Versmė 2016

Apie dramaturgijos festivalį „Versmė“, konkursą ir kūrybines dirbtuves jauniesiems dramaturgams

„Ar išdidžiai šypsodamiesi klausytumės, kaip koks nors Kongo žynys krauju pasruvusiomis akimis porina sapną primenančią abrakadabrą, ar rafinuotai mėgautumės subtiliais mistiko Laodzi poezijos vertimais, ar kartkartėmis įkąstume kietą Tomo Akviniečio samprotavimų riešutą, ar staiga pagautume nuostabią keistos eskimų pasakos prasmę, - visada ten rasime vieną pavidalus mainančią, bet nuostabiai patvarią istoriją <...>. Visur, kur gyvena žmonės, visais laikais ir visokiausiomis sąlygomis klestėjo mitai, ir jie buvo gyvas įkvėpimo šaltinis viskam, ką tik žmogus kurdavo kūno ir dvasios pastangomis“.

Joseph Campbell

Lietuvos nacionalinis dramos teatras skelbia dramaturgijos idėjų konkursą, kurio metu trims kompetentingos vertinimo komisijos atrinktiems autoriams bus suteikta galimybė kurti LNDT scenoje pristatytiną pjesę kūrybinėse dirbtuvėse su Piotru Gruszczynskiu ir Sigitu Parulskiu.

Jaunieji autoriai kviečiami savo būsimųjų tekstų pagrindu rinktis mitą (gr. Μύθος, pasakojimas, padavimas) ir pasitelkiant klasikinės literatūros kūrinius ar šiuolaikines mito interpretacijas  konstruoti autentišką pasakojimą geriau ar mažiau žinomais siužetais bei plėtoti savo idėją kūrybinėse dirbtuvėse. Rašantiesiems siūloma per konkrečius mitologinius personažus ar žinomų mitų naratyvus perteikti šiandieninės tikrovės atspindį.

Dr. Piotras Gruszczynskis (1965 m.) – žinomas lenkų teatro kritikas ir dramaturgas, nuo 2008 m. dirbantis su „Nowy Teatr“, vadovaujamu režisieriaus Krzysztofo Warlikowskio. Jiems bendradarbiaujant gimė tokie spektakliai kaip „(A)pollonia“, „Pabaiga“, „Kabaret Warszawski“ ir „Prancūzai“. P. Gruszczynskis – pirmosios naujojo lenkų teatro analizės ir interviu knygos su K. Warlikowskiu autorius. Šiuo metu režisieriaus Mariuszo Trelińskio statomos operos „Tristanas ir Izolda“, koprodiusuojamos Nacionalinio operos teatro Varšuvoje ir Metropolitan operos Niujorke, dramaturgas, taip pat seminaro, skirto naujoms Europos teatro tendencijoms, bei kūrybinių dirbtuvių teatro kritikams Varšuvos teatro akademijoje vedėjas.

Sigitas Parulskis (1965 m.) – poetas, prozininkas, dramaturgas, eseistas, vertėjas. Vilniaus universitete baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas. Išleido kelias poezijos knygas, parašė pjesių ir scenarijų teatrams, kelių esė rinkinių ir romanų autorius, Nacionalinės premijos laureatas. S. Parulskis Vilniaus universitete ir Vilniaus dailės akademijoje veda kūrybinio rašymo seminarus, jo kūryba periodikoje ir atskirais leidiniais skelbta rusų, anglų, latvių, suomių, lenkų, čekų, prancūzų, vokiečių, graikų, švedų, italų ir kt. kalbomis.

Pasak naujojo LNDT dramaturgo Rolando Rastausko, „teatras nuo pat savojo atsiradimo ne tik rėmėsi mitais, bet ir juos generavo, kūrė savą mitologiją. Taip gimė Hamleto ir paties Shakespeare'o, Antonino Artaud ir Jerzy`o Grotowskio,  Vladimiro Vysockio ir Juozo Miltinio mitai“.

 

Pjesių skaitymai vyks 2016 m. spalio mėnesį „Versmės“ festivalyje.

Komisija (prof. Leonidas Donskis, Rolandas Rastauskas, dr. Aušra Martišiūtė, dr. Jūratė Čerškutė, dr. Gabrielė Labanauskaitė) vertina gautas paraiškas iki balandžio 15 d., tada paskelbiami trys atrinktieji dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, jiems skiriama užduotis, kurią reikia parengti iki gegužės mėn.

Pirmas kūrybinių dirbtuvių etapas vyks 2016 m. birželio-liepos mėn. Jame dalyvauja visi atrinktų pjesių idėjų autoriai ir LNDT pakviestieji dramaturgai.

2011 m. dramaturgijos festivalį „Versmė“ pirmą kartą papildė kūrybinės dirbtuvės jauniesiems dramaturgams. Lietuvos nacionalinis dramos teatras penkiems „Versmės“ konkurso metu atrinktiems autoriams surengė kūrybines dirbtuves, kurias vedė vengrų dramaturgė ir nepriklausoma prodiuserė Anna Lengyel (PanoDrama). LNDT ir jaunųjų dramaturgų bendru požiūriu – tokios kūrybinės dirbtuvės sėkmingai papildo dramaturgijos konkurso formatą, tad siekiama, atsispyrus nuo gerosios praktikos ir neatsisakant naujų ieškojimų, tęsti jaunųjų dramaturgų edukaciją bei puoselėti Lietuvos dramaturgijos kūrimą.

 

Konkurso sąlygos:

-       Konkurse dalyvauti kviečiami jauni (iki 35 m.) kūrėjai, kurių tekstai dar nebuvo pristatyti profesionalių Lietuvos teatrų scenose;

-       Konkursantai prašomi pateikti trumpus pjesių idėjų pristatymus (iki 2 psl.) mito tema, neilgas (2-3 puslapių) savo ankstesnės/dabartinės kūrybos tekstų ištraukas ir CV (iki 2 psl).

-       Pjesių idėjų pristatymų, tekstų ištraukų ir CV laukiama iki kovo 15 d. adresu versme@teatras.lt; jei kiltų klausimų dėl konkurso sąlygų ar kitų aspektų, norinčiuosius kviečiame kreiptis irgi šiuo adresu.

Pjesių skaitymai bus pristatyti spalio mėnesį „Versmės“ dramaturgijos festivalio metu.

Konkurso ir kūrybinių dirbtuvių eiga:

Komisija vertina gautas paraiškas iki balandžio 15 d., kada paskelbiami trys atrinktieji dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, jiems duodama užduotis, kurią reikia parengti iki gegužės mėn.

Pirmoji kūrybinių dirbtuvių dalis vyks penkias dienas birželį/liepą (dienos bus patikslintos). Jose turi dalyvauti  visi atrinktųjų pjesių idėjų autoriai.

Iki gegužės vidurio atrinktųjų tekstai užduočiai verčiami į lenkų kalbą ir siunčiami P.Gruszczynskiui.

-       Birželį/liepą – kūrybinės dirbtuvės.

P.Gruszczynskio dirbtuvės: gautų užduočių atlikimo aptarimas, supažindinimas su užsienio dramaturgijos pavyzdžiais, jų analizė, idėjų plėtojimas;

II savaitė

Savarankiškas darbas.

III savaitė

S.Parulskio dirbtuvės: darbas su tekstu, taip pat, žinoma, ir idėjomis pjesėms, turimos medžiagos aptarimas ir plėtojimas, pastabos, tobulinimas.

IV savaitė

Tekstų rašymas konsultuojantis su P.Gruszczynskiu ir S.Parulskiu;

-       Rugpjūtis – savarankiškas darbas ir tekstų vertimas į lenkų kalbą.

-       Rugpjūtis/rugsėjis:

I savaitė: P.Gruszczynskio dirbtuvės. Parašytų tekstų scenai aptarimas, pastabos, komentarai, tobulinimas.

II savaitė: S.Parulskio dirbtuvės. Parašytų tekstų scenai aptarimas, pastabos, komentarai, tobulinimas.

III savaitė: Repeticijų su aktoriais pradžia:

-       Rugsėjis-spalis: repeticijos, pjesės tobulinimas.

Spalis-lapkritis – vieši pjesių skaitymai, aptarimuose dalyvauja S. Parulskis ir P. Gruszczynskis.