DREAMLAND Premjera

Apie

Ne paslaptis, kad vis daugiau migracijos specialistų Europoje tvirtina, kad uždarius pabėgėliams kelią į Vakarų Europą per Balkanų šalis, vis daugiau migrantų ir pabėgėlių iš Azijos bei Afrikos šalių renkasi kelią per Rusiją, kuris veda per Lietuvą.  Kai kurie migracijos ekspertai prognozuoja, kad Vilnius gali tapti nauju karštu pabėgėlių tranzito tašku netolimoje ateityje.

Jauna teatro kūrėjų komanda nusprendė paanalizuoti, kokia situacija šiuo metu yra Lietuvoje, kiek pabėgėlių ir migrantų turime čia, iš kur ir kodėl jie atvyksta, kokiomis sąlygomis jie gyvena ir ar nori čia likti. Kaip jų akimis atrodo Lietuva? Kaip mūsų akimis atrodo visko kare netekę žmonės? O tie, kurie ieško geresnių gyvenimo sąlygų? Ar esame pasiruošę didesniems migracijos į, o ne iš šalies srautams? Ar įmanoma tam pasiruošti?

Pagrindinė projekto kūrybinė grupė, aštuoni teatro kūrėjai, pirmą kartą į Pabradės Užsieniečių registravimo centrą (URC) atvyko 2016 rugpjūčio 31 d. Du mėnesiai intensyvaus lankymosi centre, atvykimų ir išvykimų, bendravimo skirtingų kalbų mišiniu, emocijų, užsimezgusių draugysčių ir net brolysčių. Kūrybinei grupei tai tapo neįkainojamomis pamokomis, leidusiomis ne tik pamatyti pabėgėlių situaciją Lietuvoje iš vidaus, bet ir paanalizuoti pabėgėlius priglobiančią instituciją, pabendrauti su administracija ir įstaigos darbuotojais. Viena vertus, URC atlieka svarbią funkciją – šiam centrui turime būti dėkingi už Lietuvos saugumo užtikrinimą, jos pasienio kontrolę, kita vertus, kaip dažnai mūsų valstybėje, sistema dažnai yra svarbesnė už žmogų, jo orumą, poreikius. Ši sistemos ir žmogaus akistata atsispindėjo ir kūrėjų surengtame meninio tyrimo rezultatų pristatyme 2016 m. lapkričio 18 d. LNDT Studijoje.

Po pristatymo kūrėjai toliau tęsė darbą su Lietuvoje gyvenančių pabėgėlių bendruomene, pritaikant įvairias dokumentinio teatro metodikas rinko autentišką informaciją iš pirmų lūpų, kalbėjosi ne tik su pabėgėliais, bet ir su žmonėmis, kurie su jais dirba, socialiniais darbuotojais, savanoriais, migracijos tyrinėtojais, valdžios ir įvairių atsakingų institucijų atstovais. Projekto kūrybinė komanda rinko medžiagą ir užsienyje, lankydamasi Makedonijos ir Graikijos pabėgėlių stovyklose bei su pabėgėliais dirbančiose nevyriausybinėse organizacijose.

Apibendrinant visą informaciją, LNDT žiūrovams pristatomas spektaklis apie pabėgėlių krizę Europos kontekste, apie bendražmogiškus skaudulius ir tikrą šios problemos mastą. Ar tai, ką skaitome internetiniuose dienraščiuose ir socialiniuose tinkluose apie pabėgėlius iš tiesų yra tiesa? O gal kažkam patogu formuoti mūsų nuomonę?

Dalis kūrybinės grupės jau antrą kartą eina dokumentinio teatro kūrimo keliu: Rimantas Ribačiauskas ir Kristina Savickienė spektakliui pagal Ignalinos atominės elektrinės ir visaginiečių pasakojimus „Žalia pievelė“ kūrė dramaturgiją, o Paulė Bocullaitė – scenografiją.

Spektaklio kūrėjai kelia sau uždavinį pasitelkti visas reikalingas naująsias medijas, kad leistų žiūrovui panirti į teatrinę pabėgėlio kelionės patirtį, pajusti tai, ką jaučia visą savo gyvenimą griuvėsiuose paliekantis žmogus ir pasvarstyti, ar naujomis medijomis perteikiami išgyvenimai gali prilygti realiems? 

Spektaklio koprodiuseris: VšĮ menų agentūra Artscape

Datos

Rodyti daugiau

Kūrėjai

  • Dramaturgai — Rimantas RIBAČIAUSKAS, Kristina SAVICKIENĖ
  • Režisierius — Mantas JANČIAUSKAS
  • Dailininkė — Lauryna LIEPAITĖ
  • Kompozitorė — Agnė MATULEVIČIŪTĖ

Komentarai

Komentarų nėra.
Kviečiame dalintis įspūdžiais apie spektaklį.