Šarūnas Puidokas. PROJEKTAS "VĖTRUNGĖ". Festivalio "Versmė '12" svečių programa

Apie

 

 

 

Festivalio "Versmė '12" svečių programa. PJESĖS SKAITYMAS.

 

Aktorius Šarūnas Puidokas 1991 metais baigęs Lietuvos muzikos (dabar – ir teatro) akademiją, pradėjo dirbti Lietuvos valstybiniame akademiniame (dabar – nacionaliniame) dramos teatre. Vaidinti pradėjo 1989 metais garsiajame Gintaro Varno įkurtame „Šėpos” teatre („Revoliucijos lopšinės” , „Komunistinės nostalgijos”).

 

 

2003 m. Vilniaus didžiajame teatre, kuris veikė „Ogmios“ centre, įvyko Š. Puidoko parašytos ir pastatytos pjesės „Patėvis“ premjera. Jau tuomet Puidokas nustebino raštingumu. Tai nebuvo pradedančio grafomano pretenzijos tapti dramaturgu. Tai buvo tikslus, tiesus autoriaus santykis su aplinka, ryškūs ekspresionistiniai poetiniai intarpai ir dramaturginės intrigos vystymasis – visa, ko reikia meninei dramai.

Pjesė „Projektas ‚Vėtrungė‘“ ir analizuoja patį projektą. Veiksmas vyksta projekto vykdymo metu, kuomet atsiskleidžia tikrosios suinteresuotumo projektu priežastys – siekis pasipelnyti iš absurdiško renginio, kuris baigiasi tragiškai. Kartu ši pjesė ir apie atgailą.

Realybėje galbūt utopiškas, tačiau pjesės epicentre kaip visiškai realus pristatomas tarptautinis projektas, kurio metu šokama ant aukšto pastato iškeltame laivo formos lopšyje. Veiksmas vyksta kaime, kuriame vienintelis aukštas pastatas – tai bažnyčios bokštas. Jo viršūnėje ir įtaisomas lopšys. Tačiau netikėtai vėjas išpučia burę ir bažnyčios bokštas sugriūva ant aplink besibūriuojančių žmonių. Paaiškėja, kad projektas inicijuotas tik tam, kad užmaskuotų tikrąjį naudos siekį. Visi kaimelio gyventojai, netgi vyskupas apgaunami ir įtikinami, kad toks projektas bus labai naudingas kaimui, nes pritrauks naujas investicijas. Tačiau paaiškėja, jog viskas daroma tik tam, kad iš vietinio gyventojo būtų galima užgrobti žemės lopinėlį ir įkurti ten „viešnamį“. Aklas naudos siekimas baigiasi tragedija. O pjesė baigiasi seniūno, kuris paakintas naudos sutinka kaimelyje įgyvendinti projektą, atgaila.

Pjesės autorius Šarūnas Puidokas teigia, kad Lietuvos kultūrinį gyvenimą užplūdo projektai, o projektas – kaip ir prekybos centrų prekė – yra vienadienis dalykas, neturintis jokio tęstinumo. „Projektų mada tapo proteguojama aukščiausių kultūrinių sluoksnių, bet tai – tik būdas suklaidinti šiuos projektus vartojantį žiūrovą. Menas skirtas kelti klausimus ir padėti žiūrovui orientuotis tikrovėje, o projektai – tai nemeniniai, destruktyvūs vienadieniai reiškiniai.“

 

KITI FESTIVALIO "VERSMĖ '12" RENGINIAI

Kūrėjai

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.