OIDIPO MIESTAS (Naujosios dramos dienos 2014; videoperžiūra)

Apie

 

Pagal Sofoklio, Euripido ir Aischilo kūrinius

Dramaturgas – Johnas von Düffelis (Vokietija)

Režisierius – Stephan Kimmig (Vokietija)

 

„Naujosios dramos dienose 2014“ bus pristatytas Vokietijos teatro „Deutsches Theater“ spektaklis „Oidipo miestas“ („Ödipus Stadt“), jo premjera įvyko 2012 m. rugpjūtį.

Labdakidų šeimos – Tėbų karaliaus Labdako palikuonių – prakeikimas yra vienas svarbiausių antikinių Graikijos mitų, taip pat ir dalis teatro ištakų. Trys didieji graikų tragedijų rašytojai Sofoklis, Euripidas ir Aischilas parašė kūrinius apie šiuos mitinius asmenis. „Oidipas Karalius“, „Septynetas prieš Tėbus“, „Finikietės“ ir „Antigonė“, sujungti kartu, sukuria Oidipo karaliaus, jo besivaržančių sūnų Eteoklio ir Polineiko, dukterų Antigonės ir Ismenės šeimos sagą. Kartu šis kūrinys atskleidžia ir Tėbų miesto, glaudžiai susijusio su šios šeimos likimu, istoriją. Šioje valdovų šeimos sagoje vaizduojamos jų nesėkmės, ydos, žlugimas, čia smurtas gimdo smurtą, galia kelia pavydą, o baimė maitina baimę. Netgi Kreontas, išmintingas valdovas ir valstybės pareigūnas, perėmęs valdžią po visų žudynių, savo silpnumą bando kompensuoti griežtumu. Taip elgdamasis jis sunaikina miestą, kurį turėjo apsaugoti.

Naujas šių veikalų vertimas teatre „Deutsches Theater“ Tėbų ir jų valdovų istoriją pateikia kaip trilogiją. Šis trijų dalių žygis katastrofos link leidžia mums pažvelgti už individualių tragedijų ir pamatyti humaniškumo, galios ir mito susijungimą.

 

Kritikų atsiliepimai

Šiame spektaklyje įtikina įnirtingas minimalizmas, žodžiai, žvilgsniai ir gestai kerta kaip kalavijai, o emocijos sproginėja. Oidipą vaidinantis Ulrichas Matthesas savo monologus transformuoja į garsinę dramą, kupiną išpuikimo, panikos ir siaubo. (...) Jo svainis Kreontas visada šalia jo, jis tampa pačiu sudėtingiausiu veikėju. Kreontas atrodo tikra Oidipo priešingybė: jį vaidina moteris, jis apsirengęs juodai ir bent jau iš pradžių tai racionalus, tvirtai ant žemės stovintis personažas. Susanne Wolff vaizduoja šį netrukus paaukštinimo sulauksiantį pareigūną kaip žmogų, kurio siautulinga tuštybė priveda iki save žalojančios egomanijos. (...) Idėja naivi, bet realizuota įtikinamai. Nes Kimmigas režisuoja nuolankiai sekdamas antikinėms tragedijoms ir remdamasis įspūdinga kūrybine komanda.

Irene Bazinger, „Frankfurter Allgemeine Zeitung“

Tai drama apie prakeiktą šeimą, panašią į Atrėjo giminę, ir paslaptis, susijusias su kraujomaiša ir karu. Pirmiausia ji kalba apie valstybės, religijos ir vaikiško tikėjimo priežastis, nes nepaisant naujojo karaliaus Kreonto įstatymų, Antigonė planuoja palaidoti savo brolį Polineiką, kuris žuvo kovodamas už sukilėlius, bet kartu tai pjesė apie laisvę ir teisingumą, kaltę ir atpirkimą. Nors tekstas sutrumpintas, niekam jame nepritrūksta dėmesio. Todėl spektaklis ir yra toks intelektualus.

Peter von Becker, „Der Tagesspiegel“

 

Lapkričio 13 d. 17 val. LNDT Mažojoje salėje – „Deutsches Theater“ spektaklio „Oidipo miestas“ videoperžiūra, po jos apie šį spektaklį pasakos jo dramaturgas Johnas von Düffelis („Deutsche Theater“). Renginys nemokamas. 

Kūrėjai

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.