesą sakant, esu apsėstas idėjų apie multivisatas. Su jomis susijęs laikas, tai dar viena manija, kurią turiu, kai mąstau apie teatrą ir gyvenimą. Man sunku tikėti laiku ar įprastu būdu, kaip suprantamas laikas. Kaip yra pasakęs Einsteinas, kai pradedi mąstyti dideliais masteliais, supranti, kad mes, žmonės, esame labai riboti. Mūsų pojūčiai labai riboti, matome tik labai mažą dalį šviesos, girdime labai nedaug. Šiame pasaulyje esame tik sekundei, turint omeny visatos begalybę, bet kartu gyvename ir per dideliu masteliu, kad suprastume, kas vyksta nanolygmeniu. Taigi esame kažkur per vidurį – tarp didelės sistemos ir mažos. Gal tai ir gąsdina, bet kartu suteikia ir visiškai kitą mūsų egzistencijos perspektyvą. Tikiu, kad nenuoseklumas, kuris juntamas mąstant apie kvantinę fiziką, yra labai panašus į žmogaus prigimtį – mes nesame Newtono tvariniai. Gyvename nuolatinėje paslaptyje – nenutuokiame, kokia bus mūsų reakcija į tam tikrus dalykus.

Dar vienas iš panašumų – superpozicijos sąvoka. Tai vienas nuostabiausių dalykų kvantinėje fizikoje. Atomo būsenos superpozicija nėra binarinė. Ji vienu metu gali būti ir nulis, ir vienetas. Jaučiu, kad tai labai artima mums. Žmonės dažnai būna dviejų būsenų vienu metu, tik kai imamės veiksmų, nusprendžiame, kurį kelią pasirinksime ir kuris iš dviejų taps realus. Tikiu, kad kvantinė fizika šiuo metu yra viena iš geriausių metaforų tiriant, kaip mes funkcionuojame. Ši mokslo sritis kur kas labiau tinka suprasti mūsų žinias, psichiką, veiksmus nei senas Newtono modelis, kuris jau nebeveikia.

 

Ar buvai pasiilgęs lietuvių aktorių? Savo kompanijos?

 

Aš labai laimingas, kad su lietuvių aktoriais susitinkame reguliariai per užsienio turus, matėmės per spektaklio „Lokis“ atgaivinimą, „Respublikos“ gastroles. Kitu atveju, kaip ten sako, mirčiau iš ilgesio. Tai pati šauniausia kompanija, kokią esu sutikęs savo gyvenime. Labai džiaugiuosi, kad vėl su jais dirbu, yra aktorių, su kuriais dirbu jau trečią kartą, ir yra keli nauji veidai. Labai įdomu pamatyti, kai jie visi kartu sukurs tą viešbučio savininkų ir naujų svečių konsteliaciją.

 

Ar išlieka tie patys darbo su aktoriais principai: demokratiškas požiūris į kūrybą, daug pokalbių, daug gilinimosi į temą ir įvairius susijusius šaltinius?

 

Šie dalykai nesikeičia, bet kadangi šioje dvylikos aktorių grupėje yra aštuoni, su kuriais jau dirbau, tai galėjome praleisti team-buildingo dalį, kurią visą laiką darau, kai dirbu naujame teatre. Svarbiausia pasiruošiamojo, laboratorinio darbo dalis yra sukurti tą kompaniją, kaip tu sakai. Šiuo atveju jau buvome grupė, kuri tiesiog atsivėrė naujiems dalyviams. Todėl praleidome ir daug kitų elementų, kurie  tarnauja vienas kito pažinimui bei galėjome greičiau pradėti gilintis į temą ir į esmę.

Man visada labai svarbu nenaudoti aktorių instrumentiškai, o sukurti bendro mąstymo pagrindą, todėl daug valandų praleidome paskaitose, kurias parengė Joanna. Pasistengėme, kad suprastume kaip galima daugiau. Buvome priversti išties labai daug padirbėti intelektualiai, kad galėtume sukurti pasaulį, kuris paremtas ne tuštuma, o kiekvieno aktoriaus kūryba. 

Per daug metų dirbant su improvizacijomis supratau, kad tai eksperimentinis procesas. Kaip ir moksle. Mes esame labai kantrūs ir viską fiksuojame – kiekviena improvizacija kažką duoda. Kartais tai tik atmosfera, kartais sakinys. Kartais po 40 bandymų atsiranda viena improvizacija, kurios neparašytų joks dramaturgas. Ji gimsta iš tos keistos sinergijos dirbant kartu, kai aktoriai susitinka su tuo, kam nesiruošė. Visgi toks kūrybinis procesas reikalauja itin daug kantrybės ir laukimo. Ir kartais tai įvyksta, o kartais – ne. Dirbant su aktoriais svarbiausia yra pamatyti grožį kiekviename žmoguje, išryškinti jį ir panaudoti kuriant veikėją.

 

Papasakok apie spektaklio estetiką. XX a. stiliaus viešbutis ir to laikmečio kostiumai. Kodėl šįkart buvo toks sprendimas?

 

Prieš kuriant spektaklį, veikėjus ir scenarijų, mano vaizduotė turi žinoti, kur vyks veiksmas. Vieta nusako struktūrą. Taip buvo ir šįkart. Galvojome: gerai, kvantinė fizika, tikriausiai bus keli žymūs mokslininkai, ir reikia apsibrėžti erdvę, kuri būtų tokia vieta, kur galėtume eksperimentuoti su judesiais, su laiku. Nusprendėme pasirinkti viešbutį, kuris yra tobula niekieno žemė, vieta, į kurią visi atvyksta tik ribotam laikui ir vėl išvyksta.

O tie seni viešbučiai, pastatyti praeito amžiaus pradžioje, yra vis dar su tomis pačiomis art deco dekoracijomis ir žmonės dėvi panašius kostiumus. Tiesą sakant, pirmą kartą kartu su Svenja, kostiumų dailininke, dirbame su istoriniais kostiumais, norime pažaisti su laiko kapsule – būsime viešbutyje, kuriame nutinka 1938-ųjų ir dabarties įvykiai. Nėra taip, kad norime atkurti XX a. stilių – kuriame alternatyvią realybę, kuri turi praeities skonį. Tai irgi susiję su tuo (vėl galvoju apie kvantinę fiziką), kaip sugriauti linijinį mąstymo būdą. Nėra praeities ir dabarties. Yra amžina dabartis, tai vienintelis galimas pasirinkimas. Multivisatų pasauliai egzistuoja tuo pačiu lygmeniu, jie negali būti paremti priežasties ir pasekmės santykiu. Reikia suardyti tokį supratimą savo smegenyse, kad galėtum patirti tai, apie ką kalba kvantinė fizika.

 

Susidaro įspūdis, kad spektaklyje tikrai bus daug kvantinės fizikos. Ką pasakytum žiūrovui, kuris nuogąstauja, kad tai bus labai sudėtingos temos ir jis nieko nesupras?

 

Manau, svarbiausia atsipalaiduoti, būti atviram ir neieškoti atsakymų. Į galvą ateina graži režisieriaus Tarkovskio citata: „Kai žmonės bando suprasti mano filmus, jie praleidžia visą esmę.“ Viskas yra susiję su patirtimi ir atsivėrimu. Tai mes ir siekiame padaryti – sugriauti kai kuriuos mąstymo įpročius, kurie labai žalingi ir sukelia ekstremumus ar fanatizmą. Nepamenu, kuris iš fizikų yra pasakęs: „Teisingo teiginio priešingybė yra klaidingas teiginys. Tačiau gilios tiesos priešingybė gali būti kita gili tiesa.“ Manau, būtų puiku, jei mums pavyktų pasiekti, kad publika tai suprastų.

„Quanta“ kuriama bendradarbiaujant su Onassis Culture Athens, Antverpeno De Singel teatru, tarptautiniu teatro festivaliu „Boska Komedia“, Nacionaliniu Brno teatru Čekijoje, Adomo Mickevičiaus institutu Lenkijoje. Spektaklio sukūrimą remia LR kultūros ministerija, spektaklio partneris – „NewError“.

Spektaklyje vaidina su režisieriumi jau dirbę aktoriai: Vainius Sodeika, Nelė Savičenko, Rytis Saladžius, Airida Gintautaitė, Rasa Samuolytė, Algirdas Dainavičius, Martynas Nedzinskas, Gediminas Rimeika, taip pat prisijungia nauji vaidmenų kūrėjai: Rimantė Valiukaitė,  Arūnas Vozbutas, Aistė Zabotkaitė ir Marius Čižauskas.

Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklio „Quanta“ premjera įvyks Didžiojoje salėje rugsėjo 13, 14 dienomis (bilietų dar yra). Spalio 22-25 d. spektaklis bus rodomas Atėnuose, gruodžio 7, 8 d. – Krokuvoje, tarptautiniame festivalyje „Boska Komedia“, vasario 20-22 d. – vėl Vilniuje, balandžio 25, 26 d. – Antverpene, Belgijoje, gegužės 20, 21 d. – Brno mieste Čekijoje.

Interviu darytas vasarą LNDT 85-ojo sezono leidiniui. Parengė Aušra Pociūtė.

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.