SRIUBA („Vytauto Kernagio fondo“ spektaklis)

  • Režisierius

    - -

  • Salė

    Mažoji salė

Apie

„Vytauto Kernagio fondas“ pristato monospektaklį SRIUBA, sukurtą pagal šmaikščias bei groteskiškai filosofiškas Mikalojaus Vilučio esė.

 

Pjesės autoriai – Vytautas V. Landsbergis, Gediminas Storpirštis

Režisierius – Rimantas Teresas

Scenografė – Neringa Keršulytė

Vaidina – Gediminas Storpirštis

 

Tai ironiški pamąstymai apie Dievą, gėrį ir blogį, žmogaus prigimtį. Nepraradę humoro jausmo „Sriubos“ ragautojai ir valgytojai ras čia įvairiausių prieskonių – puiki literatūrinė M. Vilučio (dailininko, dėstytojo, rašytojo)  sriuba bus paskaninta Romo Lileikio (kino režisieriaus, dainų kūrėjo, Užupio respublikos prezidento) sukurtomis dainomis-baladėmis.

M. Vilutis: „Nežinau nieko. Iš savo nežinojimo knygą parašiau ir pavadinau ją „Sriuba“. Mano virtuvėje virtos visiems žinomos mintys. Gal kiek kitokio skonio. „Sugrįžki, jaunyste, alyvom sužydėk!“

Mano vaikystės draugė Alma, išgirdusi mano ilgesingą aimaną, paklausė: „Nejaugi nori būti jaunas ir durnas, o ne senas ir išmintingas?“ – „Noriu būti, – atsakiau savo jaunystės draugei Almai, – senas ir durnas.“ Kad žinočiau. Kad nereikėtų galvoti, kad galėčiau ramiai negyventi. Mąstymas – blogis. Gyvenimas – blogis. Tie, kurie žino, negyvena. Jiems pasisekė.“

Kaip straipsnyje „Vieno pasaulio tobulintojas Vilutis“ teigė Jūratė Čerškutė: „M. Vilutis savo kūryba neprimeta nei žiūrovui, nei skaitytojui nuovargio ir nuobodulio punktyrų, priešingai, paakina dar atidžiau ir su gyvesniu interesu bei nuostaba stebėti supantį pasaulį ir save pačius.“

Visas straipsnis, spausdintas žurnale „Literatūra ir menas“, yra čia.

Kūrėjai

Interviu

G. Storpirštis: spektaklis „Sriuba“ – ties rimties ir absurdo riba // www.delfi.lt, 2016-11-08

G. Storpirštis: spektaklis „Sriuba“ – ties rimties ir absurdo riba

www.delfi.lt, 2016-11-08

Gruodžio 6 ir 10 dienomis „Vytauto Kernagio fondas“ pristato monospektaklį „Sriuba“ sukurtą dailininko ir eseisto Mikalojaus Vilučio to paties pavadinimo knygos motyvais. Pjesės autoriai Gediminas Storpirštis ir Vytautas V. Landsbergis žada, kad spektaklyje bus gausu tiek humoro bei autoironijos, tiek ramybės valandėlių.

 

Gediminas Storpirštis  © Organizatorių nuotr.

„Sriubos“ pjesės bendraautorius V. V. Landsbergis pasakoja, kad monospektaklio idėja gimė iš žavėjimosi M. Vilučio tekstais. Jie pasirodė esą tikras šviežio oro gurkšnis. „Mes nuolat stebime, kas vyksta literatūros pasaulyje, kokie nauji balsai jame pasigirsta. „Torto“, o vėliau ir „Sriubos“ pasirodymas buvo tikras įvykis. Tos M. Vilučio esė yra kažkas naujo, kitoniško, jose pakankamai daug bravūros, autoironiškos dievoieškos, kultūrinio konteksto vertinimų. Galų gale ir kiekvienam žmogui atpažįstamų psichologinių situacijų: meilės, mirties, vienatvės, išprotėjimo baimės“, – sako jis.

Pjesę ne tik rašęs, bet ir vaidinantis G. Storpirštis išskiria M. Vilučio kūrybos sąžiningumą. Anot jo, tai talentingas, darbštus ir kuklus žmogus, kurio kūrybinio kelio patirtis suintriguos daugelį. „M. Vilučio mintys – kaip ir poezija – pilna paradoksų. Jos talpios, pilnos komiškų situacijų, ironijos, įvardijimų, kuriuos dažnas žmogus pagalvoja ramybės valandėlę“, – teigia aktorius.

Jis pastebi, kad rašant pjesę svarbiausias uždavinys buvo medžiagos atranka ir pritaikymas teatrui. Reikėjo surasti raktą į M. Vilučio pasaulį. Juo tapo kino režisieriaus ir dainų kūrėjo Romo Lileikio dainos, kurios skamba spektaklyje. „Rašydamas aš ir pats nustebau, kaip dera ir vienas kitą papildo R. Lileikis ir M. Vilutis. Juos vienija sunkiai nusakoma Vilniaus Kultūros dvasia. Ji pamažu traukiasi iš mūsų laikmečio. Norisi tos dvasios įleisti į dabartį“, – sako G. Storpirštis.

Pjesės autoriai pripažįsta, kad monospektaklis – gana sudėtingas žanras. Todėl rašymo procesas buvo nemažas iššūkis. „Monospektaklyje konfliktą turi organizuoti pats su savimi, viduje. Priešingu atveju rizikuoji paskęsti monologų vienodume. Monospektaklyje žiūrovo akis turi mažai ką stebėti, todėl vaidinanti asmenybė turi būti plastiška, gebanti greitai keisti nuotaiką“, – teigia V. V. Landsbergis.

G. Storpirščiui tai bus pirmasis monospektaklis. „Sriuba“ aktoriui suteiks galimybę išbandyti sau visiškai naują žanrą. „Kaip ir M. Vilučiui brandžiame amžiuje reikėjo drąsos iš dailės šokti į literatūrą bei savo rašymus viešai paskelbti, taip ir man keliaujant į vėlyvesnį kūrybinį etapą norisi naujų kūrybinių iššūkių“, – sako jis.

Anot, V. V. Landsbergio, M. Vilutis geba vienu metu žaisti kelis žaidimus, keliuose lygmenyse. „Vieni jame suras rimties, susikaupimą ir medžiagą susimąstyti apie gyvenimą, o kiti kikens matydami, kad tos įžvalgos balansuoja ant absurdo ribos. M. Vilutis iš vienos tonacijos į kitą pereina neperspėdamas. Net nepastebi, kada baigiasi rimtieji sakiniai ir prasideda parodija“, – teigia jis.

Anot spektaklio kūrėjų, jis skiriamas skubantiems gyventi ir norintiems viską žinoti. Taip pat tiems, kurie dosniai dalija patarimus apie laimę ir gyvenimo prasmę. „Sriubos“ premjera įvyks Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

2021 m. birželis 11 d. 02:46 / Emencefen

<a href=http://gcialisk.com>cialis 20mg

2021 m. gegužė 24 d. 01:23 / Emencefen

<a href=http://sscialisvv.com/>cialis online purchase

2021 m. gegužė 15 d. 14:06 / Hoseavene

<a href=http://vslevitrav.com/>how to get a free trial of levitra

daugiau