LAIMĖS RESPUBLIKOJE (Šiuolaikinės dramaturgijos skaitymai '17)

  • Režisierius

    Mantas JANČIAUSKAS

  • Salė

    Mažoji salė

  • Premjeros data

    2017 m. birželio 23 d.

  • Renginys nemokamas

Apie

Martin Crimp (Didžioji Britanija)

LAIMĖS RESPUBLIKOJE

Pjesę iš anglų kalbos vertė Marius Burokas

 

Skaitymo režisierius – Mantas Jančiauskas

Pjesę skaitoAlgirdas Gradauskas, Rasa Samuolytė, Adelė Šuminskaitė, Rimantė Valiukaitė, Šarūnas Zenkevičius.

„Laimės respublikoje“ (In the Republic of Happiness, 2012) – trijų dalių „kalėdinė“ pjesė (čia po žodžio „kalėdinė“ turėtų girdėtis pašaipus šėtoniškas girto Kalėdų Senelio juokas) su dainuojamaisiais (ir taip pat labai kandžiais) intarpais. Kai kurie kritikai vadina šią pjesę modernia Dante’s „Dieviškosios komedijos“ interpretacija (I dalis – Pragaras, II dalis – Skaistykla, III dalis – Rojus), pašiepiančia šiuolaikinį savojo „aš“ sureikšminimą, tiesiog apsėdimą savimi.

Vertėjas Marius Burokas „Pradžioje matome šešių asmenų šeimą, susėdusią kalėdinės vakarienės. Jų gyvenimas vaizduojamas kaip nykus ir pasigailėtinas pragarėlis (nes pragaras – per daug didingas jiems žodis). Visi jie turi vienas kitam pretenzijų ir savo paslapčių. Čia svarbus kartų skirtumas, nesusikalbėjimas, gimdantis konfliktą. Vėliau tie patys aktoriai vaidina penkis neįvardintus asmenis, esančius kažkokiame moderniame psichoterapijos ar „nušvitimo“ seminare (galbūt tai ta pati šeima?). Jie nuolat kalba apie tai, kaip „atsikratyti traumų“, kaip „atrodyti puikiai ir gyventi amžinai“, jų šneka primena hipnotinius saviįtaigos vaizdo klipus. Tipiškas ezoteriškai-psichologinis šiuolaikinio pasaulio pamišimas. Pjesės pabaigoje du jos herojai atvyksta į savo „laimės respubliką“, kur viskas gražu, gera, kur šilta ir šviesu. Bet jie, žinoma, neatrodo laimingi – jie sutrikę, apimti baimės dėl artėjančios mirties ir siaubo dėl galimos senatvinės silpnaprotystės. Per tariamai linksmas daineles ir tuščius dialogus čia labai ryškiai pajaučiamas egzistencinio siaubo, gyvenimo tuštumos ir meilės troškimo derinys.“ 

Martinas Crimpas (g. 1956 m. Dartforde) – garsus šiuolaikinis britų dramaturgas, priklausantis vadinamajai „in-yer-face“ britų dramaturgijos mokyklai. Ši mokykla garsėja šokiruojančiais, satyriniais, nepatogias temas liečiančiais, publiką į vaidybą įtraukiančiais kūriniais. M. Crimpo pjesės pasižymi dygiais ir kandžiais dialogais, atsiribojimu nuo emocijų, niūroku požiūriu į žmonių santykius.

Po skaitymo vyks aptarimas-diskusija.

Kūrėjai

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.