Videoinstaliacija "Gyvasis vyšnių sodas". Jūratės Paulėkaitės atminimo vakaras

Apie

Lapkričio 13 d., sekmadienį 18 val. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre vyks scenografės Jūratės Paulėkaitės atminimui skirtas vakaras. Didžiojoje scenoje, spektaklio "Visuomenės priešas" dekoracijose bus rodoma videoinstaliacija "Gyvasis vyšnių sodas" (rež. Kristian Smeds), įamžinusi priešpaskutinį scenografės darbą. Kviečiame ateiti visus pažinojusius Jūratę ir su ja dirbusius.

 

Videoinstaliacija "Gyvasis vyšnių sodas"

2009–2010 m. Vilniuje buvo įgyvendintas unikalus projektas „Vyšnių sodas“ pagal Antono Čechovo pjesę. Idėjos autorius ir režisierius – Kristianas Smedsas, vienas iš iškiliausių šiandieninių suomių teatro menininkų. „Vyšnių sodą“ kūrė visas būrys Lietuvos teatro asmenybių: Juozas Budraitis, Virginija Kelmelytė, Jonas Vaitkus, Vytautas Anužis, Gytis Padegimas, Aldona Bendoriūtė, Dainius Gavenonis, Rasa Samuolytė, Paulius Budraitis, Irina Lavrinovič, Benas Šarka, Jūratė Paulėkaitė.

„Vyšnių sodas“ nėra įprastas scenos meno kūrinys. Tai – tęstinis kūrybinis procesas, kuriame, pasitelkus įvairių meno formų – teatro, kino, muzikos ir performanso – sintezę ieškoma atsakymų į klausimus apie kūrybos prasmę, atminties vertę ir vertybių kaitą. Viena garsiausių XX amžiaus pjesių pasitelkiama kaip metafora, padedanti apmąstyti kultūros vietą laiko tėkmėje ir prisiminti jau Anapilin  išėjusius mūsų kultūros „vyšnių sodo“ kūrėjus.  

„Šiandien mes vėl susiduriame su klausimu – kur gali gimti meninė tiesa? Tokia tiesa, kuria galėtume pasidalint su kitais “, teigė Kristianas Smedsas ir, subūręs skirtingų teatro menininkų bendruomenę, ieškojo šios tiesos toli nuo teatrinio gyvenimo šurmulio. Iš pradžių buvo tik apleistas sodas Vilniaus priemiestyje su senais vaismedžiais ir nedideliu vasarnamiu – nykstančio Vilniaus peizažo dalis. Ją sparčiai keičia naujas urbanistinis miesto veidas, kurio pėdsakai pastebimi ir priemiesčiuose. Tokių erdvių šiandien yra daugelyje Europos miestų. Tai – atminties erdvės, tampančios „vyšnių sodo“ priešistore. „Vyšnių sodo“ kūrybinę grupę sudaro labai įvairūs lietuvių teatrinės kultūros atstovai.  Skirtingos kartos ir meniniai interesai – kaip ant delno. Kai kuriuos buvusius bendražygius likimas išblaškė po pasaulį. O visus sujungė „Vyšnių sodo“ idėja. Jie ir yra tikrasis „vyšnių sodas“, kaip kūrybinės bendruomenės utopija šiandieniniame pasaulyje.

Video instaliacija „Gyvasis vyšnių sodas“ - tai ant trijų ekranų rodomas video filmas, sukurtas iš „Vyšnių sodo“ repeticijų, interviu su dalyviais ir viso kūrybinio proceso dokumentacijos. Tai - „Vyšnių sodo“ projekto dalis ir kartu jo tąsa, siekiant apmąstyti giluminius šiuolaikinio teatro pokyčius. Nuo 2010 metų ji buvo pristatyta Helsinkyje, Maskvoje, Miunchene, Vienoje, Taline.  Instaliacijos autorius Ville Hyvönen (Suomija) yra ir naujos LNDT premjeros „Visuomenės priešas“ bendrakūrėjas. 

 

Įėjimas į vakarą - laisvas. Nemokamą bilietą su vieta salėje galima gauti LNDT kasoje. Bilietų kiekis ribotas.

Kūrėjai

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.