Mažoji salė
Renginys nemokamas
Po skaitymo Mažosios salės fojė vyks diskusija, kurią moderuos teatrologas Andrius Jevsejevas. Kava visus susirinkusius vaišins CAFFEINE.
Matas Vildžius „Įsiliejimai“
Režisierė – Uršulė Bartoševičiūtė
Kompozitorė – Maria Paskevic
Aktoriai: Albinas Kėleris, Justina Nemanytė, Emilis Pavilionis, Elžbieta Latėnaitė, Eglė Agota Matulytė, Martynas Gucevičius, Skomantas Duoplys, Gintautas Ulmis.
„Nepriklausomi 18-18“ – tai bendros Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatro ir Torunės Wilamo Horzycos vardo teatro (Lenkija) dramaturgų kūrybinės dirbtuvės, skirtos Lietuvos ir Lenkijos – dviejų kaimynių, šįmet mininčių Nepriklausomybės atkūrimo šimtmetį – bendrų istorinių, kultūrinių ir socialinių procesų analizei ir meninei refleksijai.
Atranka į kūrybines dirbtuves vyko konkurso būdu. Dramaturgų ir profesionalių scenos meno vertintojų pagrindu abiejuose teatruose sudarytos ekspertų komisijos išrinko po tris „Nepriklausomų 18-18“ dalyvius iš Lietuvos ir Lenkijos: Alicją Kobielarz, Hubertą Sulima ir Martyną Wawrzyniak iš Lenkijos ir lietuvius Dovilę Katiliūtę, Ingridą Ragelskienę bei Matą Vildžių.
Pirmasis dirbtuvių etapas vyko 2018 m. gegužę Torunėje, tarptautiniame teatro festivalyje „Kontakt“.
Kūrybinių dirbtuvių dalyvius kuravo ir konsultavo patyrę profesionalūs dramaturgai Marius Ivaškevičius (Lietuva) ir Jolanta Janiczak (Lenkija). Rugpjūtį „Nepriklausomi 18-18“ persikėlė į Miltinio teatrą ir toliau plėtojo savuosius tekstų scenai projektus šiandieninių Lietuvos ir Lenkijos santykių ir abiejų šalių Nepriklausomybės atkūrimo 1918 m. tema. Trečiasis kūrybinių dirbtuvių etapas ir dramaturginių tekstų viešas pristatymas įvyks lapkritį Vilniuje Lietuvos nacionalinio dramos teatro rengiamame Šiuolaikinės dramaturgijos festivalyje „Versmė“ ir gruodį J. Miltinio dramos teatre.
Kūrybinių dirbtuvių temą dalyviai interpretavo skirtingai. Du tekstai buvo kuriami pagal dokumentinę medžiagą: lenkė Martyna Wawrzyniak pjesėje „Nepriklausomi 18-18“ žaismingai ir autoreflektyviai tyrinėja nedaug kam žinomo „Karūnos ir Lietuvos moterų ratelio“ – 1886 m. Varšuvoje įkurtos slaptos moterų organizacijos, kurios tikslas buvo parengti moteris karui dėl abiejų šalių nepriklausomybės – veiklą. Ingridos Ragelskienės pjesėje „Antrarūšis“ nagrinėjamas teisininko, politinio veikėjo, 1918 m. Lietuvos nepriklausomybės akto signataro, pirmojo nepriklausomos Lenkijos prezidento brolio Stanislovo Narutavičiaus gyvenimo paskutinysis dešimtmetis, apie kurį autorė pasakoja iš šiandien Lenkijoje gyvenančio jo proanūkio perspektyvos. Alicjos Kobielarz pjesės „Bloknotas 18-18“ veikėja – aštuoniolikametė lenkaitė Alicja, gimusi Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Ji turi ir savotišką antrininkę – lietuvaitę Aušrą, gimusią vasario 16-ąją. Žongliruodama kultūriniais, visuomeniniais ir politiniais kontekstais, pjesės autorė mėgina ieškoti rimtų atsakymų į jaunatviškus klausimus, susijusius su jos pačios sociokultūrine tapatybe. O Dovilė Katiliūtė savosios pjesės „Kastingas“ herojus suburia į aktorių atranką bendram lenkų ir lietuvių filmui pavadinimu „Abiejų tautų respublika“, kurio filmavimo metu pjesės personažai mėgina įveikti aibę trikdžių, problemų ir nesutarimų, trukdančių darniai judėti link bendro kūrybinio tikslo.
Lietuvos nacionalinio dramos teatro rengiamame dramaturgijos festivalyje „Versmė“ pristatomi dviejų autorių, šiuo metu esančių arčiausiai galutinės savųjų pjesių versijos, tekstų skaitymai. Mato Vildžiaus pjesėje „Įsiliejimai“ (rež. Uršulė Bartoševičiūtė) dviejų tautų konfliktas nagrinėjamas mikrolygiu: eiliniame daugiabučio kieme, ant eilinio suolelio kasdien susitinka keturi veikėjai: senas lenkas, jauna lietuvė moteris, jos globotinis sutrikusio intelekto berniukas ir jo žaislas – paprasčiausia lenta su ūsais. O Huberto Sulimos pjesėje „Litwa Is My Life“ (rež. Andrius Jevsejevas) bandoma pakilti virš nacionalistinės pasaulėjautos, istorinių ir kultūrinių konfliktų, gilintis į ikikrikščionišką istoriją, savotišką gamtos tvarką, kurios akivaizdoje lenkų ir lietuvių kultūriniai ir politiniai nesutarimai tampa beprasmiai ir provokuoja ieškoti naujo, alternatyvaus socialinio bendrabūvio.
Bendrą Panevėžio J. Miltinio dramos teatro ir Torunės W. Horzycos teatro dramaturgijos kūrybinių dirbtuvių projektą „Nepriklausomi 18-18“ remia Lietuvos kultūros ministerija ir Adomo Mickevičiaus institutas Lenkijoje.
Rėmėjai:
Artimiausi spektakliai
SPALIS
Data/Laikas | Spektaklis | |
---|---|---|
11 (pn)/18:00 | Birutė Kapustinskaitė. SIBIRO HAIKU | Atšaukta <p>Gerbiami žiūrovai,</p> <p><strong>2024 m. spalio 11 d. 18 val. planuotas spektaklis SIBIRO HAIKU, rež. Augustas Gornatkevičius, nebus rodomas Anykščių kultūros centre. </strong></p> <p>Grąžinti bilietus, pirktus elektroniniu būdu, ir atgauti pinigus, galima užpildžius bilietų grąžinimo prašymą: <a href="https://www.ticketmarket.lt/lt/p/puslapis/ticket-market-bilietu-grazinimo-prasymas">https://www.ticketmarket.lt/lt/p/puslapis/ticket-market-bilietu-grazinimo-prasymas</a></p> <p>Kasos bilietų grąžinimas: bilietai grąžinami toje bilietų kasoje, kurioje jie buvo pirkti.</p> <p>Tai padaryti galima iki š.m. spalio 25 d.</p> <p>Atsiprašome už nepatogumus.</p> |
11 (pn)/19:30 | Pagal Ukrainos moterų pasakojimus. LIUDIJIMAI | Pirkti bilietą |
12 (št)/19:30 | KIM JURI pagal Haïlji „Parodymai“ | Pirkti bilietą |
Lietuvos nacionalinis dramos teatras. Gedimino pr. 4, Vilnius LT-01103. Tel. Nr. +370 645 85348, el. paštas:
© Lietuvos nacionalinis dramos teatras. Visos teisės saugomos. Born in Idea
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.