1 val. 10 min.
Mažoji salė
2015 m.
CEREBRUM, LE FAISEUR DE RÉALITÉS
PRODIUSERIS: A FAISEURS DE RÉALITÉS / COMPANY YVAIN JUILLARD (BELGIJA)
TEKSTAS, REŽISŪRA, VAIDYBA: YVAIN JUILLARD
KONSULTACIJOS: OLIVIER BOUDON, JOSEPH LACROSSE, LAURENT WANSON
GARSAS: MARC DOUTREPONT
ŠVIESA IR SCENOS VADYBA: VINCENT TANDONNET
VIDEO: STEFANO SERRA, ROBIN YERLÈS
PATARĖJAI NEUROLOGIJOS KLAUSIMAIS: YVES ROSSETTI (CNRS-INSERM), CÉLINE CAPPE (CERCO – CNRS)
GAMYBA, REKLAMA IR SPAUDA: LAURA STERCKX, CAROLINE GOUTAUDIER
ASISTENTĖ: ISABELLE JANS
FOTOGRAFIJA: HICHEM DAHÈS
GRAFIKA: MARGOT SPONCHIADO
Yvain Julliard – tai žmogus, kuris sujungia dvi labai skirtingas sritis – jis yra profesionalus aktorius ir meno doktorantūros studentas, o tuo pačiu ir biofizikas, kurio specializacija – smegenų plastika. Šiuo spektakliu-paskaita Yvain kvestionuoja mūsų pojūčius, atmintį, laisvą valią ir sąmonę. Kiek reali yra realybė, kurioje gyvename? Ir kokia ta realybė bus tada, kai technologijos ir medicinos inovacijų dėka priartėsime prie nemirtingos žmogaus sąmonės sukūrimo? Beveik neabejojama, kad sąmonę greitu metu bus galima perkelti į tam tikrą laikmeną, išsaugoti ją amžiams; ir lieka tik vienas „bet“ – ji liks be to mums įprasto indo – kūno.
Kristina Savickienė
Festivalio meno vadovė
Kas, jei tikrovė būtų tik mūsų vaizduotės vaisius?
Kai lyginame žmogaus smegenis su visata, kai kur atsiranda stebinančių panašumų. Dėl nesuskaičiuojamo kiekio jį sudarančių ląstelių ir nesuskaičiuojamų ryšių tarp jų, smegenys yra tokios pat neįveikiamos kaip kad visata yra begalinė. Tyrinėjant smegenis remiamasi viltimi, kad žmonės supranta, kas jie yra ir kad patys žmonės nori dar labiau pasinerti į jų egzistavimo, prasmės tyrinėjimus.
Dvigubą – biofiziko ir aktoriaus – išsilavinimą turintis Yvain Juillard – kviečia į savo spektaklį-paskaitą tyrinėti mūsų smegenų veikimo mechanizmą. Tai darydamas kūrėjas kvestionuoja tikrovės prigimties įvairiapusiškumą. Smegenys, mūsų prisiminimų vieta, mūsų suvokimas, mūsų tapatybė, išlieka organu, kuris yra intymus ir paslaptingas. Daugelis iš mūsų labai mažai apie tai žino. Šis pasirodymas – paprastas ir linksmas eksperimentas, siekiantis visuomenei perteikti naujausias mokslo žinias. Tai unikali galimybė aptarti naujausius neurologijos mokslo atradimus pasauliečių žodynu.
Mokslas yra priešnuodis prietarams. Performanso meno praktikoje mokslas yra itin vertingas dalykas. Mokslas padeda išlaikyti atvirumą, ir neleidža jums užsidaryti savo tikrovėje. Taip pat padeda priimti jūsų pačių impulsus, jūsų, kaip biologinės būtybės, ir kitų būsenas. Tai leidžia ugdyti atkaklumą, kantrybę ir smalsumą. Ir visai nesvarbu, ar esate aktorius, santechnikas, stalius, bankininkas ar bedarbis, visa tai jums vis tiek galioja.
Yvain Juillard
Apie kūrėją
Yvainas Juillardas yra baigęs INSAS dramos interpretacijos skyrių. Kūrėjas taip pat yra biofizikas, besispecializuojantis smegenų plastiškumo srityje, meno ir mokslo sąlytį tiriantis doktorantas.
Teatro ir šokio scenoje Yvain vaidino Yoshi Oïda, Michelio Dezoteux, Philippe’o Sireuil, Jean-Baptiste Sastre (2010 m. Avinjono festivalis), Nicole Mossoux ir Patricko Bonté, Lorent’o Wansono, Virginie Thirion pastatymuose. Nuo 2011 m. jis nuolat dalyvauja įvairiuose Joël Pommerat vadovaujamuose tyrimų seminaruose Belgijoje ir Prancūzijoje. Kino teatre Yvain dirba su jaunosios kartos belgų ir prancūzų režisieriais: Ianu Menoyot, Bernardu Dresse, Camille Meynard, Pamela Varela. Joël Pommerat filme „Ça ira (1) fin de Louis“ kūrėjas vaidino Liudviką XVI, taip pat sukūrė Noxo vaidmenį to paties pavadinimo „Canal+“ seriale. 2013 ir 2016 m. tapo CNES rašymo stipendijos laimėtojas Chartreuse de Villeneuve les Avignon, o nuo 2018 m. – INSAS (kino skyriaus) lektorius.
Projektą remia: le Théâtre de Namur / Centre Dramatique, the CORRIDOR ir Fabrique de Théâtre, Aube Boraine / Mons 2015, Balsamine teatras, Colfontaine kultūros centras, Varia teatras, Théâtre de la vie, Nacionalinis teatras, Briuselio-Wallonie federacija, Wallonie-Bruxelles International.
***
Atlikdamas daugybę paprastų, tačiau nerimą keliančių eksperimentų, Yvain Juillard suabejojo mūsų suvokimu, atmintimi, laisva valia ir mūsų sąmone… nes iš milijardų kas sekundę mumyse vykstančių operacijų, kokią mažą dalį jų mes iš tikrųjų žinome? Ir iš kur mūsų gebėjimas tuo stebėtis? Atsakymai į šiuos klausimus yra visų mūsų rūpestis. Toks yra „Cerebrum“ pasirodymas, kuris sujungia nuotaikingą dalijimąsi mokslinėmis žiniomis, primenančios asmeninę aktoriaus kelionę po šį neurosistemos pasaulį. Apjungtas kartu su jo teatrališku talentu, rezultatas – įspūdinga ir patraukli paskaita, atliekama žaismingai bendraujant su publika.
Isabelle Dumont / Alternatives Théâtrales
***
Žiūrovas susiduria su dviem galimybėmis, priklausomai nuo to, kaip jis jaučiasi nusiteikęs mokslo tikslumui: palaimingai skverbtis tarp bangų ir sinapsių, arba pratęsti ką tik surinktus
mokslinius duomenis, mūsų pačių fikciją. Abu pasirinkimai kraujuojančiai teka vienas į kitą.
Véronique Giraud / Le journal des créations du 21e – naja21.com
***
Yvain Juillard kelia klausimus apie mūsų suvokimą, atmintį, laisvą valią ir sąmonę. „Smegenys visada sukuria vaizdinį, kuris joms atrodo nuosekliausias, todėl jų didžiulis gebėjimas yra mus suklaidinti“.
Ouest-France
Artimiausi spektakliai
RUGSĖJIS
Data/Laikas | Spektaklis | |
---|---|---|
21 (kt)/19:30 | Pagal David Foster Wallace esė. APMĄSTANT OMARĄ | Išparduota |
21 (kt)/20:30 | Eglė Švedkauskaitė. FOSSILIA | Pirkti bilietą |
22 (pn)/19:30 | Pagal David Foster Wallace esė. APMĄSTANT OMARĄ | Pirkti bilietą |
Lietuvos nacionalinis dramos teatras. Gedimino pr. 4, Vilnius LT-01103. Tel. Nr. +370 645 85348, el. paštas:
© Lietuvos nacionalinis dramos teatras. Visos teisės saugomos. Born in Idea
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.