Netekome iliuzijų meistrės. Mirė garsi danų menininkė Kirsten Dehlhom

Lietuvos nacionalinis dramos teatras liūdi dėl garsios danų režisierės Kirsten Dehlhom (1945 04 05 – 2024 07 10) mirties. Su šia menininke teatras bendradarbiavo 2012–2014 metais, kuomet buvo rengiamas spektaklis apie visatos stebuklus „Kosmosas+“ (premjera – 2014 03 14). 

Kūrybos kelią pradėjusi nuo vizualiųjų menų, Kirsten Dehlholm nuo 1977 m. daugiausiai kūrė scenos menų srityje. Ji buvo viena iš šiuolaikinio Danijos teatro „Hotel Pro Forma“ įkūrėjų (1985), idėjinė vadovė,  režisavo spektaklius, operas, netradicinio formato teatro pastatymus ir performansus, skaitė paskaitas, dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse Danijoje ir kitose šalyse. „Hotel Pro Forma“ buvo viena žinomiausių šiuolaikinio scenos ir vizualiojo meno kūrybinių organizacijų Europoje ir pasaulyje. Visi „Hotel Pro Forma“ pastatymai buvo ryškūs postdraminio teatro pavyzdžiai. Kiekvieną kartą scenos ar kitos netradicinės spektaklio rodymo vietos architektūra, o kartais ir kultūrinė tapatybė tapo kūrinio dalimi, bekūniu „bendraautoriumi“. „Hotel Pro Forma“ spektakliai buvo kuriami menų sintezės pagrindu – scenoje susiliedavo vizualiųjų menų, architektūros, muzikos, kino, literatūros, mokslo ir skaitmeninių medijų išraiškos formos, o per vaizdo ir garso jungtį perteikiamos universalios šiuolaikinio pasaulio, žmonijos, kultūros evoliucijos temos. Kirsten Dehlholm drauge su „Hotel Pro Forma“ kolegomis sukūrė ne vieną įsimintiną, pasaulinio pripažinimo sulaukusį spektaklį. „Hotel Pro Forma“ neturėjo savo patalpų, tinkamų spektakliams rodyti, ir daugelį projektų buvo įgyvendina bendradarbiaudama su kitais teatrais bei meno organizacijomis jų erdvėse. Po premjerinių rodymų „Hotel Pro Forma“ spektakliai ir projektai gastroliuodavo po pasaulį.  

LNDT sukurtą spektaklį „Kosmosas+“ Dehlholm vadino vienu didžiausių kūrybinių iššūkių. Spektaklio kūrimas prasidėjo 2012-ųjų pabaigoje „Hotel Pro Forma“ dirbtuvėse Kopenhagoje. Dehlholm su jungtine Lietuvos ir Danijos kūrybine grupe daugiau kaip metus formavo būsimo spektaklio vaizdinius, muziką ir dramaturgiją. 

Režisierė apie šį kūrinį sakė: „Mano spektaklio kūrimo principus visų pirma labai veikia mano kaip dailininkės patirtis. Aš esu lyg vaizdų kompozitorė. Mano kūriniuose forma ir turinys turi tapti nedaloma visuma. Siužetą pasakoja ir forma, ir turinys. Mes kaip žiūrovai viską suvokiame kaip bendrą įspūdį. Viskas tolygiai svarbu. Tačiau gerą rezultatą lemia saikas, proporcijos, skirtingų elementų orkestruotė. „Kosmosas+“ – apie visatos amžių, kilmę, apie galaktikų, mūsų saulės sistemos atsiradimą. Kas yra žvaigždė, kometa, baltoji nykštukė, raudonoji milžinė, pulsaras, supernova, kas yra juodosios skylės ir tamsioji materija, kas yra KMF – kosminių mikrobangų fonas – ir dar daugiau. Spektaklis – sceninė interpretacija – leidžia pažadinti kitokias įžvalgas nei, pavyzdžiui, knyga apie kosmosą. Sceninė interpretacija susijusi su mūsų suvokimu. Vaizdų, garsų, muzikos, teksto, šviesos ir aktorių vaidybos derinys pažadina jausmus, protą ir širdį. Sceninę interpretaciją išgyvename ne vieni, o kartu su daugeliu kitų protų ir širdžių. „Kosmosas+“ – spektaklis, kuriame naujai suvokiamas pats istorijos pasakojimas: jis yra informatyvus, meniškas ir kartu patrauklus. Tai ir filosofinių idėjų apie visatos begalybę rinkinys, ir mintys apie mūsų gyvenimą „čia ir dabar“.

Režisierė Kirsten Dehlhom, Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

 

 

Astronomas – Vytautas Rumšas, Fizikė II – Rasa Rapalytė, Fizikė I – Jolanta Dapkūnaitė, Filosofė – Vaiva Mainelytė, Filosofas – Ramutis Rimeikis. „Kosmosas+“, rež. K. Dehlholm, 2014. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

 

 Mėnulio mergaitė (kairėje), Fizikė I – Jolanta Dapkūnaitė (dešinėje). „Kosmosas+“, rež. K. Dehlholm, 2014. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

 

Astronomas – Vytautas Rumšas, Filosofė – Vaiva Mainelytė, Filosofas – Ramutis Rimeikis. „Kosmosas+“, rež. K. Dehlholm, 2014. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

 

 

Fizikė II Filosofė – Vaiva Mainelytė, Filosofas – Ramutis Rimeikis. „Kosmosas+“, rež. K. Dehlholm, 2014. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.