Kirsten DEHLHOLM

Kūrybos kelią pradėjusi nuo vizualiųjų menų, Kirsten Dehlholm (g. 1945) nuo 1977 m. specializuojasi scenos menų srityje. Ji yra viena šiuolaikinio Danijos teatro „Hotel Pro Forma“ įkūrėjų (1985).

K. Dehlholm yra ne tik idėjinė „Hotel Pro Forma“ vadovė – ji taip pat pati režisuoja spektaklius, operas, netradicinio formato teatro pastatymus ir performansus, skaito paskaitas ir dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse Danijoje bei kitose šalyse. „Hotel Pro Forma“ yra viena žinomiausių šiuolaikinio scenos ir vaizduojamojo menų kūrybinių organizacijų Europoje ir pasaulyje. Kiekvienas naujas „Hotel Pro Forma“ pastatymas yra naujas eksperimentas. Kiekvieną kartą scenos ar kitos netradicinės spektaklio rodymo vietos architektūra, o kartais ir kultūrinė tapatybė tampa spektaklio dalimi, bekūniu kūrinio „bendrautoriu“. „Hotel Pro Forma“ pastatymai kuriami menų sintezės pagrindu – scenoje susilieja vizualiųjų menų, architektūros, muzikos, kino, literatūros, mokslo ir skaitmeninių medijų išraiškos formos, o per vaizdo ir garso jungtį perteikiamos universalios šiuolaikinio pasaulio, žmonijos, kultūros evoliucijos temos.

„Hotel Pro Forma“ performansai ir spektakliai rodomi teatruose bei muziejuose, miestų aikštėse, kitose kultūrinėse erdvėse visame pasaulyje – nuo JAV iki Singapūro. „Hotel Pro Forma“ pasirodymai buvo surengti Bruklino muzikos akademijoje (Niujorkas, JAV), Venecijos bienalėje, festivaliuose  Berliner Festspiele Spielzeiteuropa bei BITEF (Belgradas, Serbija). Pati Kirsten Dehlholm  ir „Hotel Pro Forma“ yra pelnę daugybę prestižinių apdovanojimų, įsteigtų įtakingų Danijos ir kitų Europos šalių meno institucijų.

2011-aisiais Latvijos nacionalinėje operoje Kirtsen Delholm pastatė elektroninę operą „Karo suma“ („War Sum up“), kurioje tradicinio japonų teatro Noh tekstai atliekami pažangiausių vaizdo technologijų ir šiuolaikinės elektroninės muzikos kuriamo scenovaizdžio fone. Ne mažiau charakteringas kūrinys – 2009-aisiais Danijos karališkajame dramos teatre K. Dehlholm režisuota darvinistinių idėjų įkvėpta elektroninė opera „Rytoj, po metų“ („Tomorrow, in a year“), kurios muzikines kompozicijas kūrė ir atliko populiarus švedų elektroninės muzikos duetas „The Knife“. Šių metų spalio 18-ąją Poznanės didžiajame teatre įvyks naujausio K. Dehlholm ir „Hotel Pro Forma“ projekto premjera – novatoriškas Richardo Wagnerio operos „Parsifalis“ pastatymas.

Kirsten DEHLHOLM