JONES JONES | VLADIMIRAS TARASOVAS & LITHUANIAN ART ORCHESTRA („Vilnius Mama Jazz“)

  • Režisierius

    - -

  • Trukmė

    2 val. 30 min. (dviejų dalių)

  • Salė

    Didžioji salė

Apie

JONES JONES (Vladimir Tarasov, Larry Ochs, Mark Dresser) (Lithuania, USA)

 

Mark Dresser - bass

Larry Ochs - saxophones

Vladimir Tarasov - percussion

 

Šis trio neturi vieno lyderio – visi jo nariai yra lygiaverčiai improvizacinės muzikos meistrai, ne sykį įrodę savo talentą įvairiuose ryškiuose projektuose. Tačiau tikriausiai nesupyks, jei pirmiausia paminėsime vieną iš jų – vien jau todėl, kad jis gyvena ir kuria Lietuvoje ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios pamatysite šį koncertą.

Būgnininkas Vladimiras Tarasovas – viena ryškiausių Lietuvos džiazo asmenybių. Šįmet jam sukako 70 – jubiliejų menininkas nusprendė paminėti išskirtiniu pasirodymu festivalyje „Vilnius Mama Jazz“, kuriam prireiks ir nemažai ištvermės. Mat muzikantas per vieną vakarą gros su dviem visiškai skirtingais projektais. Pirmąjį koncertą surengs su savo bendraminčiais iš JAV, o antrąjį – su geriausiais Lietuvos muzikantais.

Apie antrąjį pasirodymą sužinosite, versdami kitus puslapius. O vakaro pradžią paskelbs „Jones Jones“ – projektas, kurio visi nariai yra palikę reikšmingą pėdsaką džiazo istorijoje.

Vladimiro Tarasovo Lietuvos džiazo klausytojams tikriausiai jau nereikia pristatyti. Tai legendinio, šįmet Nacionaline kultūros ir meno premija apdovanoto trio (kuriame grojo su Viačeslavu Ganelinu ir Vladimiru Čekasinu) narys, muzikos teatro pasirodymams autorius ir atlikėjas, dailininkas ir knygų autorius, kurio grojimą JAV leidinys „Wall Street Journal“ apibūdino taip: „Reto subtilumo būgnininkas, kuris prie instrumentų liečiasi su jausmingu malonumu“.
Nuo Maskvos iki Naujojo Orleano – jo grojimas skambėjo visur, kur yra džiazo eksperimentų pasiilgusių ausų. Su daugeliu ryškių pasaulio muzikantų grojęs, daugiau nei šimtą albumų įrašęs Vladimiras Tarasovas laikomas vienu iš tų, kurie ženkliai prisidėjo prie eksperimentinio ir avangardinio džiazo raidos. Kitaip tariant – žmogus, kuris penkis dešimtme- čius gyvena ir alsuoja muzika, sugebėdamas kasdien joje rasti vis naujų spalvų, ėjimų ir virpesių. Daugiau apie jį – puslapyje, skirtame antrajai šio vakaro daliai.

Grupėje „Jones Jones“ kartu su juo groja du garsūs JAV improvizacinės ir free džiazo muzikos scenos atstovai.
Kontrabosininkas Markas Dresseris – kompozitorius, pedagogas, tarpdisciplininių meno projektų dalyvis, profesionaliai muzikuojantis nuo 1972-ųjų. Jo atlikimo technika aprašyta knygose, o grojimas skamba daugiau nei šimte albumų, iš kurių per trisdešimt jis įrašė kaip įvairių sudėčių kolektyvų lyderis.

Vienas svarbių jo karjeros etapų susijęs su žymiu JAV džiazo ir avangardo instrumentininku bei kompozitoriumi Anthony Braxtonu – kaip jo grupių narys Markas įrašė ne vieną albumą.

Kontrabosininkas grojo ir su Johnu Zornu, Ray Andersonu, Timu Berne‘u ir kitais džiazo bei improvizacinės muzikos sunkiasvoriais, yra vienas garsaus styginių trio „Arcado“ įkūrėjų, buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui, sukūrė muzikos nebyliojo kino šedevrams „Andalūzijos šuo“ ir „Daktaro Kaligario kabinetas“, parašė daugybę specialių kūrinių (tarp jų – ir Niujorko Shakespeare‘o festivaliui bei Vokietijos WDR radijo bigbendui).

Du dešimtmečius Niujorke gyvenantis ir kuriantis muzikantas yra Kalifornijos universiteto muzikos profesorius, dėstantis ir kitose aukš- tosiose mokyklose. Jis yra Tarptautinės bosistų draugijos ir Tarptautinės improvizacinės muzikos draugijos valdybos narys.

Larry Ochsas – vienas prieš keturis dešimtmečius debiutavusio kvarteto „Rova Saxophone Quartet“ įkūrėjų. Šis tokių skirtingų kūrėjų, kaip Johnas Cage‘as ir Johnas Coltrane‘as, įkvėptas kolektyvas tapo viena svarbiausių avangardinio džiazo grupių pasaulyje.

Dar 1978-aisiais leidyklą „Metalanguage Records“ įkūrusio saksofonininko kelią žymi daugybė įvairių ir spalvingų darbų – nuo projektų su britų eksperimentuotoju Fredu Frithu (grupėje „Maybe Monday“) ar vokalinio džiazo legenda Peggy Lee iki grupės „Kihnoua“, įkurta su korė- jiečių dainininke Dohee Lee.

Jis taip pat grojo su Johnu Zornu, „Kronos Quartet“, Steve‘u Lacy, Anthony Braxtonu, grupės „Wilco“ gitaristu Nelsu Cline‘u. Žiūrint į jo įrašytų albumų sąrašą, atrodo, kad šio muzikanto telefonų knygelė tikriausiai atrodo avangardo ir džiazo ryškiausių vardų enciklopedija.

Kelias dešimtis albumų įrašęs muzikantas daugiau nei keturiasdešimt sykių gastroliavo Europoje ir Japonijoje. Šįkart jo kelionės tikslas – keli pasirodymai su „Jones Jones“, kurių svarbiausias įvyks Vilniuje.

„Jones Jones“ pirmą sykį kartu grojo 2006-aisiais – San Fransiske. Nuo pirmojo pasirodymo buvo aišku, kad ši grupė – ypatinga. Jokių lyderių ar kompromisų – tik gaivališki, jaudinantys, meditatyvūs trijų muzikalių širdžių tyrinėjimai.
Improvizuotos muzikos ugnikalnis, kuris per 11 prabėgusių metų vis iš- siverždavo ir vėl nurimdavo. 2008-aisiais grupė grojo Olandijoje, Rusijoje ir Lietuvoje, vėliau pasirodė Naujosios Amerikos muzikos festivalyje Kalifornijoje ir Maskvos bienalėje. Beje, pastarojo pasirodymo, surengto 2010-aisiais, įrašas pernai išleistas albume „The Moscow Improvisations“.

Pritrenkiantys muzikiniai dialogai įrašyti ir albume „We All Feel The Same Way“, o kitų metų pradžioje turėtų pasirodyti ir pasirodymo Kalifornijoje įrašas – albume „A Jones In Time Saves Nine“, kurį ketina išleisti džiazo ir avangardo pasaulyje pagarsėjusi Lietuvos leidykla „NoBusiness Records“.

„Jones Jones“ nekoncertuoja dažnai – grupės narių dienotvarkės kupinos projektų ir sumanymų. Todėl kiekvieną jų pasirodymą galima laikyti išskirtine galimybe.

Šios trumpos koncertų serijos Europoje metu „Jones Jones“ gros Suomijoje, Ukrainoje, Austrijoje ir Slovėnijoje. Tačiau bene labiausiai laukiamas pasirodymas – Vilniuje, paminint Vladimiro Tarasovo sukaktį.

Nereikia net sakyti, kad nuotaika šį vakarą bus ypatinga. Kiekvienas „Jones Jones“ pasirodymas, atliekamas galingų improvizacijos virtuozų, sukuria kažką unikalaus. Garsų dialogai, išrandami tiesiai prieš jūsų akis – tai bus vakaras, kurio neįmanoma pakartoti.

Kūrėjai

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.