Vilnius Mama Jazz 2016 (penktadienio programa)

  • Režisierius

    - -

  • Salė

    Didžioji salė

  • kai kurie renginiai nemokami

Apie

Fojė / Lobby* 

17.00                  Vilnius Mama Jazz paraštės

Vilnius Mama Jazz Margins

Tema. Džiazo publika: sensta ar vystosi?

Topic. Jazz audience: getting older or growing?

Moderatorius / Moderator Linas Kontrimas

 

Tipinio džiazo klausytojo portretas XX-ajame amžiuje nuožmiai ir radikaliai kito. Nuo mainstream publikos šokių salėse, kiekvienos namų ūkio virtuvės, kuriame buvo radijas iki intelektualaus hipsterio bebop‘o laikais. Tai dar labiau paįvairino didžiulis džiazo festivalių tinklas. Džiazo indentiteto kelias taip pat kaleidoskopinis, ištakose siejamas su vergove, prastuomene, vėliau padėjo susiformuoti vidurinei klasei ir galiausiai gavo etiketę „elitinis“ menas.

Ar dabartinis klausytojas, turintis namų ekrane aukščiaus raiškos bet kokio žanro muziką nėra atbukintas beribės pasiūlos ir srauto? Galbūt naujai publikai formuotis trukdo džiazo elitiškumas ir tik istorijoje likes spontaniškumas. Koks šiandienos tipinio klausytojo portretas?

 

Diskutuoja:

Dima Golovanovas

Daina Dubauskaitė

Dovydas Bluvšteinas

Egidijus Aleksandravičius

Įėjimas nemokamas

 

 

SHOWCASE STAGE

 

18.00                  BETE SMATE (Lietuva / Lithuania)

Įėjimas nemokamas

 

– guitar

  Žygimantas Bačkus

 

– alto sax

  Adomas Bitinas

 

– bariton sax

  Danielius Pancerovas

 

– piano

  Gediminas Strupinskas

 

– bass

  Augustas Genutis

 

– drums

  Kasparas Petkus

 

BETE SMATE yra grupė susibūrusi Klaipėdoje. Kadaise koncertavusi kaip grupė FUNK IN sugrįžta su nauju pavadinimu. Visi grupės nariai kuria muziką, todėl programoje skambės išskirtinai tik autorinės kompozicijos. Grupė orientuojasi į kūrybą, muzikos atlikimą, o ne į konkretų muzikos stilių, stilistinį apibūdinimą palieka klausytojui.

ĮĖJIMAS NEMOKAMAS.

 

Fojė

18.30                  Dainius Labutis. Retrospektyva. / Retrospective.

Fotografijų paroda / Photography exhibition

Įėjimas nemokamas

 

 

Didžioji salė / Main Auditorium

 

19.00                  Richardas Banys (Lietuva / Lithuania)

China Moses (Lietuva, JAV)

http://www.tiketa.lt/LT/vilnius_mama_jazz_15518

 

Richardas Banys (Lietuva / Lithuania)

piano

 

Džiazas be siurprizų yra neįsivaizduojamas. Tai – viena priežasčių, dėl kurių vienintelis Lietuvos muzikantas, kurį pakvietėme šįmet surengti savo solinį koncertą pagrindinėje Vilnius Mama Jazz scenoje, yra ne kuri nors jau įsitvirtinusi šalies džiazo žvaigždė, o jaunas menininkas, kurio karjera dar tik įsibėgėja.

Prieš JAV dainininkės Chinos Moses koncertą (kuriame, beje, mušamaisiais gros kitas lietuvis, Londone gyvenantis Marijus Aleksa), į sceną žengs Richardas Banys – jaunas pianistas ir kompozitorius, tik šiais metais baigęs magistrantūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

Tiesa, naujoku džiazo scenoje jo nepavadinsi – Richardas jau yra koncertavęs su Vladimiru Čekasinu, Neda Malūnavičiūte, Aleksandru Tenu, Gintaru Šulinsku, Linu Būda, Remigijumi Rančiu, Andriumi Kulikausku, Dariumi Rudžiu, Vyčiu Nivinsku ir kitais Lietuvos džiazo, roko, dainuojamosios poezijos atlikėjais.

Šiauliuose gimusio ir augusio muzikanto kelias primena ne vieno kito džiazo atlikėjo. Nuo vaikystės jis savarankiškai mokėsi muzikos, vėliau studijavo klasikinės muzikos fortepijoną bei kompoziciją Šiaulių konservatorijoje.

Tačiau šalia akademinės muzikos paauglystėje Richardą pradėjo vis labiau dominti džiazas – persikraustęs į sostinę, jis pasirinko džiazo fortepijono studijas Vilniaus kolegijoje, kur jo mokytojais tapo tokie žinomi pedagogai kaip Sigitas Giedraitis, Saulius Didžiulis, Romualdas Milašius.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje mokęsis iš garsaus Lietuvos džiazmeno Artūro Anusausko, pianistas jau keletą metų aktyviai skinasi kelią į šios muzikos sceną.

Dar prieš dešimtmetį jis du kartus laimėjo konkursą Jazz fontanas, tačiau daugiau džiazo gerbėjų apie Richardą išgirdo per pastaruosius porą metų – kai jis tapo kelių konkursų, tarp jų – Jazz improvizacija ir Mir džiaza (Rusijoje) prizininku.

Iš Keitho Jarretto, Michelio Petrucciani, Billo Evanso ir kitų džiazo legendų įkvėpimo besisemiantis, Lotynų Amerikos džiazu ir fusion besižavintis pianistas jau ir pats ugdo jaunus muzikantus – Vilniaus kolegijoje dėsto fortepijono specialybę.

Vilnius Mama Jazz scenoje jis priims kol kas viena didžiausių savo karjeros iššūkių – daug mačiusiai ir girdėjusiai džiazo gurmanų publikai pristatys savo kūrybos muzikos koncertą ir taps pirmuoju muzikantu, kuris šiais metais žengs į pagrindinę festivalio sceną Nacionaliniame dramos teatre.

Muzikantui – jaudulys ir proga save pristatyti platesnei auditorijai, o žiūrovams – galimybė atrasti naujos džiazo kartos talentą. Žaidimas, kuriame nebus pralaimėjusiųjų.

 

China Moses (Lietuva, JAV)

 

Lietuva, JAV, Jungtinė Karalystė

– voc

  China Moses

– sax

  Luigi Grasso

– piano

  Mike Gorman

– bass

  Luke Wynter

– drums

  Marijus Aleksa

 

Kai žiūri į šios Vilnius Mama Jazz viešnios šeimos istoriją, tampa akivaizdu, kad jai buvo lemta atsidurti scenoje. JAV gimusi, Paryžiuje gyvenanti dainininkė China Moses – garsios džiazo vokalistės Dee Dee Bridgewater ir žinomo režisieriaus Gilberto Moseso dukra.

Jei prieš kelionę norės sužinoti, ką verta pamatyti Vilniuje, China galės paskambinti mamai – Dee Dee Bridgewater dar 2005-aisiais sužavėjo mūsų festivalio žiūrovus įspūdingu, teatrališku pasirodymu. 2016-aisiais pagaliau turėsime galimybę akis į akį susipažinti su jos dukra.

„Obuolys nuo obels“? Ir taip, ir ne. Los Andžele gimusi China nuo mažens sukosi koncertų salių ir teatrų užkulisiuose. Ji ne sykį yra dainavusi kartu su savo motina.

„Mūsų balsai panašūs, žinau, kad metams bėgant ir savo išore tampu vis panašesnė į mamą. Ir tai nėra blogai, nes manau, kad mano mama išties karšta. Jei ne ji, turbūt nebūčiau pasirinkusi profesionalios muzikinės karjeros. Ji mane labai įkvėpė – net ir patarimais apie muzikos verslo subtilybes“, - neslepia China Moses.

1996-aisiais, būdama vos 18-os, ji išleido pirmąjį savo singlą Time – jo klipą režisavo garsus prancūzų mados fotografas Jeanas-Baptiste'as Mondino, tuo metu jau pagarsėjęs darbais su Bjork ir Madonna. Po metų pasirodė debiutinis atlikėjos albumas China, Prancūzijoje kone akimirksniu pavertęs šią merginą tikra žvaigžde.

Nuo pat karjeros pradžios China Moses stebino sugebėjimu nardyti po skirtingus žanrus – jos pirmuosiuose albumuose skambėjo soulo ir ritmenbliuzo kokteilis, tačiau ji dar dainavo ir su sunkiojo roko grupe Alarash, bendradarbiavo su hiphopo žvaigžde Guru ir elektroninės muzikos pažiba DJ Mehdi, nu jazz grupe Gabin ir net garsiu Prancūzijos futbolininku Djibriliu Cisse, kuris nusifilmavo viename jos vaizdo klipų.

Albumai On Tourne en Rond (2000 m.) ir Good Lovin' (2004 m.) dar labiau išgarsino talentingą dainininkę, tačiau į džiazo pasaulį ji įsiveržė praėjusio dešimtmečio pabaigoje.

Pirmiausia – albumu This One's For Dinah (2009 m.), kuriame pagerbė džiazo vokalo dievaitę Dinah Washington, o tada – disku Crazy Blues (2012 m.), kuriame įrašė Ninos Simone, Janis Joplin ir kitų garsių džiazo, bliuzo, soulo damų repertuarą.

Europoje, Šiaurės Amerikoje, Indijoje, Azijoje koncertavusios dainininkės biografijoje – daug įdomių pasiekimų. Jai yra tekę „apšildyti“ legendinių B.B.Kingo ir Dionne Warwick koncertus, vesti MTV, MCM ir Canal+ kanalų laidas, būti pagrindine filmo apie soulo muziką pasakotoja, įgarsinti Walto Disney studijos animacinio filmo Princesė ir Varlius veikėją, dainuoti su garsiais orkestrais (tarp jų – ir Vokietijos WDR bigbendu) ir dainuoti prancūziškame miuziklo Kabaretas pastatyme.

China Moses triskart dainavo UNESCO rengiamos Tarptautinės džiazo dienos koncertuose, be to, 2012-aisiais tapo ir pirmą sykį šios organizacijos biure pirmą sykį surengtos šventės vedėja.

Iki šiol radijo ir televizijos laidas vedanti moteris net yra įkūrusi prodiusavimo kampaniją, dalyvavusi Prancūzijos-Amerikos jaunųjų lyderių programoje ir tapusi vienos stambios Prancūzijos elektros kompanijos konsultante.

Kartais net sunku suvokti, kaip ji viską suspėja, tačiau nesuklyskite – svarbiausia sfera, kurioje šviečia jos talentas, išlieka scena.

„Ji užvaldo publiką nuo pirmos akimirkos, kai įžengia į sceną. Su taure raudono vyno, aukštakulniais ir Paryžiaus prabangos dvelksmu“, - taip šią dainininkę apibūdina britų leidinys The Times.

„Galingas svingavimas, ryškus balsas ir lyg elektra pritrenkianti asmenybė“, - sutinka leidinys London Evening Standard.

Dainininkės pasirodymai – kur kas daugiau nei paprasti koncertai. China Moses užburia šiluma, bendravimu ir yra taikliai vadinama „džiazo pasakotoja“.

„Mėgstu pasakoti istorijas ir pasistengti, kad tarp dainų žiūrovai šypsotųsi“, - sako pirmą sykį į Vilnius Mama Jazz atvykstanti dainininkė.

Šių metų pavasarį ji išleido minialbumą Whatever – įžangą į šeštąjį savo albumą Nightintales, kuris turėtų pasirodyti kitais metais. Koncertas Vilniuje – proga susipažinti su muzika, kuria ši jausminga atlikėja gyvena ir kvėpuoja šiuo metu.

Dar vienas ypatingai smagus akcentas – grupėje, su kuria China Moses keliauja į pasaulį, groja ir lietuvis – būgnininkas Marijus Aleksa.

Mūsų šalies džiazo gerbėjams puikiai pažįstamas muzikantas, šiuo metu gyvenantis Londone, į Vilnius Mama Jazz sceną sugrįžta su garsia dainininke iš Vakarų – suteikdamas šiam koncertui papildomą intrigos prieskonį.

 

Įsigyti festivalio pasą: http://www.tiketa.lt/LT/vilnius_mama_jazz__festivalio_pasas_15511

Visa informacija: www.vilniusmamajazz.lt ir www.facebook.com/vilniusmamajazz

Kūrėjai

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.