STEFAN KAEGI IR „RIMINI PROTOKOLL“ KŪRYBOS PRISTATYMAS

  • Režisierius

    Stefan Kaegi

  • Trukmė

    3 valandos

  • Salė

    Mažoji salė

Apie

2013 m. spalio 17 d. 14 val. Lietuvos nacionalinio dramos teatro Mažojoje salėje viešės Stefan Kaegi, vienas iš tarpdisciplininio teatro grupės „Rimini Protokoll“ įkūrėjų. Susitikime menininkas pristatys pagrindines grupės kūrybos linijas ir ryškiausius darbus, atsakys į žiūrovų klausimus.

Šveicaras Stefan Kaegi (1972) studijavo vizualinį meną Ciuriche ir teatrą bei medijas Gyseno universitete Vokietijoje. 2000-aisiais kartu su vokiečiais Helgard Haug (1969) bei Daniel Wetzel (1969) susibūrė po „Rimini Protokoll“ vėliava. Per 13 metų grupės nariai, dirbami kartu ar individualiai, sukūrė virš 50 darbų – spektaklių, radijo vaidinimų, instaliacijų, skaitmeninių medijų projektų.

„Rimini Protokoll“ kūryba vadinama dokumentiniu teatru. Simboliška, kad grupė įsikūrusi Berlyne – ten pat, kur dokumentinio teatro krikštatėvis Erwinas Piscatorius plėtojo savo teatro koncepciją, dramaturginę medžiagą konstruodamas iš istorinių dokumentų, naudodamas filmų ištraukas, eksperimentuodamas su scenos technologijomis. Tiesa, „Rimini Protokoll“, kurių pats pavadinimas atspindi programinį siekį įkvėpimo semtis iš dokumentalumo, žengia dar toliau, atsisakydami profesionalių aktorių ir juos pakeisdami žmonėmis, tiesiogiai susijusiais su scenoje pasakojamomis istorijomis.

Lietuvos žiūrovai su tokiu teatru galėjo susipažinti dar 2005 metais, kai festivalyje „Sirenos“ buvo pristatytas „Rimini Protokoll“ spektaklis „Sabenation“ (2004) apie bankrutavusias Nacionalines Belgijos oro linijas. Kaip pasikeitė 12.000 žmonių gyvenimai, vieną dieną netikėtai radus užrakintas biurų duris ir išgirdus raginimą tiesiog „eiti namo ir sekti naujienas“, tuokart spektaklyje pasakojo patys oro linijų darbuotojai.

Vienas naujesnių „Rimini Protokoll“ darbų – spektakliai „100% [miestas]”, kur [miestas] - viena iš keliolikos pasaulio vietų, kuriose projektas buvo įgyvendintas. „Dėl statistikos žmonės yra verčiami į grafikus, stulpelius ir kreives, kurios po to naudojamos politinėms kalboms ir ekonominėms strategijoms kurti. Kas būtų, jei šie statistikos elementai turėtų veidus?“ – klausia „Rimini Protokoll“. Į šį klausimą jie atsako su stulbinančio įtaigumo spektakliu, kurio aktoriais tampa šimtas miestiečių, atrinktų taip, kad reprezentuotų oficialią gyventojų surašymo statistiką pagal amžių, lytį, pajamas ir kitus kriterijus. Projektas prasidėjo 2008-aisiais ir jau įgyvendintas Berlyne, Londone, Osle, Melburne ir kituose miestuose, o paskutinė premjera neseniai įvyko San Diege.

Tokie „Rimini Protokoll“ projektai, kaip „Situacijų kambariai“ (Situation Rooms) ar „Tolima X“ (Remote X) – tai jau daugiau ne teatro, o tarpdisciplininio meno darbai, kurių dramaturgija išsiskleidžia ne scenoje, o urbanistinėse erdvėse, parkuose, bažnyčiuose, apleistuose pastatuose, o žiūrovai ar klausytojai patys tampa aktoriais, komunikuodami vieni su kitais bei paklusdami skaitmeninėmis technologijomis (GPS, 3d garsas, Papildyta realybė) kuriamiems režisūriniams sprendimams. Ši grupės kūrybos linija atspindi dar palyginti naują meno, gimstančio teatro ir skaitmeninių medijų sintezėje, kryptį – vis populiarėjančią Europoje, bet beveik visai neišbandytą Lietuvos kūrėjų.

Organizuodamas susitikimą su Stefan Kaegi Lietuvos nacionalinis dramos teatras siekia įpūsti deguonies į Lietuvos teatrą, paskatinti šalies kūrėjus mąstyti apie kitokias teatro formas, jo galimas jungtis su kitais menais. Renginys bus įdomus ir naudingas Lietuvos teatro profesionalams, teatrinių specialybių studentams ir teatrologams, taip pat kino, garso ir tarpdisciplininių menų praktikams, kritikams ir studentams.

Daugiau informacijos:
http://www.rimini-protokoll.de/

Renginys vyks anglų kalba.

Nemokamus kvietimus galite pasiimti LNDT kasoje. Vietų skaičius ribotas, todėl rekomenduojame tai padaryti kuo greičiau!

Kūrėjai

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.