Atidarėme Didžiąją salę
Ovacijos „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ kūrėjams. D. Matvejevo nuotr.
Gruodžio 1 d. vakare Didžiojoje salėje įvyko spektaklio „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti, ir dabar jau per vėlu“ premjera. Taksofone vilniečių išsakytomis mintimis paremtą operą pristatė trys partneriai: Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) ir prodiuserinė kompanija „Operomanija“.
Naudojame saulės energiją
Naujoji salė. D. Matvejevo nuotr.
Lietuvos nacionalinis dramos teatras vis dažniau kelia tvaraus teatro klausimus ir peržiūri savo veiklas, siekdamas tvarių ir ekologiškų sprendimų. 2024 m. pavasarį teatrui perduota dalis nutolusios saulės energijos elektrinės, kuri jau pradėjo veikti. Tikimasi, kad saulės jėgainė pagamins apie 90 proc. LNDT sunaudojamos elektros energijos.
Saulės jėgainė yra Biržų rajone ir jau prijungta prie ESO skirstomųjų tinklų, visa jos generuojama galia – 12 867,4 kW. Dalį šios jėgainės Lietuvos nacionalinis dramos teatras įsigijo įgyvendindamas Klimato kaitos programos lėšomis finansuojamą projektą „Nutolusios saulės elektrinės iki 550 kW galios įsigijimas LNDT“.
Surengėme konferenciją apie tvaraus teatro veiklą
Tvarumo forumą reziumavusi diskusija. D. Matvejevo nuotr.
Lietuvos nacionalinis dramos teatras balandžio 11 d. surengė pirmąjį teatrų tvarumo forumą, į kurį susirinkę scenos menų lauko profesionalai klausėsi užsienio ir Lietuvos kolegų pranešimų apie tai, kaip teatrai galėtų veikti gamtai draugiškesniais metodais.
Tvarumo iniciatyvas teatre pristatė Lozanos universiteto dėstytojas Darious Ghavam, Lježo teatro generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonathan Thonon, Chichesterio teatro festivalio techninis direktorius ir gamybos bei tvarumo vadovas Sam Garner-Gibbons. Pastarasis pristatė teatrui skirtą Žaliąją knygą. Ši knyga – tai tvarumo metodologijų ir gairių, kaip veikti tvariau, taupyti išteklius ir medžiagas visuma, kuri prieinama visiems internetu: https://theatregreenbook.com/
Konferencijos dalyviams buvo pristatyta LNDT savinanalizės studija, kurią atliko įmonė „Reformula“. Studijoje identifikuotos sritys, kurias reikia sustiprinti, kad teatras būtų tvaresnis. Vadovaudamasis šia studija, artimiausiu metu teatras nusistatys prioritetus trumpajam ir ilgajam laikotarpiui ir pradės įgyventinti rekomendacijas.
LNDT nuo 2022 m. prisijungė prie tarptautinio Tvaraus teatro aljanso žaliai aplinkos kaitai skatinti – STAGES. 14 užsienio partnerių vykdo tas pačias projekte numatytas veiklas: atlieka savo veiklos savianalizę, kuria spektaklį tvariais metodais, organizuoja meno ir mokslo rezidencijas, vykdo šviečiamąsias veiklas. 85 sezoną LNDT pristatė tvariais metodais sukurtą spektaklį „Pjesė gyvenantiems išnykimo laikais“, rež. Antanas Obcarskas, teatro režisierius ir tarpdisciplininis menininkas Paulius Markevičius pristatė instaliaciją „Ataka Fungus“.
LNDT aktorė Rasa Samuolytė apdovanota Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija
Rasa Samuolytė spektaklyje „Didvyrių aikštė“. D. Jacewski nuotr.
2023 metų vasario 14 d. aukščiausių šalies menininkams teikiamą apdovanojimų už įspūdingą aktorystės diapazoną ir įtaigą teatre bei kine gavo Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorė Rasa Samuolytė.
„Man visada sunku kurti naują vaidmenį. Pirmiausia, nenoriu įkliūti į tą patį, ką „jau moku“. Aš esu dėkinga ir laiminga, nes gyvenu tame laike, kai teatre atsirado kitos temos, kitos patirtys, kiti kriterijai. Mes esame išvaidinę nemažai šiuolaikinės dramaturgijos, kuri reikalauja visai kitokio supratimo. Anksčiau moteris aktorė turėjo būti aukšta, graži... Mano aktorinis gyvenimas susiklostė taip dėkingai ir laimingai, kad aš suvaidinau ir mergaitę, ir moterį, ir meilę...“, – yra sakiusi Rasa Samuolytė.
Aktorius Kirilas Glušajevas už vaidmenį „Raganosiuose“ pelnė Auksinį scenos kryžių
V. Raupelio nuotr.
Šiais metais vykusiuose Auksinių scenos kryžių apdovanojimuose Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektaklyje „Raganosiai“ Žano vaidmenį sukūręs Kirilas Glušajevas pelnė apdovanojimą už geriausią nepagrindinį vaidmenį.
Taip pat sveikiname MMLAB sukurto spektaklio „Gyvenimas – tai sapnas“, kuris nuo šiol rodomas LNDT Naujojoje salėje, kostiumų dailininkę Sandrą Straukaitę!
Apdovanojimams buvo nominuoti taksofono operos „Dalykai, kurių neišdrįsau pasakyti ir dabar jau per vėlu“ kūrėjai: Kamilė Gudmonaitė už režisūrą, Barbora Šulniūtė už scenografiją ir Juozas Valenta už kostiumus.
Apdovanojimą taip pat pretendavo gauti Laura Kutkaitė už spektaklį „Teiresijo krūtis“ (Pradedančioji menininkė / Pradedantysis menininkas), šioje kategorijoje nominuotas ir spektaklio „Gyvenimas – tai sapnas“ režisierius Gediminas Rimeika, o Augustas Gornatkevičius už spektaklius „Sibiro haiku“ ir „Taisykla“ buvo nominuotas Geriausio spektaklio vaikams ir jaunimui apdovanojimui.
Apdovanojimai kampanijai „Neik į teatrą“
„PR Impact“ apdovanojimai. Organizatorių nuotr.
84-ąjį Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezoną pristačiusi reklaminė kampanija „Neik į teatrą“, kurią sukūrė reklamos agentūra TRUTH, gegužės 7 d. „Verslo žinių“ organizuojamuose „Password“ apdovanojimuose pelnė prizą kaip efektyviausia mažo biudžeto įvaizdinė rinkodaros kampanija.
O birželio 7 d. geriausių komunikacijos projektų konkurso „PR Impact Awards 2024“ renginyje agentūra TRUTH ir LNDT sulaukė dviejų apdovanojimų: pirma vieta už „Drąsą komunikacijoje“ ir antra vieta už „Nuomonės formuotojų ir virusinę komunikaciją“.
„Teatras dažnai siūlo žvelgti į žaizdotesnes gyvenimo teritorijas, todėl praėjusį sezoną pradėjome apvertę visą sumanymą šmaikščiai siūlydami neiti į teatrą, nes ten bus stiprių patirčių, kurios ne visada malonios. Panašu, kad stipriausia patirtimi tapo pats pasiūlymas. Nesitikėjome tokio ažiotažo, bet norėjome, kad teatras atsidurtų dėmesio centre. Sveikiname reklamos agentūrą TRUTH ir visą LNDT rinkodaros skyrių suradus tiksliausią ištarą, kuri parodoksaliai tapo geriausiu pasiūlymu apsilankyti teatruose“, – teigia LNDT meno vadovai Kamilė Gudmonaitė, Antanas Obcarskas ir Eglė Švedkauskaitė.
Svarbi dovana žiūrovams ir darbuotojams
Lietuvos nacionaliniame dramos teatre yra įdiegti du gyvybes galintys išgelbėti defibriliatoriai: vienas – fojė prie Didžiosios salės, kitas – fojė prie Naujosios salės. Defibriliatoriai gali padėti atkurti sutrikusią širdies veiklą, kol laukiama greitosios medicinos pagalbos, ir padidinti tikimybę išgyventi. Abu jie nešiojami, tad galima nunešti į vietą, kurioje yra sunegalavęs asmuo. Defibriliatorių naudoti reikia tada, kai žmogus yra be sąmonės ir nekvėpuoja.
Automatinis išorinis defibriliatorius yra kompiuterinis prietaisas, kuris analizuoja širdies ritmą, atpažįsta sutrikimą ir išskiriamu elektros impulsu atkuria normalų širdies darbą. Aparatas pats skiria būkles, reikia ar nereikia defibriliuoti – naudoti jį yra saugu. Garsinės instrukcijos pasako, ką reikia daryti, todėl tokią pirmąją pagalbą suteikti gali bet kuris, net ir medicininio išsilavinimo neturintis žmogus. Žmonės skatinami nebijoti naudotis šiais prietaisais, nes pirmosios minutės nelaimės atveju yra labai svarbios – kuo anksčiau imamas gaivinti žmogus, tuo didesnė tikimybė išgelbėti gyvybę.
Už šią dovaną dėkojame UAB „Infes“
Naujos kavinių erdvės
Šį sezoną žiūrovai jau vėl gali lankytis naujai atidarytoje teatro kavinėje „Šampaninė“, o neseniai pakvietėme į dar vieną kavinę „3 mūzos rooftop bar“ – šį kartą LNDT terasoje, nuo kurios atsiveria nuostabūs Vilniaus vaizdai.
„3 mūzos rooftop bar“ nuotr.