3 val.
Naujoji salė
Trio „Alliance“ Viačeslavas Ganelinas, Petras Vyšniauskas, Arkadijus Gotesmanas (IL / LT)
Viačeslavas Ganelinas – p, keys
Petras Vyšniauskas – saxes
Arkadijus Gotesmanas – dr, perc
Lietuvos džiazo scena niekada nestokojo kūrybiškų eksperimentų ir ryškių asmenybių, o trio „Alliance“ – puikus to įrodymas. Šis ansamblis, suvienijęs Lietuvos ir pasaulio džiazo gigantus – Viačeslavą Ganeliną, Petrą Vyšniauską ir Arkadijų Gotesmaną, jau ketvirtį amžiaus stebina klausytojus savo novatoriškumu ir ekspresija.
Trio „Alliance“ galima vadinti kūrybine laboratorija, kurioje susitinka džiazo improvizacijos laisvė, akademinės muzikos precizika ir scenos patirties gylis. Kiekvienas trio narys formuoja savitą garsą, įneša savąją istoriją, jėgą, o kartu jie tampa nesustabdomu muzikiniu organizmu.
Viačeslavas Ganelinas – džiazo pasaulio legenda, kurio vardas tapo neatsiejamas nuo Lietuvos muzikinės istorijos. Pianistas, kompozitorius ir improvizacijos virtuozas ne tik suformavo džiazo tradicijas mūsų šalyje, bet ir kartu su legendiniu „Ganelin Trio“ – Vladimiru Tarasovu ir Vladimiru Čekasinu – tapo pirmaisiais muzikantais iš Sovietų Sąjungos, kurie pelnė pripažinimą Vakarų Europoje. Tuo metu jų autentiškas, amerikietiškų klišių nevaržomas džiazas įrodė, kad kūrybinė laisvė neturi sienų. Nuo 1987 m. gyvendamas Izraelyje, Ganelinas sėkmingai tęsia savo muzikinę veiklą – dėsto Jeruzalės muzikos akademijoje, kuria muziką kinui ir teatrui bei nuolat bendradarbiauja su džiazo muzikantais iš viso pasaulio. Jo kūrybinis palikimas – ne tik muzikinės kompozicijos, bet ir muzika kelioms dešimtims kino filmų, tarp kurių – kultinės juostos: „Gražuolė“, „Velnio nuotaka“ ir „Riešutų duona“, taip pat muzika teatro spektakliams. Ganelino diskografijoje – daugiau nei 60 albumų, kurie liudija jo universalumą ir meistriškumą. 2024-ųjų gruodį Maestro iškilmingai paminėjo savo 80-ąjį jubiliejų, dar kartą įrodydamas, kad jo kūrybinė energija ir talentas neturi ribų.
Saksofono vizionierius Petras Vyšniauskas – viena ryškiausių Lietuvos džiazo figūrų, profesionaliosios saksofono mokyklos pradininkas ir įvairių stilių guru. Jo muzikos paletėje susipina džiazo improvizacijos laisvė, akademinės muzikos precizika ir folkloro įtakos, suteikiančios jo skambesiui autentiškumo. Vyšniauskas koncertavo visame pasaulyje – nuo prestižinių festivalių Europoje iki penkių pasaulinių „Expo“ parodų, o jo saksofono garsai skambėjo Prahos, Niujorko filharmonijose. Kūrėjas bendradarbiavo su Paryžiaus radijo ir Niujorko „Metropolitan Opera“ chorais, taip pat pasaulinio lygio džiazo žvaigždėmis: lenkų džiazo legenda Tomaszu Stanko, amerikiečių saksofonininku Charliu Mariano, avangardinio džiazo lyderiu Johnu Zornu.
Ritmikos asas, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas pasižymi bruožais, peržengiančiais tradicinius džiazo rėmus. Jis yra daugiau nei muzikantas – tikras scenos filosofas, jungiantis teatrą, poeziją ir vizualiuosius menus. Bendradarbiavęs su daugybe pasaulinio lygio muzikantų, Gotesmanas yra ir įvairių tarpdisciplininių projektų sumanytojas – nuo nebylių filmų garsinimo iki avangardinių performansų. Jo kūrybiniai eksperimentai sulaukė pripažinimo ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniuose festivaliuose.
Festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ trio „Alliance“ pristatys savo naujausią albumą „Live at Organum 2023“.
V. Ganelino, P. Vyšniausko ir A. Gotesmano vardai jau seniai įsitvirtino kaip Lietuvos džiazo simboliai. Jų indėlį į kultūrą liudija gausybė svarbiausių nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų. Tačiau didžiausia jų vertybė – ne tik pripažinimas, bet ir nuolatinis įkvėpimas naujoms džiazo kartoms, kurių atstovai sėkmingai tęsia jų kūrybinį palikimą.
ISHMAEL ENSEMBLE (UK)
Pete Cunningham – voc, sax, fx
Holysseus Fly – voc, p, synths
Stephen Mullins – g
Jake Spurgeon – b, synths
Rory O'Gorman – dr
Bristolis – miestas, kuris jau ne vieną dešimtmetį garsėja kaip britų muzikos eksperimentų kalvė. Čia, tarp drum‘n‘bass ritmų ir triphopo garsų, gimė kolektyvas, kurio pavadinimas įkvėptas Hermano Melvilio „Mobio Diko“ pasakotojo Išmaelio.
„Ishmael Ensemble“ – tai vienas ryškiausių britų muzikos scenos reiškinių, sugebantis įkvėpti ir stebinti savo gebėjimu sulieti tradiciją su novatoriškumu. Kolektyvas jungia džiazą ir elektroniką bei yra vadovaujamas nepaprastai talentingo prodiuserio ir saksofonininko Pete'o Cunninghamo.
„Ishmael Ensemble“ atsiradimo istorija prasidėjo kaip kuklus Pete'o eksperimentas namų studijoje, tačiau netrukus išaugo į plataus masto kūrybinį projektą. Debiutinis albumas „A State of Flow“ tapo šedevru, tyrinėjančiu kinematografines melodijas ir psichodelinius garsinius peizažus, kuriuos kritikai įvertino kaip magišką kelionę per garsą. Šis albumas sulaukė pripažinimo ne tik tarp melomanų, bet ir tarp elitinių Jungtinės Karalystės muzikos kritikų.
Antrasis albumas „Visions of Light“ dar labiau įtvirtino „Ishmael Ensemble“ kaip unikalią jėgą, peržengiančią džiazo ir elektronikos ribas. Jame skambanti muzika apgaubia klausytoją gimtajam Bristoliui būdinga atmosfera – kerinčiais garsais, plačiu garsų spektru, pulsavimu, dinamika. Leidinys buvo pripažintas „BBC Radio 6 Music“ metų albumu, o grupė gavo kvietimą pasirodyti prestižiniame „Winter Jazz Festival“ Niujorke.
Be kūrybos šiame kolektyve, Pete'as Cunninghamas yra ir itin geidžiamas prodiuseris bei remiksų kūrėjas. Jis, stiprindamas savo, kaip kūrybos vizionieriaus, reputaciją, bendradarbiauja su tokiais pasaulinio lygio atlikėjais kaip techno legenda „Carl Craig“ ar garsioji džiazo leidykla „Blue Note Records“.
Grupės vokalistė ir klavišininkė Holysseus Fly drąsiai įgyvendina savo pop žvaigždės svajones, kurdama alternatyvią pop muziką, praturtintą soul ir elektronikos elementais. Dėl savo šou meistriškumo ir emocinio intymumo Fly kuria unikalų kūrybinį kelią. Pasak „The Guardian“, ji yra atlikėja, kurią verta stebėti.
Bosinės gitaros ir sintezatorių atlikėjas Jake’as Spurgeonas – patyręs kompozitorius ir garso dizaineris, kuriantis muziką kino filmams. Jo kūrybinė veikla apima elektroninės, folk, roko ir moderniosios klasikos žanrus.
Būgnininkas Rory O'Gormanas taip pat neapsiriboja vienu muzikos žanru. Jo kūrybinė veikla apima roko, džiazo, elektronikos ir indie muzikos žanrus.
Gitaristas Stephenas Mullinsas atlieka itin svarbų vaidmenį, sujungdamas įvairius muzikos žanrus. Britų muzikos scenoje jis žinomas kaip garsinių peizažų meistras, todėl nenuostabu, kad tiek daug stilistikų aprėpiantis „Ishmael Ensemble“ kuria išskirtinę ir dinamišką atmosferą.
Šiuolaikinės britų muzikos stebuklas į „Vilnius Mama Jazz“ atvyksta su pažadu – pasidalinti įkvėpimu, meile ir erdve nevaržomai kūrybai, kurioje džiazas reiškia ne tik muziką, bet ir visišką laisvę būti savimi.
Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė
Nuotraukų autoriai: Dainius Labutis, Vytautas Suslavičius, Giulia Spadafora
Artimiausi spektakliai
KOVAS
Data/Laikas | Spektaklis | |
---|---|---|
18 (an)/19:30 | VAIDINA MARIUS REPŠYS | Pirkti bilietą |
19 (tr)/19:00 | Pagal Albert'o Camus romaną. SVETIMAS | Pirkti bilietą |
20 (kt)/18:30 | Marius Ivaškevičius. MIEGANTYS | Pirkti bilietą |
Lietuvos nacionalinis dramos teatras. Gedimino pr. 4, Vilnius LT-01103. Tel. Nr. +370 645 85348, el. paštas:
© Lietuvos nacionalinis dramos teatras. Visos teisės saugomos. Born in Idea
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.