Lietuvos nacionalinis dramos teatras atveria atnaujintas erdves

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre rugsėjo 2 d. žiniasklaidos atstovams generalinis direktorius Martynas Budraitis pristatė naujas erdves – naują kavinę kasų erdvėje „Nacionalinė“, taip pat rūbinių zoną naujai suformuotoje erdvėje po vestibiuliu, buvo parodyta ir restauruota teatro fojė, į kurią sugrįžo originalios A. V. Nasvyčių parinktos spalvos krėslai, paveikslai, skulptūra „Versmė“, taip pat per premjerą bus atidarytas atnaujintas žiūrovų bufetas. Bene didžiausia naujiena, kad iš fojė nuo šiol yra įėjimas ir į Naująją salę, pastatytą buvusio vidinio kiemo vietoje. Salė turi 350 vietų. Žurnalistai galėjo apsilankyti pačioje salėje, kur vyko spektaklio „Soliaris 4“ repeticija. Žiūrovai čia laukiami jau nuo rugsėjo 9 dienos.

Buvo pristatytas ne tik atnaujintas pastatas, bet ir 82 sezono programa, prie kurios sudarymo prisidėjo meno vadovas Oskaras Koršunovas ir dramaturgas Marius Ivaškevičius.

„Dabartis yra tokia, kad esame kaip niekada susirūpinę ateitimi. Ateitis mums rūpi ne tik dėl Covid-19, keičiasi pasaulis – vyksta tektoniniai lūžiai. Todėl mūsų sezonas neišvengiamai yra futuristinis. Tai ir „Soliaris“, ir pagal Mariaus Ivaškevičiaus pjesę pastatytas spektaklis „Miegantys“.

Dramaturgas Marius Ivaškevičius sakė, kad darbas LNDT jam yra penkerių metų nuotykis, dalyvavimas istoriniame įvykyje – teatras stipriai ir fiziškai atsinaujina. „Norisi teatro, kuris ne tik mums būtų įdomus, bet ir skambėtų bent jau artimiausioje aplinkoje. Kas čia atėjo – aš, Koršunovas, tai nereikia tikėtis, kad tai bus gražiai sušukuotas teatras. Mano matymas toks, kad teatras turi būti tirštesnis už gyvenimą, jis turi būti provokuojantis, skandalingas, keliantis aistrų, išeinantis iš už teatro sienų“, – teigė Marius Ivaškevičius.

 

Būsimos 82 sezono premjeros:

 

Rugsėjo 9, 10, 11 d. – „Soliaris 4“, inspiruota Stanislavo Lemo romano „Soliaris“, rež. Grzegorz Jarzyna, dramaturgas Tomasz Spiewak.

Naująją Lietuvos nacionalinio dramos teatro salę rugsėjo 9, 10, 11 dienomis atidarys lenkų režisieriaus Grzegorzo Jarzynos spektaklis „Soliaris 4“ pagal Stanisławo Lemo kūrinį „Soliaris“, spektaklio dramaturgas – Tomasz Spiewak.

Jarzyna apie spektaklį: „Man soliaristika yra ne paties kosmoso, o visų pirma žmogaus psichikos tyrimų objektas. Kaip mes susikalbėsime su kitomis civilizacijomis, jei negalime susikalbėti tarpusavyje?“ Vaidina Nelė Savičenko, Martynas Nedzinskas, Rasa Samuolytė, Gytis Ivanauskas, Dainius Gavenonis, Kęstutis Cicėnas, Arūnas Sakalauskas ir Oneida Kunsunga.

 

Spalio 9, 10 d. „Nakties rašytojas“, rež. Jan Fabre, dramaturgė Miet Martens

Spektaklis-autoportretas. Naktį visame pasaulyje žinomas belgų tarpdisciplininis menininkas, dramaturgas, režisierius, choreografas ir dizaineris Janas Fabreʼas rašo ir piešia, o jo asmeniniai dienoraščiai sugeria mintis apie meną ir teatrą, apie gyvenimo prasmę, šeimą, seksą ir meilę, visą jo istoriją. Vaidina Martynas Nedzinskas.

 

Lapkričio 4, 5, 6, 7 d. „Miegantys“, režisierius Oskaras Koršunovas, dramaturgas Marius Ivaškevičius

„Miegančių“ veiksmas nukelia žiūrovą į 2109 metų Maskvą. Dėl globalaus atšilimo ir didelės populiacijos ėmus stigti gėlo vandens, vienas po kito įvyko du Pasauliniai Vandens karai, gyventojų  pertekliaus problema sprendžiama pasitelkiant genetikos atradimus – žmonės gyvena dviem pamainomis: viena pamaina 10 metų miega, o kita valdo pasaulį. Spektaklio veiksmas prasideda, kai iš miego prabunda trys seserys: Nastia, Maja ir Marija. Vaidina Aistė Zabotkaitė, Alvydė Pikturnaitė, Kamilė Petruškevičiūtė, Nelė Savičenko, Kęstutis Cicėnas, Algirdas Dainavičius ir kiti.

 

 

2022 m. pavasaris

 

Sausio mėnesį įvyks estų dramaturgo Martin Algus premjera „Sieros Magnolijos“, rež. E. Švedkauskaitė.

Vieno ryškiausių ir daugiausiai apdovanojimų pelniusio Estijos dramaturgo Martino Alguso  (g. 1973) pjesė „Sieros magnolijos“ pasakoja apie su priežiūros reikalaujančiu savo tėvu susidūrusią sėkmingai karjeros laiptais kopiančią moterį, kuri norėtų pamiršti tėvo smurto kupiną vaikystę. Pjesė skaityta 2020 m.  „Versmės“  festivalyje. Spektaklyje vaidina aktoriai Jolanta Dapkūnaitė, Dainius Gavenonis ir Ramutis Rimeikis.

 

 

Kovą Naujojoje salėje numatyta Lauryno Adomaičio „Boksas“, rež. A. Obcarskas (spektaklio koprodiuseris teatras „Utopia“)

„Boksas“ yra sportinė-mistinė kelionių drama apie dviejų kartų kovotojus, kurie prisilietė prie profesionalaus bokso sporto. Dviejų jaunų boksininkų –Saúlo ir Tsigano – akistata vietinės reikšmės klube įžiebia globalias ambicijas, kurios kartais peržengia fizinio pasaulio ribas. Jų kelionė atrandant savo kovotojo širdį tampa priemone seniems vilkams suvesti savo sąskaitas. Spektaklis apjungia įtempto siužeto dramą su realaus sporto elementais ir sukuria naują teatrinę patirtį.

Viena vertus, visuomenė kovotojus garbina kaip herojus, kita vertus, atstumia, kaltindama agresija. Tai yra proga sulaužyti Lietuvoje nusistovėjusius stereotipus apie kovos meną.

Vaidins Marius Repšys, Giedrius Savickas, Gediminas Rimeika, Kipras Mašidlauskas ir kiti.

 

 

Balandį planuojama parodyti Hanocho Levino „Krumą“, rež. Laura Kutkaitė. Tai Jaunųjų režisierių rezidencija dalis.

„Krumas“ – Izraelio dramaturgo, rašytojo, poeto ir režisieriaus Hanocho Levino (1943-1999) pjesė, pirmą kartą statoma Lietuvos nacionaliniame dramos teatre. „Krume“ sutinkame kaip niekada dabartinį melancholišką žmogaus būvį atliepiančius miegamojo rajono gyventojus, kurie jaučia, jog visuomet praleidžia savo paskutinius šansus.

Šiuo spektakliu atidaroma ir Mažoji salė, kuri bus skirta eksperimentams, jauniesiems režisieriams ir kameriniams aktorių darbams.

 

82 sezono spaudos konferencija. Nuotraukos Irmanto Gelūno.