Pagal Stanislawą Lemą. SOLIARIS 4 Premjera

Apie

Dėmesio! Atsinaujinęs Lietuvos nacionalinis dramos teatras laukia Jūsų naujo sezono spektakliuose ir praneša, kad visuose spektakliuose žiūrovai galės apsilankyti tik su galimybių pasu. Nepateikę galimybių paso kartu su bilietu, žiūrovai į spektaklį nebus įleidžiami, o pinigai už bilietus nebus grąžinami. Siekiant spartesnės patikros, prašome ateiti į spektaklį ne vėliau kaip 30 minučių iki jo pradžios.

Tikimės Jūsų supratingumo bendroje kovoje su Covid-19 epidemija, rūpinkimės savo ir kitų saugumu.

 

Pjesės vertėjai – Helmutas Šabasevičius ir Eglė Švedkauskaitė

 

LNDT Naująją salę atidarys premjera pagal lenkų mokslinės fantastikos rašytojo Stanislawo Lemo kūrinį „Soliaris 4“. Stanislaw Lem (1921–2006) – lenkų mokslinės fantastikos rašytojas, pripažintas šio žanro genijumi, sugebėjęs mokslinei fantastikai suteikti personažų psichologinį gylį, filosofinę dimensiją. „Soliaris“ – bene žymiausias Stanislawo Lemo mokslinės fantastikos kūrinys.

Spektaklį režisuoja Grzegorz Jarzyna – vienas ryškiausių Lenkijos kūrėjų, teatro, kino ir operos režisierius, nuo 1998-ųjų Varšuvos teatro „TR Warsawa“ meno vadovas. Jarzyna laikomas viena svarbiausių Lenkijos teatro asmenybių, kurio darbai iš esmės pakeitė lenkų teatro tradiciją. Interpretuodamas literatūros klasikos ir šiuolaikinius kūrinius savo pastatymuose Jarzyna taip pat naudoja įvairias meno rūšis ir žanrus. Už savo kūrybą režisierius sulaukė itin didelio pripažinimo pasauliniu mastu, taip pat yra įvertintas svarbiausiais Lenkijos ir Europos teatro apdovanojimais.

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre kurdamas spektaklį „Soliaris 4“ jis nori atkreipti dėmesį į žmogaus tapatybės klausimą.

Kūrinys paliečia daugybę temų – tai ir žmogiškų jausmų bei racionalaus prado priešprieša, ir santykiai tarp žmonių, ir žmogus proto ribotumas. Tačiau viena linijų, vienijanti visą kūrinį – tai kitokio intelekto atradimas, bandymas jį suprasti, gyventi šalia, prisitaikyti. Pjesę, inspiruotą romano, rašo lenkų dramaturgas Tomasz Śpiewak. Spektaklyje atskleidžiamos ir dabartinės pandemijos paliesto pasaulio temos, nusikeliama į netolimą kelių metų ateitį, kai teatrai vis dar uždaryti, spektakliai nevyksta. Todėl nacionaliniame dramos teatre nusprendžiama įkurti „Soliaris 4“ tyrimų stotį. Čia dirbantys tyrėjai susitinka su savo praeities, pasąmonės avatarais.

Grzegorz Jarzyna: „Soliaris 4“ aktualus dėl to, kad tai, kas buvo aprašyta anuo laiku, būtent dabar ir vyksta. Tai reiškia, kad, jeigu norime judėti į priekį ir pamatyti tą postpandeminę dabartį, reikia grįžti į savo pasąmonę, į savo praeitį ir išspręsti tas problemas prieš judant toliau. Tai sakau turėdamas omeny ne tik asmeninį, bet ir visos žmonijos vystymosi kontekstą.“

Spektaklio rėmėjas:

  

Datos

Rodyti daugiau

Kūrėjai

 • Režisierius ir scenarijaus autorius — Grzegorz JARZYNA
 • Teksto autorius ir dramaturgas — Tomasz SPIEWAK
 • Scenografas — Fabien LÉDÉ
 • Kostiumų ir grimo dailininkė — Anna AXER-FIJALKOWSKA
 • Kompozitorius — Piotr KUREK
 • Vaizdo projekcijų autorius — Marek KOZAKIEWICZ
 • 2D vaizdo projekcijų autorė — Oliwia SZANAJCA-KOSSAKOWSKA
 • Šviesos dailininkas — Aleksandr PROWALIŃSKI
 • Choreografas — Mantas STABAČINSKAS
 • Režisieriaus asistentė — Giedrė KRIAUČIONYTĖ-VOSYLIENĖ
 • Teksto autoriaus ir dramaturgo asistentė — Eglė ŠVEDKAUSKAITĖ
 • Kostiumų dailininkės asistentai — Dovilė GUDAČIAUSKAITĖ ir Džiugas RUMBUTIS
 • Vaizdo projekcijų autoriaus asistentas — Adomas GUSTAINIS
 • Prodiuserė — Kamilė ŽIČKYTĖ

Vaidina

Galerija

Rodyti daugiau

Komentarai

2021 m. rugsėjis 11 d. 14:55 / Juozas

Tikra šventė, kad LNDT naująjį sezoną pagaliau pradeda savo namuose po (dalies) teatro rekonstrukcijos. Ypač džiaugiuosi teatro sprendimu Naująją salę ir sezoną atidaryti lenkų režisieriaus Grzegorzo Jarzynos spektakliu, nes tai pasaulinio lygio teatro režisūros meistras, kurio kūryba seniai domiuosi. Tai patvirtina ir naujoji premjera SOLIARIS 4. Skonio reikalas, kam labiau, kam mažiau patiks spektaklio tematika ir problematika, bet negali nesigėrėti režisieriaus ir visos pastatymo komandos meistriškumu: visi vizualiniai spektaklio komponentai, pradedant scenografija, kostiumais, apšvietimu, video, muzika bei garso takeliu ir baigiant grimu yra aukščiausio lygio, harmoningai vienas kitą papildo. Puikūs VISI aktoriai, ypač netikėti Nelės Savičenko, Dainiaus Gavenonio, Gyčio Ivanausko, Kęstučio Cicėno sukurti vaidmenys. Atskirai noriu paminėti grimo dailininkės ir šviesos dailininko darbą. Jau vien dėl visų spektaklio komponentų harmoningo derinio verta pamatyti šį G. Jarzynos spektaklį. Apie mano pastebėtus trūkumus (pvz., dramaturgijoje, konflikto raidoje, ištisinio veiksmo, temporitmo formavime) nenorėčiau kalbėti, nes spektaklio atmosfera, įvaizdžio visuma, ypač vizualinė, yra verta Jūsų laiko.