POKALBIAI NE APIE TEATRĄ tema „Kol atmintis mus išskirs“

  • Režisierius

    - -

  • Trukmė

    1 val. 30 min.

  • Salė

    Vilniaus politikos analizės institutas

  • Renginys nemokamas

Apie

80-ąjį sezoną Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) kviečia į atsinaujinusius „Pokalbius NE apie teatrą“, kurie dėl LNDT rekonstrukcijos šį sezoną vyks Vilniaus politikos analizės institute (Didžioji g. 5, Vilnius). Diskusijas įvairiomis temomis moderuos šio instituto medijų analizės programos vadovas, publicistas Donatas Puslys. Nuo šiol diskusijos vyks ketvirtą mėnesio ketvirtadienį. Be to, prieš kiekvieną pokalbį bus trumpas pasakojimas (story-tellingas), kuris supažindins su tema. Šią dalį ves aktorius ir režisierius Paulius Tamolė.

Pirmoji ciklo diskusija, kuri vyks rugsėjo 26 d., bus skirta istorinės atminties problematikai. Kodėl diskusijos apie mūsų XX amžiaus istoriją kartais virsta audringu susipriešinimu, paminklų, atminimo lentelių ar gatvių pavadinimų karais? Ar dabartinė istorijos politika vienija, ar skaldo visuomenę? Ar turime laisvę turėti savo tiesą? Ar vienodai vertiname totalitarinių režimų nusikaltimus žmoniškumui ir ar vienodai priimame visų savo piliečių kančias nesikirstydami jų į savas ir svetimas? Ar sugebame pripažinti, kad savo istorijoje buvome ne tik didvyriai ir aukos, bet ir prasikaltusieji? Apie visa tai diskutuosime su Lietuvos istorikais ir visuomenininkais. Ši diskusija siesis su viso 80-ojo sezono tema – „30 laisvės metų“.

Pasibaigus populiariam serialui „Sostų karai“, Lietuvoje prasidėjo lentų karai. Kaip niekada anksčiau visuomenė galėjo įsitikinti, kad istorija nėra tik apie tuos, kurie buvo prieš mus, tačiau ir mus pačius, kuriems tenka atsakomybė pažinti praeitį ir ją įvertinti. Kodėl tie vertinimai, ypatingai kalbant apie juodžiausius Antrojo pasaulinio karo okupacijų metus, neretai ne vienija, o vis dar skaldo ir poliarizuoja visuomenę? Kaip, perfrazuojant istorinės atminties tyrinėtojos Aleidos Assmann žodžius, pajudėti iš „neprigirdinčiųjų dialogo“ situacijos, kuri verčia mus gyventi rusenančio „pilietinio atsiminimų karo“ sąlygomis? Koks uždavinys čia tenka švietimo sistemai, istorikams ir galiausiai apie moratoriumus, istorinės atminties komisijų ir forumų būrimą kalbantiems politikams?

Praėjusį rudenį Lietuvoje viešėjęs popiežius Pranciškus rugsėjo 23 dieną, kai minime Vilniaus geto sunaikinimo ir Lietuvos žydų genocido dieną, kalbėjo apie taip, kaip svarbu yra laiku „atpažinti pražūtingas užuomazgas, pasirodančias įvairiais pavidalais, atrofuojančiais to nepatyrusių kartų širdis, kad nepasiduotume sirenos giesmių vilionėms“. Ar išgirdome šiuos popiežiaus žodžius?

Diskusijoje dalyvaus kultūrininkas ir publicistas Vytautas Toleikis, žurnalistė Liudvika Pociūnienė

 

 

Kūrėjai

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.