Leonard Gershe. LAISVI DRUGELIAI (Juozo Miltinio dramos teatro spektaklis)

Apie

Leonardas Geršas (Leonard Gershe) „LAISVI DRUGELIAI“
(Leonard Gershe „Butterflies Are Free) 
2-jų dalių pjesė 

Režisierius Dainius Kazlauskas
(iš anglų k. vertė Vilija Grigonytė, 2010 m.) 

Kuris jaunas žmogus iš mažo miestelio, ypač grojantis gitara ir kuriantis dainas, nenorėtų išsiveržti iš tėvų globos ir persikelti į didmiestį? Apie tai pasvajoja daugelis. Bet ne kiekvienas ryžtasi. Mūsų herojus tai pamėgino padaryti ir atsidūrė Niujorke... 

Pjesės veiksmas vyksta jauno dainininko ir gitaristo Donaldo Beikerio (22 m.) (aktoriai Mantas Jankavičius ir Deividas Rajunčius) ką tik išsinuomotame bute, „kažkur Manhetene“. Jo tikslas – palikus tėvų namus pradėti savarankišką gyvenimą. 

Vaikino motina – keletą knygelių parašiusi Florans Beiker (aktorė Asta Preidytė) įsitikinusi, ir tam turi pagrindą, kad sūnus negali gyventi be jos globos. Todėl, kaip sako pats Donas, motinai „iš anksto nepatinka“ jo išsinuomotas butas, jo gyvenimo būdas, o ypač devyniolikmetė, bet jau spėjusi išsiskirti sūnaus kaimynė Džilė Terner (aktorės Inga Jarkova ir Eglė Špokaitė). 

Anot Donaldo, jo gyvenimą kontroliuojanti mama „įsikalusi į galvą, kad ji – ir motina, ir tėvas, sesuo ir brolis, tetulė, gydytoja, advokatė, prezidentė, FTB, CŽV ir Aukščiausiasis Teismas...“ Mamos nuomonę mėgina keisti Džilė, sakanti, jog „akliausias tas, kuris nenori matyti“, tačiau mergina, kuri nesusitvarko su savo gyvenimu ir kuriai rūpi „tik vienintelis dalykas – tai maistas“, brandžiai moteriai ne autoritetas. 

Pjesėje daug smagių dialogų, skamba Donaldo (atlikėjas Mantas Jankavičius) kūrybos dainos, žiūrovus nustebins netikėti siužeto posūkiai. 

Spektaklyje vaidina: Mantas Jankavičius, Deividas Rajunčius, Inga Jarkova, Eglė Špokaitė, Asta Preidytė, Laimutis Sėdžius, Vidmantas Fijalkauskas. 
Scenografė, kostiumų dailininkė - Indrė Pačėsaitė. 
Muziką sukūrė Mantas Jankavičius, Ignas Juzokas, Romanas Klimčiauskas 

Neįtikėtina sėkmė Brodvėjuje

L.Geršo (L.Gershe) pjesė „Laisvi drugeliai“, pirmąsyk žiūrovams pristatyta 1969 m., išsyk tapo vienu tapo vienu sėkmingiausių pastatymų Brodvėjuje. Rekordinis skaičius spektaklių (net 1100) ir neįtikėtina sėkmė ištisus tris sezonus iš eilės atnešė šlovę autoriui. Vėliau pjesė sėkmingai buvo statoma ir mažesniuose Amerikos miestų teatruose. 
Tai liudija, kad autoriaus gvildenamos problemos – amžinos ir aktualios visais laikais: vaikų ir tėvų santykis, jaunatviška meilė ir įsipareigojimas, atsakomybė ne tik už savo gyvenimą, bet ir kito likimą. Jaunuolio iš mažo miestelio ryžtas atsisakyti motinos globos, jo pasirinkimas pradėti naują gyvenimą megapolyje – Niujorke jaudina žiūrovus. 
Jaunos panelės siekis niekuo nesirūpinti – būti dailiu „laisvu drugeliu“, į nieką per daug nesigilinti, gyventi šia diena, kertasi su gyvenimo realijomis. „Norint, kad kažkas nuolat rūpėtų, reikia apie tai per daug žinoti. O aš niekada į nieką giliai nelendu“, - Donui aiškina Džilė. Ir jos laukia netikėtumas. Bet tai – viena iš pjesės intrigų, todėl geriau patiems pamatyti... 

Juozo Miltinio dramos teatro scenoje debiutuoja populiarusis atlikėjas Mantas Jankavičius - dainininkas, profesionalus muzikantas, mūsų šalyje išgarsėjęs ir kaip talentingas šokėjas, o už valstybės ribų jau žinomas kaip Tadas Blinda to paties pavadinimo naujame filme. Režisieriaus ir aktoriaus Dainiaus Kazlausko kvietimą vaidinti Donaldą dainininkas teigia priėmęs kaip iššūkį, o debiutui scenoje ruošiasi su didžiule atsakomybe. 

L.Gershe rašydamas pjesę rėmėsi teisininko Haroldo Krentso gyvenimu. Aklas vyras Manhetene, jo draugystei su laisvų pažiūrų hipe nepritarianti motina – reali gyvenimo „komedija“. Kūrinio pavadinimą įkvėpė Charleso Dickenso knygos „Šalti namai“ eilutės: „Prašau tik būti laisvu. Drugeliai yra laisvi. Žmonija neatims iš Haroldo to, ką gamta suteikė drugeliams“ 

APIE AUTORIŲ 
Leonardas Geršas (gimė Niujorke 1922 – mirė 2002 Beverly Hilse). Tai vienas geriausių Amerikos dramaturgų ir scenaristų, savo kūryba debiutavęs Brodvėjuje. Po pjesės „Laisvi drugeliai“ didžiulės sėkmės sulaukė jo scenarijus miuziklui „Funny Face“ („Mielas snukutis“). 

Už „Funny Face“ L.Geršas pelnė Amerikos Rašytojų Gildijos apdovanojimą. Ekranizuotas miuziklas įėjo į Holivudo Aukso fondą: jame vaidino tokios įžymybės kaip Audrey Hepburn, lietuvė aktorė Rūta Li – Kilmonytė. Miuziklo dainas rinkosi pop primadona Whitney Houston, jų įrašai populiarūs ir šiandien. Miuziklo ekranizacija apdovanota Kanų filmų festivalyje Auksinės palmės šakele ir yra pelniusi net 4 Oskarų nominacijas. L.Geršas – už geriausią scenarijų. 

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

2017 m. gruodis 4 d. 13:05 / Rassuollee

Sveiki, labai norim pamaty spektaklįt laisvi drugeliai. Ar planuojate rodyti?

2017 m. gegužė 10 d. 23:12 / Šarūnas

Ar dar kada rodysite?

2017 m. vasaris 9 d. 11:36 / Renalda

Kada planuojate rodyti šį spektaklį ?

daugiau