Valters SĪLIS

Valteris Sīlis (g. 1985) 2010 m. baigė teatro režisūros studijas Latvijos kultūros akademijoje. 2011-aisiais jis jau buvo puikiai pažįstamas gimtosios šalies teatre: įdomus ir itin produktyvus kūrėjas per pastaruosius trejus metus sukūrė kelis spektaklius įvairių Latvijos teatrų scenose. V. Sīlio spektaklių centre – skausmingi ir „nepatogūs“ Latvijos istorijos epizodai, pristatomi stereotipų ir išankstinių nuostatų nesuvaržyta, subtiliai žmogiška ir netikėtu humoru pratrūkstančia teatrine kalba.

V. Sīlis sėkmingai dirba ne viename nepriklausomame teatre („Dirty Deal“ teatras, Gertrūdos gatvės teatras), čia nuolat tobulėja ir kaip režisierius, ir kaip atlikėjas, tuo pat metu spėja režisuoti klasikines latvių pjeses bei šiuolaikinės pasaulio dramaturgijos kūrinius Latvijos nacionalinio teatro scenoje.

Drauge su idėjiniu bendražygiu, jaunu latvių dramaturgu Jāniu Balodžiu (g. 1987) V. Sīlis scenoje tyrinėja naujausias Latvijos politinio, ekonominio, socialinio gyvenimo aktualijas bei nesenus istorinius įvykius, nušviesdamas mažai žinomus ar net nežinomus faktus ir atskleisdamas paradoksalias jų savybes. Teatre „Dirty Deal“ jųdviejų sukurtas spektaklis „Visi mano prezidentai“ („Visi mani prezidenti“, 2011) pasakojo apie tris paskutinius nepriklausomybę atgavusios Latvijos valstybės vadovus. Politikos ir gamtosaugos klausimus režisierius kėlė kitame spektaklyje – „Marupytė“ (2012), pavadintame ekologinę katastrofą patyrusios upės Rygoje vardu, o „Nacionalinį plėtros planą“ (2012) sukūrė pagal 2014–2020 m. strateginį Latvijos valstybės planą.

Svarbiausią Latvijos teatro apdovanojimą, lietuviško „Auksinio scenos kryžiaus“ atitikmenį „Spēlmaņu nakts“ (latv. – artistų naktis), V. Sīlis pirmą kartą pelnė 2009 m. spektaklių vaikams ir jaunimui nominacijoje (už spektaklį „Apie mamas“). Tais pačiais metais jaunasis kūrėjas buvo pastebėtas ir kaip režisierius bei nominuotas geriausio metų režisūrinio debiuto kategorijoje.

Nuo 2009-ųjų V. Sīlis nuolat patenka į „Spēlmaņu nakts“ apdovanojimų pretendentų sąrašus. 2011 m. jis pelnė geriausio nacionalinės dramaturgijos pastatymo prizą už spektaklį pagal Jānio Balodžio pjesę „Visi mano prezidentai“ (2011), o 2012-aisiais – geriausio nacionalinės dramaturgijos pastatymo prizą už spektaklį „Legionieriai“ Gertrūdos gatvės teatre (2011). Šis V. Sīlio spektaklis, paties autoriaus vadinamas „diskusija su trupučiu muštynių“, Vilniuje buvo parodytas festivalio „Sirenos 2013“ programoje.

Valters SĪLIS
Režisierius