Apie festivalį

„Versmės“ virsmai

 

Šiemet „Versmė“ kitokia. Prie meninės festivalio komandos prisijungus LNDT dramaturgui Mariui Ivaškevičiui, festivalio struktūra ir veikla ėmė kisti. Mes ir toliau plėtosime nacionalinę dramaturgiją, skatinsime jos sklaidą ir Lietuvos auditoriją supažindinsime su šiuolaikinės dramaturgijos tendencijomis, bet tą darysime kiek kitaip. Ambicingiau.

 

Kasmet festivalis žvilgsnį nukreipia į šalį viešnią ir jos dramaturgijos vertimus pristato skaitymuose. Nuo šiol ketiname pradėti abipusį bendradarbiavimą – pjesių mainus. Tai reiškia, kad šalies viešnios teatruose bus rengiami lietuvių pjesių skaitymai. Šį sezoną mainų idėja yra plėtojama su Suomijos nacionaliniu teatru. Tikimės, kad tai bus dar vienas būdas pristatyti Lietuvos dramaturgus tarptautinėje teatro erdvėje, skatinti lietuvių dramaturgijos sklaidą ir lietuvių pjesių vertimus. O kas žino, galbūt kai kurie iš šių skaitymų ateityje taps spektakliais.

 

Didžiausias pokytis įvyks konkurso srityje. Lig šiol kvietėme jaunuosius dramaturgus į kasmetinį konkursą, kurio laimėtojai pusę metų turėjo galimybę dirbti mentorystės programoje su Lietuvos ar užsienio dramaturgais plėtodami savo pjeses. Užbaigti kūriniai buvo pristatomi festivalyje. Nuo šiol bus organizuojamas nacionalinės dramaturgijos konkursas, kuris kvies ne tik jaunuosius kūrėjus, bet ir „į stalčių“ savo idėjas kaupiančius patyrusius dramaturgus.

 

Pakito ne tik įprastinis festivalio sumanymas, bet ir jo turinys. Šiemet vietoj konkrečios temos svarstėme apie dramaturgiją apskritai – kuo dramaturgija skiriasi nuo pjesės, o dramaturgas nuo pjesės autoriaus, kaip skiriasi šių dviejų tekstų rašymo principai? Todėl šių metų programoje išvysite tris kiek kitokiu principu plėtotas dramaturgijas ir tris verstines suomių pjeses.

 

Dramaturgė Virginija Rimkaitė su režisieriumi Pauliumi Ignatavičiumi ruošia pjesės „Patina“ skaitymą. Dalyvaudama būsimo skaitymo repeticijose dramaturgė padeda režisieriui ir aktoriams suprasti tai, ką ji turėjo galvoje užrašydama konkrečia personažo frazę, plėtodama vieną ar kitą siužetinę liniją.

 

Bendradarbiaudamas su teatru „Utopia“, LNDT pristato režisieriaus Antano Obcarsko ir dramaturgo Lauryno Adomaičio kuriamą būsimo spektaklio eskizą „Boksas“. Šįsyk Antanas Obcarskas ne tik režisierius, bet ir dramaturgijos bendraautoris.

 

Jungtį tarp Lietuvoje ir užsienyje kuriančių bei įvertinimų sulaukusių lietuvių kūrėjų šiemet fiksuojame Rasos Bugavičutės-Pēcės kūrinio „Turėjau pusbrolį“ skaityme, kurį pristatys režisierius Aleksandras Špilevojus. 

 

Suomijos dramaturgiją pristatome Elli Salo pjese „Alina“, kurią režisuoja Laura Kutkaitė, Mikos Myllyaho „Garažu“, kuriam sceninių sprendimų ieško Motiejus Ivanauskas, ir Tuomaso Timoneno pjese „Skundęsis dėl triukšmo subadytas peiliu“, kurios skaitymą rengia Ieva Kaniušaitė. Kiek plačiau su suomių dramaturgija supažindina specialiai „Versmės“ katalogui Suomijos teatro informacijos centro TINFO direktorės Linneos Staros parašytas tekstas „Kintanti suomių dramaturgijos topografija“.

 

Džiaugiamės, kad ir šiemet „Versmėje“ daug jaunų balsų, kurie pasklis po ką tik atsidariusio teatro fojė erdves. Tikimės, kad šie balsai ne tik nuskambės, bet ir bus išgirsti.

 

Iki pasimatymo!

 

Rasa Kregždaitė ir Rimgailė Renevytė