VILNIUS MAMA JAZZ 2025: Y-OTIS (SE, DE, NL, UK) / STEAM DOWN (UK)

  • Režisūra

    - -

  • Trukmė

    3 val.

  • Salė

    Naujoji salė

Apie

Y-OTIS (SE, DE, NL, UK)

Otis Sandsjö – sax

Petter Eldh – db, synths

Dan Nicholls – keys, synths

Jamie Peet – dr

 

Prieš metus festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ mėgavomės nuostabiu švedų kontraboso virtuozo Petterio Eldho projektu „Post Koma“, kuriame į sceną žengė ir jo tautietis, saksofonininkas Otis Sandsjö. Abu muzikantai šįmet sugrįžta, ir scenoje stebėsime muzikalią bičiulių rokiruotę. Mat šįkart lyderis bus Otis, o Petteris atvyksta kaip jo projekto „Y-OTIS“ narys.

Berlyne praėjusio dešimtmečio pradžioje įsikūręs Otis Sandsjö yra pagarsėjęs ne tik kaip kūrybingas savo instrumento virtuozas, bet ir kaip patyręs žanrų rėmų laužytojas.

Nuo švelnių garsų iki energingų užuominų į fanką – tai, ką kuria „Y-OTIS“, yra įspūdinga garsų mozaika, įkvėpta ir džiazo, ir hiphopo, ir elektroninės muzikos. Kiekvieną kartą, kai su talentingais bendražygiais susitinka studijoje, Otis kartu kuria naują, laisvės kupiną muzikinio bendravimo formą – o tai, sutikime, ir yra džiazo esmė.

Iš Geteborgo kilęs muzikantas, koncertuojantis nuo 17 metų, praėjusiame dešimtmetyje įsiveržė į Europos džiazo sceną, koncertuodamas kaip trio „Speak Low“ narys (jame grojo ir Petteris Eldhas), o 2018-aisiais po žinomos Suomijos leidyklos „We Jazz“ sparnu išleido pirmąjį „Y-OTIS“ albumą.

Melodingi kūriniai ir spalvingi muzikiniai sprendimai iškart atkreipė muzikos gurmanų dėmesį. 2020-aisiais pasirodė antrasis „Y-OTIS“ albumas, o pernai melomanai sulaukė ir trečiojo.

Hipnotizuojantys saksofono garsai, drąsus žaidimas su muzikos stiliais – „Y-OTIS“ muzikoje galima rasti viską, kas telpa į žodžius „nenuspėjama“ ir „nekasdieniška“. Visoje šioje kelionėje saksofonininką lydi Petteris Eldhas, taip pat iš Švedijos į Vokietiją persikraustęs prieš keliolika metų ir garsėjantis kaip didelis Šiaurės Europos ir Berlyno džiazo jungčių entuziastas.

Kontrabosininkas, kompozitorius, grupių lyderis, prodiuseris – pernai mūsų festivalio publiką sužavėjęs muzikantas turi daugybę muzikinių skrybėlių, ir visos jos jam puikiai tinka.

Ne vieną muzikinį projektą įkūręs Petteris garsėja ir originaliu požiūriu į aranžavimo bei prodiusavimo technikas, neretai pasitelkdamas hiphopo muzikai būdingus ėjimus.

Iš viso to gimsta nuolat besivystantis, įdomių detalių kupinas skambesys, kuris juntamas ir „Y-OTIS“ albumuose. Nereikia stebėtis – tokio originalaus mąstymo muzikantams stovėti vietoje ir nesikeisti būtų beviltiškai nuobodu.

Kartu su Otisu ir Petteriu scenoje pamatysime britų klavišininką Daną Nichollsą, puikiai žinomą ir šokių bei elektroninės muzikos pasaulyje. Pakanka paminėti, jog jis yra muzikavęs ir su britų dramenbeiso žanro legenda Goldie.

Ne tik klavišinius, bet ir pučiamuosius instrumentus įvaldęs muzikantas, kūrėjas ir prodiuseris pasižymi dėmesiu socialiniam ir politiniam kontekstui, yra kolektyvo „Loop“ narys, gerai žinomas Londono, Kopenhagos ir Berlyno muzikos scenoje. Gamta, visuomenė,

kultūrinis identitetas – visa tai temos, artimos šiam muzikantui, kuris pasižymi ir įdomiais eksperimentais bei muzikiniais nuotykiais.

Pavyzdžiui, jis yra studijavęs klasikinę Indijos muziką, dirbęs su vizualiaisiais menais ir kinu, gavęs stipendiją kurti naujam muzikos instrumentui ir tuo tikslu atlikti tyrimus Afrikoje.

Kvarteto narys Jamie Peetas – vienas svarbiausių šių dienų Nyderlandų scenos būgnininkų. Ir su džiazo, ir su hiphopo bei kitų žanrų muzikantais ir grupėmis bendradarbiaujantis Jamie būgnais groja nuo penkerių metų amžiaus, o suaugęs greitai pelnė fantastiško muzikanto reputaciją.

Į jo talentą dėmesį jau atkreipė ne tik daugelis Nyderlandų muzikos žvaigždžių, bet ir pasaulinės garsenybės iš JAV – Jamie grojo su populiariuoju dainininku Gregory Porteriu, taip pat – kompozitoriumi, pianistu ir režisieriumi Krisu Bowersu.

Kaip ir kiti šios grupės nariai, Jamie priklauso veržliai ir eksperimentuojančiai muzikantų kartai, kuri efektingai derina džiazo ir elektroninės muzikos garsus.

„Tikėkitės to, ko visiškai nesitikėjote“, - kartais sakoma apie muziką, kurią tiesiog per sudėtinga aiškiai apibūdinti žodžiais. Jei „Vilnius Mama Jazz“ programoje yra koncertas, kuriam ši frazė geriausiai tinka, „Y-OTIS“ jos tikrai nusipelno. Neabejoti galime dėl vieno – po koncerto šios muzikos gerbėjų Lietuvoje tikrai padaugės, nes nesusidomėti ja tiesiog neįmanoma.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Datos

Rodyti daugiau

Kūrėjai

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.